Annonce

Vigilds Blog

Hushandel 31. okt. 2008 KL. 10.40

Husejere jubler: Vi slipper for hysteri-tillæg

Ny hjælpepakke, som skal forhindre renten i at stige meget, bliver godt modtaget i Parcelhusejernes Landforening.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Se også

I Parcelhusejernes Landsforening er der stor tilfredshed med aftalen mellem Økonomi- og Erhvervsministeriet og brancheorganisationen Forsikring og Pension.

Aftalen hindrer, at de danske pensionsselskaber tvinges til at sælge massivt ud af realkreditobligationer.

»Boligejere med flekslån slipper nu for at betale det hysteritillæg, som kunne komme, fordi der ikke længere er et salgspres på obligationerne, siger Allan Malskær, formand for Parcelhusejernes Landsforening.

Hvis pensionsselskaberne for alvor var begyndt at sælge ud af realkreditobligationer, kunne det får store konsekvenser for danskere med flekslån, der skal refinansiere deres lån ved årsskiftet, fordi kurserne på obligationer vil falde og renten dermed stige.

Aftalen kunne have været bedre
Selv om Allan Malskær fra Parcelhusejernes Landsforening bifalder aftalen savner han, at man understreger over for internationale investorer, at danske realkreditobligationer er et særdeles godt papir.

»Det kunne man understøtte ved at statens fonde og Nationalbanken også fik lov til at købe realkreditobligationer«, siger han.

ritzau

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Biler & MC
12. feb. KL. 19.15
udsving. Benzinpriserne er i næsten konstant bevægelse. Man kan tit spare 1,50 kroner i forhold til listeprisen. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Med apps på smartphonen finder du billig benzin

Der er ofte billigt brændstof på særlige steder og tidspunkter. Et par apps hjælper.

Dine penge
10. feb. KL. 14.58
Postlovløshed. En fyldt brevkasse signalerer fri bane til indbrudstyve, og med den nye lov om brevkasser står 'sladrehanken' nu frit fremme. - Foto: FINN FRANDSEN

Advarsel: Din nye postkasse kan invitere tyvene indenfor i ferien

Din nye brevkasse kan afsløre, at du er på vinterferie, pointerer forsikringsselskab.

Spil
10. feb. KL. 16.40
I Andy Grammers musikvideo skal man løbende vælge, hvordan historien skal forløbe ved at klikke på en af de to mulige veje på skærmen.

Fredagsspil: Musikvideoen rykker på spil

To nye musikvideoer fra Japan og USA bruger spil - på to vidt forskellige måder.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil