Annonce
Hushandel 11. mar. 2009 KL. 14.02 opdateret 1. apr. 2009 KL. 13.48

Omstridt formand trækker sig

Formanden for A/B Jæger trækker sig efter beskyldninger om dobbeltspil, men han afviser at have gjort noget forkert.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Læs mere

I aften er der indkaldt til ekstraordinær generalforsamling i en af Danmarks største andelsboligforeninger, A/B Jæger i Jægersborggade på Nørrebro.

Her vil andelshavere forsøge at vælte bestyrelsen og formand Michael Bosnack, som står bag udlån på godt 300 millioner kroner til selskaber, som de selv har interesser i. Eksperter og andelshavere frygter, at det i sidste ende kan sende foreningen på tvangsauktion.

Men Michael Bosnack siger nu, at han og bestyrelsesmedlem Lars Gravesen vil trække sig fra bestyrelsen efter beskyldninger om dobbeltspil. Han afviser dog at have gjort noget galt.

Går som formand
Men hvorfor trækker du som formand, hvis du ikke har gjort noget forkert?

»Berlingske Tidende fremstillede os i december som forbrydere med alt for mange kasketter og rockerrelationer, hvilket vi ikke har. Men jeg trækker mig, fordi det vil skade foreningen, når først jeg er blevet hængt ud i pressen som repræsentant for foreningen. Andelsforeningen skal ikke mistænkeliggøres«.

Men kan du ikke forstå, at andelshaverne er blevet nervøse, efter I har lånt 311 millioner kroner til to finansieringsinstitutter, som I selv er involveret i og ejer?

»Jeg forstår godt, de bliver mistænksomme, men det var for andelsforeningens bedste. Flere rådgivere anbefalede det til os på grund af skattemæssige årsager. Vi var bange for, at hvis andelsforeningen lånte direkte til andelshaverne, ville de ikke kunne benytte deres skattefradrag«.

»Alt overskud finansieringsinstitutterne tjener, efter A/B Jæger er kommet ind i billedet, tilfalder udelukkende A/B Jæger. Ejerne har aldrig modtaget udbytte eller løn fra selskaberne, og andelsboligforeningen har en option på at kunne erhverve selskaberne til værdien ultimo 2006.«

»Vi informerede ikke godt nok«
Men hvorfor valgte i lige, at involvere FI og FBI – to firmaer I selv har interesser i?

»De var der i forvejen. det er simpelthen det. Med en fremmed aktør ville det ikke være muligt, at alt overskud tilfalder A/B Jæger«.

Så det er ikke fordi, der sidder de samme personer i bestyrelsen eller hvad?

»Nej, det var faktisk... Ja, så vel Lars (Gravesen, red.) som min mor (Elisabeth Bosnack, red.) var ikke særligt glade for den situation, for så kunne man jo ikke få overdraget selskaberne med det samme, for så skulle man vente til 2008.«

Bruger netværk
»Og det er måske også et problem i forhold til den kasketdiskussion, hvis man bruger sit eget netværk, så er det sådan… Normalt har det hidtil ikke været mistænkeligt, at man bruger det netværk, man selv har. Og benytter det til fordel for alle«, siger Michael Bosnack.

»For alle andelshavere har haft fordele af det netværk, som bestyrelsen har benyttet. I dag føler folk sig utrygge ved det, efter den kampagne, der har kørt, og ud fra det tror jeg, det er meget vigtigt, vi melder helt klart ud og åbent, og man også siger til folk, hvordan tingene hænger sammen. …(…)«

»Man kan godt have mange etiske diskussioner, men der er aldrig nogen i AB Jæger, der har fået mere, end andre udefra ville have fået. Vi har altid benyttet netværket for at få en besparelse, og det er det, man oftest kan overse i den her sammenhæng.«

»Man kan godt kritisere bestyrelsen for, at vi selvforskyldt ikke har informeret den anden vej rundt. Men vi vil ikke tage en diskussion offentligt med pressen. Og det har altså skadet vores forhold til andelshaverne i den retning, at andelshaverne helt klart skal være fuldt ud informeret om, hvad der er, og hvad der er foregået«.

»Og nogle af dem er flyttet ind, efter konstruktionen var lavet, og det vil sige, at de ikke er informeret offentligt. Og så længe man kun har en halv viden om tingene, er der meget let grobund for rygter og mistænkeliggørelse og alt muligt andet«.

»Men det er vel meget naturligt, at folk bliver mistænksomme, når vi sidder, og har de samme kasketter på«.

Du har din mor siddende (i finansieringsinstitutterne, red.), og du har været 14 dage medlem af bestyrelsen (i finansieringsinstitutterne, red.), og din mor ejer en del af selskabet, Lars Gravesen ejer en del af selskabet. Kan man ikke forstå, at folk bliver mistænksomme?

»Ved du hvad, jeg forstår dem 100 %. Og det er også derfor, vi skal have klaret det…(...)«

»Det er først fra 27. januar i år, at SKAT har godkendt modellen, hvor andelsforeningen kan optage realkreditlån, som den låner videre til andelshaverne. Inden da var vi nødt til at gå via de to eksterne finansieringsinstitutter FI og FBI«.

Risikerer foreningen ikke at tabe penge, hvis de to finansieringsinstitutter ikke kan betale tilbage?

»Jo, det kan da godt gå udover andelsboligforeningen, hvis FI og FBI ikke betaler tilbage, men det gør det jo også, når andelshavere ikke betaler deres lån tilbage eller deres boligafgift. Det er den samme risiko«.

»Faktisk var det et krav for rådgiverne, at de to finansieringsinstitutter også havde andre forretninger på 15-20 procent, så de ikke kun indgik i et lukket kredsløb med A/B Jæger. Men det krav har været svært at opfylde«.

Lån til bilkøb
Er det i den forbindelse, at du som administrerende direktør for Eurobiler i Herlev har henvist kunder til de to finansieringsinstitutter?

»Ja, jeg har henvist kunder, som ville købe bil, til FI og FBI. Men det er ikke mig, som har tilladt, at de måtte låne penge. Det er ansatte i FI og FBI«.

»FI og FBI har jo også lånt ud til byggeprojekter, billån og fast ejendom. Det var jo netop et krav for, at vi kunne låne penge til andelshaverne - de to selskaber skulle også have andre udlån og forretninger«.

Men er der ikke en risiko ved at vælge to små finansieringsinstitutter, som stort set ikke har andre kunder end jer, og som I selv ejer?

»Nej. Det er der styr på. Og det har FI og FBI jo selv forsøgt at undgå ved at lave andre forretninger. Desuden har vi nu en meget professionel direktør for FI og FBI, der hedder Lars Jensen og kommer fra Danske Bank og Jyske Bank«.

»Men nu hvor SKAT per 27. januar har godkendt modellen, hvor andelsforeningen kan optage realkreditlån, som den låner videre til andelshaverne, kan vi jo nok afvikle lånesamarbejdet med FI og FBI«.

Denne artikel er blevet rettet efter A/B Jæger har gjort opmærksom på en række fejl i den oprindelige artikel. Læs om baggrunden for rettelserne her.

Annonce
Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer