Annonce
Annonce
Hushandel 31. maj. 2010 KL. 11.42

'Super-lånet' er blevet mere attraktivt

Nye beregninger viser, at det kan betale sig at konvertere fem procents lån.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Se også

Boligejere med fastforrentede lån på fem procent uden afdrag kan nu få en besparelse på 400 kroner om måneden for et lån på en million kroner, hvis de konverterer til samme type lån men på fire procent.

Det viser nye beregninger, som Politikens forbrugersite Tjek har fået lavet hos BRFkredit.

For boligejere med lån på seks procent uden afdrag er den månedlige besparelse næsten på 1.000 kroner, mens gevinsterne ved at konvertere lån med afdrag forholdsvis er lidt mindre.

Superlånet
Med andre ord er der lige nu en god mulighed for at få fingre i 'superlånet', som branchefolk kalder 4 procentslånet. Det er et superlån af to årsager. Du har fast, lav rente (som over tid har vist sig at ligge på niveau med den gennemsnitlige fleksrente). Derudover har du adgang til alle konverteringsmulighederne. Det har du ikke med et flekslån.

LÆS ARTIKEL Krisen i Sydeuropa gavner danske boligejere

Årsagen til, at et fastforrentet lån på fire procent nu er blevet attraktivt er, at investorerne søger væk fra de usikre markeder i primært Grækenland - men også Spanien og Portugal. I stedet søger de mod mere sikre økonomier i Danmark og Tyskland.

LÆS ARTIKEL Boligekspert: Perfekt timing for låneomlægning

For lån med afdrag vil et lån på en million kroner, som konverteres fra fem procen til fire, medføre en besparelse per måned på 150 kroner, mens besparelsen ved at gå fra seks procents lån til fire procent ligger på omkring 500 kroner.

Betaler sig at begynde at afdrage
Beregningerne viser også, at har man i dag lån uden afdrag, kan der være en fordel ved at kombinere en konvertering af lån med at optage det nye lån med afdrag.

LÆS ARTIKEL Et sikkert låneliv koster 800 kr. om måneden

»Det kan sagtens være, at folk med seks procent afdragsfri ønsker at få afdrag på ved nedkonvertering til fire procent - det er jo en ganske begrænset effekt, det har på ydelsen. De betaler næsten det samme som i dag, men til gengæld betaler de afdrag«, siger cheføkonom i BRFkredit, Ulrikke Ekelund.

I kroner betyder det, at man med en nuværende seks procent lån på en million kroner kan komme til at afdrage på sit hus ved at give 550 kroner mere om måneden.

Med et lån på fem procent uden afdrag vil den samme øvelse komme til at koste 1.100 kroner mere om måneden.

LÆS ARTIKEL Nu kan du igen konvertere dit boliglån