Annonce
Forbrugerjura 10. aug. 2010 KL. 11.57

Svensk kvinde anmelder ostefirma for hulreklame

Tv-reklame for ostehuller anmeldt til forbrugerombudsmanden for sexrefencer.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Kvinden så reklamen et par gange på tv, før hun reagerede. For hvad var egentlig ostefirmaets budskab? Arkiv - Foto: MARTIN LEHMANN

Kvinden så reklamen et par gange på tv, før hun reagerede. For hvad var egentlig ostefirmaets budskab? Arkiv - Foto: MARTIN LEHMANN

»Smagen er i hullet«, lyder en reklame for en svensk ost i de svenske reklamefinansierede tv-kanaler.

Men ordlyden falder åbenbart ikke i alles smag.

»Meget ubehageligt«, synes en svensk forbruger, der nu har anmeldt reklamen til den svenske forbrugerombuidsmand, skriver Aftonbladet.se

Kvinden så reklamen et par gange på tv, før hun reagerede. For hvad var egentlig ostefirmaets budskab?

LÆS ARTIKELDansk tv og film fyldes med reklamer

»Jeg var provokeret. Smagen kan ikke sidde i hullerne? Til sidst var det næsten ubehageligt. Det føltes som en seksuel reference«, siger hun.

Lidt mere unikke huller
Så besluttede kvinden sig til at anmelde reklamen til Forbrugerombudsmanden.

»Jeg var pissed. Man kunne spørge, hvad slags samfund, vi egentlig lever i, og hvordan kvindesynet er«, fortalte hun til Aftonbladet.

Direktør Magnus Ekstrand fra selskabet Werner's Cheese, der producerer osten, synes det er trist, at kampagnen afstedkom den slags reaktioner.

LÆS ARTIKELKor af kritikere: Mælkegigant vildleder forbrugerne

»Vores ost har lidt mere unikke huller end andre oste. Et eller andet sted der vælger kvinden at associere med noget, vi ikke forbinder med«, siger han.

Forbrugerombudsmanden undersøger
Fokuseringen på hullerne i osten beror på en patenteret proces, der gør at denne ost får ekstra store huller.

Forbrugerombudsmanden i Sverige vil nu undersøge, om ostereklamen strider mod nogle af reglerne for reklamer for fødevarer.

LÆS ARTIKELBilsælgere taler ned til kvinder

De svenske regler siger blandt andet, at budskaberne ikke må være usande, tvetydige eller vildledende.

Annonce
Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer