Annonce
Forbrugerjura 14. maj. 2008 KL. 15.29

Red Barnet: Vi kan ikke afskaffe børnearbejde

I Bangladesh kæmper Red Barnet for, at børn ikke udfører farligt arbejde som det, der er afsløret hos to telegiganters underleverandører.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Børnearbejde

Hvert sjette barn i verden er involveret i børnearbejde.

Cirka 158 millioner i alderen 5-14 år arbejder for at tjene penge til familien, anslår FNs børneorganisation UNICEF.

Børnene arbejder i miner, med kemikalier eller pesticider i landbruget eller med farlige maskiner.

UNICEF definerer børnearbejde som arbejde, som overstiger et bestemt antal timer, der varierer aldersmæssigt.

For de 5-11-årige vil alene en times arbejde mod betaling om ugen eller 28 timers hjemmearbejde være børnearbejde, mens de 12-14-årige med mindst 14 timers betalt arbejde eller 28 timers hjemmearbejde er børnearbejdere.

»Vi må erkende, at vi ikke kan afskaffe børnearbejde her og nu. Men vi kæmper for, at de børn, der arbejder, ikke udfører farligt arbejde«.

Shahida Begum, som leder et af Red Barnets programmer i Bangladesh' hovedstad Dhaka, advarer mod at tro, at man kan løse børnenes problemer ved at forbyde børnearbejde helt.

I dokumentarprogrammet 'Et tårn af løfter', som i aften vises på svensk TV1 og i morgen aften kl. 22 på DR1 og norsk NRK, afslører journalist Tom Heinemann, hvordan arbejdere - blandt andet også børn - arbejder under uhumske og farlige forhold i Bangladesh.

»Børnene kommer ind fra landet for at arbejde i byerne. De arbejder for eksempel i butikker som 'shopkeeper' eller i læderindustrien. Vi vil hellere hjælpe dem med ordentlige forhold, frem for at få dem til at droppe arbejdet, for det kan de ikke. De kommer bare til at arbejde med noget andet«, siger Shahida Begum til tjek.dk.

Børn skal have fritid og i skole
Organisationen tager løbende fat i arbejdsgiverne og forlanger, at børnene beskyttes mod farligt arbejde. Kravene er, at børnene ikke bliver udsat for tungt arbejde eller med skadelige kemikalier, som de gør eller have tunge løft

Shahida Begum mener, at virksomheder i stedet for at fyre deres underleverandører bør sikre, at de sørger for sikre forhold, skolegang for børnene og en arbejdstid, der ikke er længere, end at børnene også har fritid.

»Mange af dem er jo meget små børn«, siger hun.

Nogle firmaer er gode nok
Når Red Barnet går i dialog med firmaerne lykkes det nogen gange at ændre børnenes forhold. Men andre er sværere at rokke.

»Set fra deres side synes de, at de behandler børnene godt nok. Vi kan ikke tvinge dem til at ændre på tingene, men vi kan gå i en stærk dialog og fortælle om børns rettigheder«, siger Shahida Begum.

Derfor arbejder organisationen samtidig på at gøre børnene og deres forældre bevidste om, at børn også har visse rettigheder.

Annonce
Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer