Annonce
Forbrugerjura 18. jan. 2010 KL. 16.03

Bilka og Idemøbler prisfupper dig

Kontant i DR1 i morgen afslører adskillige tilfælde af fup med udsalgspriser.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

TDC kalder i deres tilbudsavis for januar måned deres varer for 'amokpriser' og 'chockpriser'

Men der er ikke mere udsalg i dem, end at priserne var nøjagtigt de samme i tilbudsavisen for december. Eneste forskel er, at i december hed det 'gavepriser.'

LÆS OGSÅ Sådan får du papirløse tilbud

Endnu værre: Bilka forsøger her i januar at fuppe dig til at købe et løbebånd til den vanvittigt lave pris af 2.999 kroner. Løbebåndet er sat hele 2.000 kroner ned, for det har tidligere kostet 4.999. Påstår Bilka i annoncen.

Men Kontant har tjekket priser i Bilkas tidligere tilbudsavis fra november måned, og her kostede løbebåndet 4.000 kroner og ikke 4.999 kroner.

»Og da vi spurgte, hvordan det kunne hænge sammen, sagde ekspedienten, at det var en fejl i den tidligere pris. Også selv om vi fandt prisen på 4.000 kroner på selve løbebåndet«, fortæller journalist hos Kontant, Sara Munck Andersen.

LÆS OGSÅ Bilka tager overpris for kviklån

Men Bilka og TDC er ikke alene om at forsøge at snyde kunderne.

Idemøbler forsøger at sælge en sofa, som butikken påstår er sat ned med 1.000 kroner fra 9.999 kroner til 8.999 kroner.

Men da medarbejderne hos Kontant tjekkede priser hos Idemøbler fra december måned, fandt de den samme sofa til 6.999 kroner.

»Idemøbler sætter altså en sofa på udsalg, som er 2.000 kroner dyrere end i december samtidig med, at de påstår, den er sat 1.000 kroner ned«, fortæller Sara Munck Andersen.

LÆS OGSÅ Bilka, Kvickly og SuperBest taget i kødfusk

Kontant har orienteret Forbrugerombudsmanden om fuppriserne og vil efter udsendelsen sende ham alt materialet.

Kontant kan ses på DR1 klokken 21.25 tirsdag eller efter tirsdag på nettet her .

Annonce
Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer