Seneste nyt
- 29. maj. KL. 00.01
- 28. maj. KL. 21.09
- 27. maj. KL. 22.36
- 27. maj. KL. 15.10
- 27. maj. KL. 15.00
- 27. maj. KL. 15.00
- 27. maj. KL. 11.50
- 27. maj. KL. 09.29
- 27. maj. KL. 07.00
- 27. maj. KL. 07.00
- 26. maj. KL. 15.04
- 26. maj. KL. 15.00
- 26. maj. KL. 14.57
- 26. maj. KL. 12.57
- 26. maj. KL. 11.01
Klarlunds Brevkasse
- 27. maj. KL. 15.00
- 23. maj. KL. 14.16
- 22. maj. KL. 14.25
Søren Ryges Brevkasse
- 26. maj. KL. 07.00
- 24. maj. KL. 15.29
- 24. maj. KL. 09.22
Brevkasse om kemi
- 27. maj. KL. 15.00
- 5. maj. KL. 07.00
- 21. apr. KL. 14.00
Nyt om mad
- 28. maj. KL. 07.00
- 23. maj. KL. 07.00
- 22. maj. KL. 07.00
- 22. maj. KL. 07.00
- 22. maj. KL. 07.00
Mest læste
I DAG
- 28. maj. KL. 21.09
- 25. maj. KL. 23.34
- 26. maj. KL. 12.57
- 27. maj. KL. 15.00
- 27. maj. KL. 15.10
I GÅR
- 31. mar. KL. 22.59
- 24. apr. KL. 07.00
- 24. jan. KL. 07.40
- 21. maj. KL. 12.37
- 25. apr. KL. 15.24
SENESTE UGE
- 24. apr. KL. 07.00
- 25. apr. KL. 15.24
- 21. maj. KL. 12.37
- 20. jan. KL. 07.00
- 27. apr. KL. 09.14
Stamcellefirma har vildledt gravide
Stemcare får for anden gang kritik af myndighederne for falsk markedsføring.
| AF Jakob Sorgenfri |
Firmaet Stemcare har handlet i strid med loven i sin jagt på at få gravide forældre til at betale over 23.000 kroner for at fryse deres nyfødte barns navlesnor ned.
Det fastslår Sundhedsstyrelsen et halvt år efter, at en række eksperter i Politiken kritiserede det private firma for at vildlede og manipulere med usikre forældre.
»Det er tilladt at anprise sit produkt, men man skal være præcis. Og flere elementer på Stemcares hjemmeside har været vildledende eller urimeligt mangelfulde«, siger Henrik Kristensen, fuldmægtig i Sundhedsstyrelsen, som fører tilsyn med private firmaers markedsføring af sundhedsydelser.
LÆS ARTIKEL Nyfødtes navlestrenge er i høj kurs
Stemcare skrev blandt andet på sin hjemmeside, at »Eksempelvis kræft i blodet (leukæmi) og sygdomme i immunsystemet, ligesom arvelige blodsygdomme behandles med navlestrengsstamceller«.
Men Stemcare nedfryser barnets egne stamceller til barnets eget brug, hvor det i de nævnte behandlinger er afgørende, at patienten får andres raske stamceller og ikke sine egne syge stamceller.
Stemcares produkt kan i dag kun bruges i behandlinger i utroligt sjældne tilfælde, lød det fra flere stamcelleforskere og Sundhedsstyrelsen.
LÆS ARTIKEL Forældre fryser babyceller ned
»Problemet ved markedsføringen er generelt, at firmaet bruger succesen fra behandlinger med andre personers navlesnorsblod til at argumentere for, at man kan bruge egne stamceller i den samme situation. Og det kan man altså ikke«, sagde eksempelvis overlæge Ebbe Dickmeiss, leder af stamcellesektionen i Rigshospitalets blodbank.
Den manglende konsekvente skelnen mellem behandling med sine egne og andres stamceller er et af Sundhedsstyrelsens tre overordnede kritikpunkter.
Derudover har Stemcare med upræcise formuleringer pyntet sit produkt, som omhandler stamceller fra navlesnoren, med erfaringen fra behandlinger med stamceller fra knoglemarven.
Endelig har firmaet undladt klart at oplyse, at navlesnorsblodet i de nuværende behandlingsmuligheder kun indeholder én dosis til et barn på maksimalt 40 kg.
LÆS ARTIKEL Stamceller er ikke jordemødres bord
Det er anden gang inden for tre år, at Stemcare bliver kritiseret af sundhedsmyndighederne for at markedsføre sig i strid med loven.
»Udgangspunktet er, at et firma får en henstilling eller to. Men det er klart, at hvis Stemcare ikke retter ind nu efter vore hovedkritikpunkter, vil vi nøje overveje at foretage en politianmeldelse«, siger Henrik Kristensen.
Men er ingen sag længere, siger Lisbeth Juhl Kristensen, administrerende direktør i Stemcare. Hun siger, at firmaet allerede har ændret sin markedsføring i tråd med Sundhedsstyrelsens anbefalinger.
LÆS ARTIKEL Stamcellefirma køber sig til kunderos
Derudover har Stemcare valgt at inaktivere et vennehvervningsprogram, som Forbrugerombudsmanden finder både aggressiv og betænkelig.
Det handlede om, at eksisterende kunder fik en rabat på 1.120 kroner, hvis de overtalte deres familie eller venner til at betale de 23.000-32.000, det i alt vil koste at fryse navlesnoren ned.
»Vi har også fjernet vennehvervningen, for vi vil ikke have vores markedsføring kategoriseret som aggressiv. I det hele taget er det kun i vores interesse at kommunikere klart til kunderne. Vi tager kritikken til efterretning, men det er vigtigt for mig at understrege, at vi ikke bevidst har forsøgt at vildlede nogen«, siger Lisbeth Juhl Christensen.
LÆS ARTIKEL Stamcelle-information skaber frustration blandt forældre
Men det er ikke første gang, jeres markedsføring er vildledende? Det er vel udtryk for, at I sælger et produkt uden reelt indhold?
»Nej. Men det er et ekstremt komplekst produkt, som bliver mere komplekst, fordi forskningen bevæger sig så hastigt. Produktet er ikke uden indhold, idet navlesnorsstamceller anvendes allerede i dag. Du kan altså ikke få folk til at betale 20.000 kroner ved at vildlede dem, da vi selvfølgelig ikke er interesserede i utilfredse kunder«, siger Stemcares direktør.
Firmaet har i dag nedfrosset 5.500 navlesnore fra nyfødte børn. Lisbeth Juhl Christensen siger, at den negative medieomtale har skadet forretningen på kort sigt.
LÆS ARTIKEL Gravide får falske løfter om stamceller
Hun holder fast i, at kritikken fremført i Politiken af en række eksperter var »unuanceret og politisk motiveret«. Hun henviser til, at Rigshospitalets Blodbank har anbefalet landets politikere at oprette et offentligt navlesnorsregister
»I ønsket om at få kroner til en offentlig stamcellebank er det åbenbart nærliggende at kritisere en privat virksomhed. Vi har taget de tørre tæsk. Men man vil altid kunne finde fejl, hvis man nærlæser hver enkelt linje i ethvert firmas markedsføring«, siger Lisbeth Juhl Christensen.
Men det er noget »forfærdeligt vrøvl«, siger lederen af stamcellesektionen i Rigshospitalets blodbank:
LÆS ARTIKEL Løfter om stamceller er groft vildledende
»Vi kan ikke være mere indifferente med de private tilbud, for de har intet med en offentlig stamcellebank at gøre; en offentlig navlesnorsbank er til alles brug, mens de private er til eget brug. Men når vi bliver stillet spørgsmål fra pressen og forældre om værdien af de private stamcellebanker, svarer vi efter bedste evne, og det her er der international konsensus om«, siger Ebbe Dickmeiss.
Lisbeth Juhl Christensen siger, at den negative medieomtale har skadet forretningen på kort sigt, og hun holder fast i, at kritikken fremført i Politiken af en række eksperter var unuanceret og politisk motiveret.
Hun henviser til, at Rigshospitalets Blodbank har anbefalet landets politikere at oprette et offentligt navlesnorsregister
»I ønsket om at få kroner til en offentlig stamcellebank er det åbenbart nærliggende at kritisere en privat virksomhed. Vi har taget de tørre tæsk. Men man vil altid kunne finde fejl, hvis man nærlæser hver enkelt linje i ethvert firmas markedsføring«, siger Lisbeth Juhl Christensen.
Men det er noget »forfærdeligt vrøvl«, siger lederen af stamcellesektionen i Rigshospitalets blodbank:
»Vi kan ikke være mere indifferente med de private tilbud, for de har intet med en offentlig stamcellebank at gøre; en offentlig navlesnorsbank er til alles brug, mens de private er til eget brug. Men når vi bliver stillet spørgsmål fra pressen og forældre om værdien af de private stamcellebanker, svarer vi efter bedste evne, og det her er der international konsensus om«, siger Ebbe Dickmeiss.
Se også
- Stamceller er ikke jordemødres bord 30. nov 07.32
- Stamcellefirma køber sig til kunderos 28. nov 08.00
- Stamcelle-information skaber frustration blandt forældre 21. nov 14.00
- Gravide får falske løfter om stamceller 21. nov 11.16
- Løfter om stamceller er groft vildledende 21. nov 10.00
- Nyfødtes navlestrenge er i høj kurs 23. sep 08.23
- Forældre fryser babyceller ned 13. nov 08.31
Banker lokker konfirmander med høje renter
Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.
-
Livsstil26. maj. KL. 11.01
Forskere: Du kan roligt gå amokka
Nu må myterne om den usunde kaffe pakke sammen, fastslår en gruppe danske forskere.
-
Digitalt25. maj. KL. 19.07
Microsoft kræver en halv million links fra Google-søgninger fjernet
GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur
Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.
-
Forbrugerelektronik25. maj. KL. 13.58
Middelmådig robotstøvsuger praler med falsk testsejr
Tv-reklame påstår, at robotstøvsuger er 'bedst i test', men det passer ikke.
-
Sundhed25. maj. KL. 13.07
Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent
Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.
-
Dine penge24. maj. KL. 17.16
-
Boligmarked25. maj. KL. 11.12
penge & bolig
- 27. maj. 2012 KL. 22.36 Lad konfirmanderne råde over pengegaverne
- 27. maj. 2012 KL. 15.10 Så meget kan Caras pengegave vokse
- 27. maj. 2012 KL. 11.50 Konfirmanden: Jeg regner med at sætte de fleste af pengene i banken
- 27. maj. 2012 KL. 09.29 Banker lokker konfirmander med høje renter
- 26. maj. 2012 KL. 14.57 Cheføkonom: Boligejere bør overveje at fryse renten for ikke at komme i klemme
- 26. maj. 2012 KL. 07.00 Søren Ryge: Min mors yndlingsblomst er egentlig ikke noget særligt
- 26. maj. 2012 KL. 07.00 Tre håndholdte skovle falder i særlig god jord hos haveeksperter
- 25. maj. 2012 KL. 16.52 Sådan burde du grille - men det vil du sikkert ikke høre
- 25. maj. 2012 KL. 13.23 Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent
- 25. maj. 2012 KL. 13.04 Dansk strøm er Europas dyreste
- Se flere nyheder
sundhed & motion
- 27. maj. 2012 KL. 15.00 Kemibrevkasse: Hårfarve indeholder stort set altid allergifremkaldende kemikalier
- 27. maj. 2012 KL. 15.00 Klarlund advarer mod populære e-cigaretter
- 26. maj. 2012 KL. 15.04 Filterkaffe er bedst for blodet
- 26. maj. 2012 KL. 12.57 Eksperter: Her gør kaffe godt - og skidt
- 26. maj. 2012 KL. 11.01 Forskere: Du kan roligt gå amokka
- 25. maj. 2012 KL. 23.34 GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur
- 25. maj. 2012 KL. 21.29 Prøv at svømme på dybt vand - under trygge former
- 25. maj. 2012 KL. 13.07 Forskere: Snorken kan femdoble risikoen for kræft
- 25. maj. 2012 KL. 11.18 Elcyklist: Det er en fornøjelse og en stor frihed for mig
- 25. maj. 2012 KL. 11.05 Skotland indfører minimumpris på sprut
- Se flere nyheder
mad
- 25. maj. 2012 KL. 11.06 Danskere smider 42 kilo god mad ud om året
- 25. maj. 2012 KL. 07.00 Fiskeopskrifter, der hitter over kul
- 22. maj. 2012 KL. 13.59 Arlas kæmpe fusion sender flere oste ud i butikkerne
- 19. maj. 2012 KL. 07.00 Sådan laver du lækre asparges
- 18. maj. 2012 KL. 13.08 Frostkylling smager langt bedre end fersk kylling
- 17. maj. 2012 KL. 20.16 Knoglestumper fundet i patéer fra Netto
- 16. maj. 2012 KL. 15.59 Bøderamt firma: Ny læskedrik dæmper angst
- 16. maj. 2012 KL. 09.59 Supermarkeder solgte frosne ærter med gnaverekskrementer
- 13. maj. 2012 KL. 23.23 Sådan undgår du at smide mad ud
- 13. maj. 2012 KL. 10.30 Forbrugere og butikker skal hjælpes ad med at mindske madspild
- Se flere nyheder
digitalt
- 27. maj. 2012 KL. 07.00 Sådan tjekker du din telefons trådløse net
- 25. maj. 2012 KL. 19.07 Microsoft kræver en halv million links fra Google-søgninger fjernet
- 25. maj. 2012 KL. 13.58 Middelmådig robotstøvsuger praler med falsk testsejr
- 25. maj. 2012 KL. 10.11 Krigsunivers, klodser og talende dyr kåret som årets bedste nordiske spil
- 25. maj. 2012 KL. 07.45 Steve Jobs må vende sig i graven: Apple vil lave en pen til iPhone
- 25. maj. 2012 KL. 07.38 Analysefirma: Phablets er fremtiden
- 25. maj. 2012 KL. 07.00 Sådan bevarer du dine mobilkontakter, selvom du mister din telefon
- 25. maj. 2012 KL. 07.00 Her er 3 indkøbs-app'er, der sparer dig for tilbudsaviser
- 24. maj. 2012 KL. 22.12 Facebook lancerer nu sin egen fototjeneste til iPhone
- 24. maj. 2012 KL. 11.29 Brugere med ældre Macs kan ikke længere logge på med NemID
- Se flere nyheder
biler & mc
- 29. maj. 2012 KL. 00.01 Möger varsler højere skat på firmabiler
- 28. maj. 2012 KL. 21.09 Nye biler bliver stadig mere sikre
- 26. maj. 2012 KL. 15.00 Godmodig familiebil giver den gas som veloplagt gaderacer
- 24. maj. 2012 KL. 12.41 Test af autostole: Tysk mærke er absolut bedst
- 23. maj. 2012 KL. 13.02 Kan du kende forskel på en coupe og en hatchback?
- 19. maj. 2012 KL. 15.00 Biltest: Familieflytter kommer med fristende udstyr
- 12. maj. 2012 KL. 07.00 Biltest: Her er fornuft hele vejen igennem
- 11. maj. 2012 KL. 13.22 Nu skannes din nummerplade på Storebæltsbroen
- 7. maj. 2012 KL. 19.03 Ny teknik kan få køkørsel til at glide markant hurtigere
- 7. maj. 2012 KL. 07.20 Få bilkøbere vælger laveste pris
- Se flere nyheder
tjek & guider
- 27. maj. 2012 KL. 07.00 Billig hvid rioja er et bekendtskab værd
- 26. maj. 2012 KL. 07.00 Tre håndholdte skovle falder i særlig god jord hos haveeksperter
- 25. maj. 2012 KL. 16.52 Sådan burde du grille - men det vil du sikkert ikke høre
- 25. maj. 2012 KL. 07.00 Fiskeopskrifter, der hitter over kul
- 24. maj. 2012 KL. 13.05 Vi guider: Sådan får du smukke sommerben
- 21. maj. 2012 KL. 12.37 Guide: Fem bud på gratis monsterslagtning og skattetogter
- 21. maj. 2012 KL. 07.15 Billigste ringeklokke imponerer med »rigtig god kvalitet«
- 20. maj. 2012 KL. 07.00 To gode køb til under en halvtredser
- 19. maj. 2012 KL. 06.00 Spar 29 procent på vinderhjelm
- 16. maj. 2012 KL. 12.29 Tjek: Her er fire gyserspil, der vil hjemsøge din weekend
- 16. maj. 2012 KL. 06.57 Oprydning: Sådan kan du få orden i kaos med enkle midler
Vi tjekker
Vi guider
-
27. maj. KL. 07.00 Billig hvid rioja er et bekendtskab værd
-
25. maj. KL. 16.52 Sådan burde du grille - men det vil du sikkert ikke høre
-
25. maj. KL. 07.00 Fiskeopskrifter, der hitter over kul
-
20. maj. KL. 07.00 To gode køb til under en halvtredser
Seneste på Penge & Bolig
-
27. maj. KL. 22.36
Lad konfirmanderne råde over pengegaverne
-
27. maj. KL. 15.10
Så meget kan Caras pengegave vokse
-
27. maj. KL. 11.50
Konfirmanden: Jeg regner med at sætte de fleste af pengene i banken
-
27. maj. KL. 09.29
Banker lokker konfirmander med høje renter
-
26. maj. KL. 14.57
Cheføkonom: Boligejere bør overveje at fryse renten for ikke at komme i klemme
-
26. maj. KL. 07.00
Søren Ryge: Min mors yndlingsblomst er egentlig ikke noget særligt
-
26. maj. KL. 07.00
Tre håndholdte skovle falder i særlig god jord hos haveeksperter
-
25. maj. KL. 16.52
Sådan burde du grille - men det vil du sikkert ikke høre
-
25. maj. KL. 13.23
Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent
-
25. maj. KL. 13.04
Dansk strøm er Europas dyreste
Seneste tv på tjek
Biler sat mindst 5.000 kr. ned seneste 5 dage:
I samarbejde med bilzonen.dk
-
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
-
STRIBEN af WULFFMORGENTHALER
-
TRUTH FACTS
Modetips
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|






















