Annonce
Vi guider 22. apr. 2009 KL. 11.56

Vi guider Sådan sparer du på de dyre dråber

Prisen på drikkevand stiger med udgifter til kloaknettet og forurening af grundvandet. Se hvordan du sparer på dråberne.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Vi guider
  1. Spar 1800 kroner under bruseren

    Her er en række eksempler på, hvad du kan spare i kroner med forskelligt spareudstyr og ændrede vaner. Se flere detaljer

  2. SKRIV: Giv os dit bedste vandsparetip
  3. Spar vand når du laver mad
  4. Skal toilettet ombygges?
Se alle guider
Vi guider
  1. Drikkevand skal renses for kalk

    Vandforsyningsselskaber vil pille kalk ud af vores drikkevand til gavn for miljø og forbrugere. Miljøministeren bakker op. Se flere detaljer

  2. Pas på plattenslagere i kalkbranchen
  3. Kalk i vandet koster millioner
  4. Ultralyd fjerner kalken i lejeboliger
  5. Spar 1800 kroner under bruseren
  6. SKRIV: Giv os dit bedste vandsparetip
  7. Postevand er blevet til dyre dråber
Se alle guider

Se også

Prisen på drikkevand kender kun én vej: Opad.

Mange kommuner har skubbet vedligeholdelsen af kloaknettet foran sig, og med kraftigere nedbør på grund af klimaforandringerne er problemet blevet større.

Samtidig truer nedsivende forurening grundvandet flere steder, så vandværkerne får sværere ved at finde rent drikkevand.

Spar på vandet
Sammen får det prisen til at stige, og derfor er der kun én ting at gøre som forbruger: At spare på vandet.

Her er et par bud på, hvordan.

  • Installer perlatorer (luftblandere) på vandhanerne. Det er nemt, billigt og effektivt.
  • Sæt en kande vand i køleskabet, så drikkevandet bliver koldt - i stedet for at lade vandet løbe. Vær endvidere opmærksom på, at drikkevandets kvalitet kan være forringet om morgenen, efter vandet har stået stille i forbrugernes installationer hele natten. Brug derfor de første par minutters vand til vask, toiletskyl eller andre formål, hvor vandet ikke drikkes. Når vandets temperatur er faldet, og der kommer koldt vand ud af hanen, er vandet frisk og kan drikkes.
  • Fyld vaske- og opvaskemaskiner helt op hver gang de anvendes. Når du køber ny vaske /opvaskemaskine, så vær opmærksom på maskinens vandforbrug.
  • Undlad at bruge rindende vand til opvask, rengøring af grønsager, optøning af frosne varer m.v.
  • Tag brusebad i stedet for karbad, og luk for vandet, når du sæber dig ind. Skift til en vandsparende brusertype. Installer evt. et armatur med termostat.
  • Udskift et for gammelt toilet med et nyt dobbeltskyllende.
  • Brug spand og børste i stedet for slange ved bilvask.
  • Brug vandkande i stedet for slange til havevanding. Regnvand kan bruges til potteplanter og havevanding.
  • Hvis du vander om aftenen, fordamper mindre af vandet.

Ovennævnte råd stammer fra Hørsholm Kommunes hjemmeside.

Men andre går endnu mere i detaljer. Hillerød Kommunes vandforsyning har nogle gode råd om, hvordan du sparer på vandet ved at ombygge toilettet.

Find andre spareråd her.

Annonce
Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer