Annonce

Vigilds Blog

Vi guider 13. mar. 2009 KL. 08.11

Vi guider Billig pottemuld er det bedste valg

Kvaliteten varierer ikke meget på pottemuld, men det gør prisen. Dagens vinder er både billigst og mest miljørigtig.

Politiken synes
Politiken synes
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Vi tjekker

Billig pottemuld er det bedste valg

Sorteret efter

Sådan gjorde vi:

Vi købte syv forskellige salgs pottemuld og blomsterjord, som vi linede op i ens hvide poser med numre på.

Vores dommer, Jens Andersen, vurderede først jordens stuktur ved at smuldre den mellem fingrene. Derefter tog han stilling til indholdet, som det var beskrevet på produkternes deklarationer. Han kiggede særligt efter, hvad jorden bestod af, og hvilke næringsstoffer den indeholdt.

Fordi alle typer pottejord blev godkendt som velegnede produkter uden nævneværdig afvigelse i kvalitet, bad vi Jens Andersen om at tage prisen med i betragtning, da han skulle give en endelig karakter fra et til seks.

Jens Andersen er konsulent i Haveselskabet, hvor han har besvaret spørgsmål fra danske haveejere gennem 14 år. Han er uddannet i havebrug fra Landbohøjskolen og har arbejdet 25 år som havearkitekt.

GUIDE: Find det bedste pottemuld

Dyr pottemuld er kun for folk med jord i hovedet.

Så klar er konklusionen efter dagens test af syv forskellige slags blomsterjord beregnet til udplantning og omplantning af stue- og terasseplanter.

»Intet her er er for ringe til at bestå testen«, siger dommer Jens Andersen, der er konsulent i Haveselskabet.

Han er positivt overrasket over den gode kvalitet, alle produkterne har.

»Generelt er kvaliteten blevet meget bedre, end den var for år tilbage. Det er meget sjældent at finde noget, der er fuldkomment ringe«, siger han.

Den dyreste dumper
Til gengæld er priserne på jorden meget varierende. Testens dyreste pottemuld fra Hjemmets Jord koster over syv gange så meget som de to billigste fra Djursland Sphagnum og Parkland Blomsterjord. Men det har intet med kvaliteten at gøre.

»Det er helt tydeligt, at de dyre ikke er spor bedre end de billige«, siger Jens Andersen.

Han giver pottemulden fra Hjemmets Jord en dumpekarakter på grund af den tårnhøje pris på cirka fem kroner per liter, men også fordi den som den eneste i testen ingen varedeklaration har.

»På de andre kan man se, hvad jorden indeholder af næringstoffer, og hvilken ph-værdi, den har. Men med den her, der køber man virkelig katten i sækken«, siger Jens Andersen, der generelt fraråder at købe jord uden oplysninger, om hvad det indeholder.

Det miljørigtige valg
Testens vinder er Parkland Blomsterjord, der er købt i Føtex. Den er testens billigste til 70 øre per liter, og den er samtidig den mest miljørigtige ifølge Jens Andersen.

Hvor de andre produkter primært består af sphagnum, er denne variant nemlig suppleret med kompost-jord.

»I den her jord genbruger man noget af den kompost, vi har så rigeligt af i Danmark. Her er et godt produkt til den miljørigtige forbuger, der gerne vil bevare naturen«, siger Jens Andersen.

Mikronæring er vigtig
De andre produkter placerer sig jænvt i midten af karakterskalaen. Lotus Pottemuld og Substral Pottemuld får begge fire tjek-tegn af haveeksperten, der kalder dem for to solide bud på en god plantejord. Den forholdsvis lave literpris på 1,50 krone er også med til at trække op i bedømmelsen.

ASB Greenworld Blomsterjord er ifølge Jens Andersen også en rigtig fin pottemuld. Men den høje pris på tre kroner per liter betyder, at han ikke vil give den mere end tre tjek-tegn.

Djursland Sphagnum er testens billigste sammen med vinderen fra Parkland Blomsterjord. Men varedeklarationen er sparsom, og det trækker ned, at det ikke er til at se, hvilke næringsstoffer der er tilsat.

»Mikronæringsstoffer som foreksempel mangan, jern og molybdæn er livsnødvendige for planterne. Men hvis det ikke står på varedeklarationen, må man gå ud fra, at de ikke er i produktet«, siger Jens Andersen, der anbefaler at startgøde jord, der ikke har tilsat mikronæringsstoffer.

Den må ikke klaske sammen
Det væsentligste at se på, når man skal finde en god pottemuld, er strukturen i jorden, forklarer Jens Andersen.

»Hvis den er for finkornet, risikerer du, at den klasker fuldstændig sammen, når du vander den. Det er rigtig skidt, for så drukner du rødderne, der slet ikke kan få luft«, siger han, mens hans smulrer en håndfuld jord mellem hænderne.

Ingen af testens syv jordtyper fik her mundvigene ned hos dommeren. Han er sikker på, at de alle har en struktur, der er grov nok til at kunne tilføre planter rigeligt med ilt og vand.

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Hjemmet
13. feb. KL. 11.52
salgsstoppet. Dette gaskøleskab af mærket Camp Forever kan være livsfarligt at bruge, advarer Sikkerhedsstyrelsen.

Sikkerhedsstyrelse advarer mod livsfarligt gaskøleskab

Mindst 100 farlige gaskøleskabe er solgt til danske forbrugere.

Hushandel
13. feb. KL. 11.18
afmeldt. Der er en stor stigning i antallet af boliger, der bliver pillet af markedet, uden at der er underskrevet en slutseddel. - Foto: KIM NIELSEN (arkiv)

Danskerne opgiver at sælge deres bolig

Antallet af boliger til salg falder, men det skyldes ikke et forbedret marked.

Biler & MC
13. feb. KL. 08.40
Tilbud. Den nuværende Toyota Aygo bliver snart afløst af en ny. Derfor går den 'gamle' til nedsat pris. - Foto: Toyota

Bilpriser falder konstant

Masser af gode tilbud på de mindste biler på markedet.

sundhed & motion

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil