Annonce
Annonce
Test 28. mar. 2011 KL. 03.00

Test Den billige grundmaling er bedst

Den billigste vandbaserede træmaling får top-karakter og klarer samtlige udfordringer, som to malermestre udsætter produkterne til gør det selv-brug for.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Vi tjekker

træmaling

Sorteret efter

Sådan gjorde vi

Lørdagsliv anskaffede seks forskellige vandbaserede hvide grundmalinger til indendørs træværk og bad to malermestre om at afprøve malingerne, som blev anonymiseret før testen.

Dommerne: Robert Andersen, som driver firmaet Andersen Maler Entreprise, og René Hvalstrup fra Malerfirmaet Hvalstrup. Begge malerfirmaer har hjemme på Amager, og deres kunder omfatter både private og virksomheder.

De to malermestre testede grundmalingerne på tre forskellige overflader af træ: høvlede ubehandlede lister, formalede hvide fodpaneler samt en sort oliemalet bordplade. Et par dage efter at malingen var påført, tjekkede fagfolkene, om malingen hæftede ordentligt og kunne modstå ridser.

De to testdommere blev bl.a. bedt om at vurdere, hvordan malingen opfører sig på pensler beregnet til træværk, hvordan malingen var at påføre de forskellige typer underlag og ikke mindst kvaliteten af det færdige resultat.

Endelig skulle dommerne tildele hver maling en samlet karakter på en skala fra 1 til 6, hvor 6 er bedst. Karaktererne her på siden er afrundede gennemsnit af de to dommeres bedømmelser.
Grundmaling til træværk kan lyde som et fremmedord for gør det selv-folk, som er vant til bare at hanke op i en bøtte træmaling og gå løs på alskens træ med penslen. Men ifølge fagfolk er der ingen vej udenom:

»Der skal grundmaling til først, hvis malingen skal hæfte ordentligt. Du får heller ikke et godt resultat uden grundmaling, hvis der skal lakmaling oven på gammel oliemaling. Og hvis træværk skal males om til en lysere farve, kommer man også rigtig langt med en god grundmaling«, fastslår malermestrene Robert Andersen og René Hvalstrup.

Efter at have afprøvet seks forskellige hvide grundmalinger til indendørs træ kan de to dommere i Lørdagslivs test konstatere, at der er overordentlig stor forskel på produkternes brugervenlighed, vedhæftning og dækkeevne. Så de to malermestre er spændte på at høre, hvad der gemmer sig i de anonymiserede malerbøtter.

»Flot, jeg er imponeret«, siger malermester Robert Andersen, da vindermalingens identitet bliver afsløret og viser sig at være testens billigste grundmaling: Veveo fra Beckmann Maling & Tapet med en literpris på 139 kroner. Nøjagtig det halve af forlangendet for den knap så gode Sadolin grundmaling og langt billigere end Flüggers bud på en indendørs trægrunder. Kun malingen fra Røverkøb nærmer sig prismæssigt vindermalingen, men kvalitetsmæssigt kan produktet fra lavpriskæden ikke følge med.

Veveo er den eneste maling, der klarer samtlige udfordringer i testen med et rigtig godt resultat. De andre malinger kryber eller løber på de formalede paneler, mens Veveo flyder fint sammen og giver, hvad dommerne kalder et supergodt resultat. Også udfordringen med at danne grundlag for den oliemalede bordplades farveskift fra sort til hvid, klarer testens prisbasker til malermestrenes fulde tilfredshed.

I bunden af karakterskalaen forholder det sig lige modsat med Jotun Sens Grunning til 276,75 kroner per liter i farvehandlerkæden Colorama:

»Den er dårlig på alt, hvad vi har prøvet den på«, konkluderer fagfolkene og udpeger et felt på den oliemalede bordplade, hvor de med lethed har kunnet ridse i det tynde lag af grundmaling, som kun i meget begrænset omfang har forvandlet farven fra sort til hvid.

»Jeg er overrasket over, at den er så ringe«, tilføjer René Hvalstrup og hentyder til, at det er et anerkendt mærke, der står bag den tynde maling, som hverken dækker eller hæfter ordentligt på træstykkerne.

Lav en maletest
Den store kvalitetsforskel på grundmalingerne i testen får dommerne til at anbefale, at man laver en lille test, dagen før man går i gang med et maleprojekt.

»Mal på et lille stykke af det, som skal males, og lad det tørre natten over. Så kan man se, om det sidder ordentligt fast og lever op til det, det er købt til. Hvis forhandleren eller teksten på produktet har lovet noget, som ikke holder, bør man klage over det. Under alle omstændigheder kan man så spare sig at bruge tid og energi på at arbejde med en maling, som ikke duer til formålet«, siger Robert Andersen.

Hos Forbrugerrådet oplyser afdelingschef Mette Boye, at man ikke har automatisk returret på hverken maling eller andre varer, medmindre det står på bonen eller er oplyst i butikken på anden vis. Dog har man 14 dages fortrydelsesret på varer købt på nettet.

»Men køber man maling til et bestemt formål, som malingen så viser sig ikke at kunne bruges til, kan der være tale om en fejl ved produktet, som man kan reklamere over hos forhandleren. Det kan så være muligt at få malingen ombyttet eller finde en anden løsning på problemet sammen med forhandleren. Lykkes det ikke, kan man klage til Forbrugerklagenævnet. Det kræver dog, at man har købt maling for 800 kroner«, siger Mette Boye.

Vaske, slibe, male
God maling og godt værktøj er naturligvis den bedste vej til et godt resultat, når der skal males. Kan man ikke få begge dele, er de to malermestre ikke i tvivl om, at malingen er vigtigst:

»God maling kan man jo næsten male med en rive. Du behøver ikke at anskaffe en megadyr pensel, hvis malingen er i orden. En dårlig maling kan hjælpes lidt på vej med en god pensel, men resultatet bliver aldrig helt o.k.«, siger René Hvalstrup.

De to dommere er godt klar over, at de har udfordret de seks grundmalinger maksimalt ved at prøve dem på de formalede paneler, som ikke blev slebet før testen. Normalt er der nemlig ingen vej uden om en omgang slibning, når der skal males træværk:

»Det hedder: Først vaske, så slibe, tørre grundigt af og grundmale. Og så skal grundmalingen være helt tør, inden du går i gang med selve malingen«, påbyder fagfolkene.

Research: Camilla Mejlvang

Få en maler i nettet

Princippet er kendt fra adskillige andre håndværk, og nu er fagorganisationen Danske Malermestre også kommet med på vognen: I stedet for at potentielle kunder skal maile og ringe rundt til firmaer på stribe, kan de beskrive deres maleropgaver på et nyt website og derefter afvente tilbud fra tjenstvillige fagfolk i nærområdet.

Svarfristen er tre døgn, og kunden kan derefter selv bestemme, om han/hun vil acceptere et af de fremsendte tilbud eller ej.

Det er tv-handymanden Kuno Bonne, som har udviklet Malerbasen.dk sammen med malermestrene. Målet er bl.a. at tage kampen op mod den østeuropæiske arbejdskraft og gøre opmærksom på de faglærte danske maleres dygtighed og effektivitet, som ifølge Danske Malermestres direktør, Ole Draborg, ofte vil udligne østeuropæernes umiddelbart billigere timeløn.

I en pressemeddelelse erkender han, at danske malere nok har sovet lidt i timen, når det gælder om at gøre opmærksom på, hvad kunderne får for pengene i de danske malerfirmaer.

Ud over formidlingen af maleropgaver har det nye website et spørgeforum, hvor brugerne kan få rådgivning om gør det selv-opgaver eller blive klogere af de svar, som andre har fået. Omkring 1.400 malermestre og malerfirmaer rundt omkring i landet kan se opgavebeskrivelserne og svare på spørgsmål fra brugerne.

Læs mere på www.malerbasen.dk