Annonce
Tjek 4. maj. 2009 KL. 17.30

SKRIV: Bør forældre lade børnene arve?

Et flertal af ældre over 60 vil ikke efterlade arv til deres børn. Hvad mener du om den tendens og hvilke følger vil den få?

Unge og midaldrende skal ikke forvente at arve fra de ældre generationer.

Rejser, wellness, efteruddannelse og det at have det sjovt tæller meget højere end det at efterlade en arv til de efterladte, viser en rundspørge foretaget blandt 300 pensionskunder hos Alm. Brand.

Er det godt, at ældre endelig er begyndt at leve livet, eller er det en dårlig ide, der vil skade de kommende generationer på længere sigt?

Hvordan vil du stille dine arvinger, og håber du selv at arve en dag?

Kom med din mening og dine erfaringer med arv.

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer