Annonce
Sundhed & Motion 7. nov. 2011 KL. 11.55

Øjenlæger: Dårlig information om daglinser kan give sår i øjnene

Daglinser må kun bruges 12-16 timer dagligt. Det får kunderne ikke at vide.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Se også

Øjenlæger fraråder stærkt, at man sover med endagslinser. Samtidig anbefaler de, at man højst skal have dem i øjnene i 12-16 timer.

Men det kan være svært at vide.

På mange endagslinser fremgår det nemlig ikke tydeligt på pakken, at man ikke må have dem i øjnene i 24 timer, som kontaktlinsernes navn ellers kan antyde.

»Man skal absolut tage dem ud, når man sover, for ellers kan det blive rigtig ubehageligt«, siger Jesper Skov, der er formand for Danske Øjenlægers Organisation.

Ingen hjælp til forbrugeren
Manglende information på pakkerne kan især blive et problem, hvis man køber sine kontaktlinser på internettet.

Handler man hos en optiker, kan man nemlig få vejledning om brugen af endagslinserne. Men modtager man derimod pakken over internettet, skal man selv søge vejledning hos en øjenlæge.

LÆS OGSÅØjenlæge: Sov aldrig med kontaktlinser på

På de fleste hjemmesider, der sælger endagslinser, mangler der helt oplysninger om, at man skal tage linserne ud, når man skal sove.

Her informeres der blot om, at linserne skal kasseres efter én dag, mens der henvises til egen optiker, hvis man vil have anbefalinger om brugen.

Forkert brug giver problemer
Både øjenlæger og optikere fraråder at man beholder sine endagslinser i øjnene, mens man sover, da materialet ikke er beregnet til det.

»Ligger du og sover med et stykke plastik, altså dine kontaktlinser, der ikke er beregnet til det, så får dine øjne ikke den ilt, de skal have«, siger Jesper Skov.

»Så begynder cellerne at svulme op og blive irriterede. Det giver svie og en brændende følelse i øjnene, når du vågner, og du risikerer at få små sår, så det kan vare flere dage, før linserne må bruges igen«.

LÆS OGSÅ Gule øjne giver dårlig søvn

Men de konsekvenser står der intet om, når man køber endagslinser på nettet eller læser på pakken.

Forbrugerrådet vil ændre loven
Ifølge lægemiddelstyrelsen kræver den nuværende lovgivning hverken, at endagslinser skal have en indlægsseddel, eller at informationer om anbefalet brug skal fremgå på pakken.

Men det vil Forbrugerrådet nu have ændret.

»Vi mener klart, at informationen skal styrkes. Hvis der er nogle klare anbefalinger fra producentens side, så er det decideret fjollet, hvis de ikke vil skrive det til forbrugerne«, siger Sine Jensen, der er sundhedspolitisk medarbejder ved Forbrugerrådet.

LÆS OGSÅ Store prisforskelle på kontaktlinser

Derfor vil rådet nu se på, om lovgivningen på området skal ændres.

»Lige præcis EU-direktivet om medicinsk udstyr skal ændres under det danske formandskab. Så det her er jo en ting, som vi kan tage med til de ændringer, der skal laves«, siger Sine Jensen, der vil tage problemstillingen op med politikere og lægemiddelstyrelsen.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer
Annoncer

Frokost-fitness:
Find alle øvelser her


Er du gået glip af en af Birgitte Nymanns øvelser, så find dem her!

1-2 minutters træning lyder ikke af meget, men frokostfitness kan gøre en forskel. Politiken har i samarbejde med træningsekspert Birgitte Nymann lavet en række små træningsvideoer med træningsekspert Birgitte Nymann, der viser dig vej til velvære på arbejdet.

Klik her: Frokostfitness - alle øvelserne

Politiken plus

Vi tjekker

Find dit næste motionsløb


MOTIONSLØB over hele Danmark på motionslob.dk
MARATONLØB over hele verden på marathons.ahotu.com