Tip Tjek!
Er der noget du synes vi skal kigge nærmere på? Har du gode idéer til sitet? Eller er du blevet snydt? - Så send os en mail på


12. jun 2008 kl. 16:32

Børn får leukæmi af radon

Sundhed  

Radon, der siver op fra undergrunden, kan give børn leukæmi. Det viser en ny dansk undersøgelse.

Radon er en radioaktiv luftart, der siver op fra undergrunden, og den har ifølge undersøgelsen ikke sammenhæng med andre kræftsygdomme hos børn end leukæmi. Arkivfoto. - Foto: JESPER STORMLY HANSEN - Se stort billede
Radon

Radon er en naturligt forekommende radioaktiv luftart, og er kilden til ca. halvdelen af den samlede bestråling af den danske befolkning.

Få mere at vide om radon på Sundhedsstyrelsens hjemmeside.

Børn, der er vokset op i huse med radon, har større risiko for at få kræftsygdommen leukæmi.

I årevis har det været kendt, at luftarten radon øger risikoen for lungekræft hos voksne, men nu er der for første gang også dokumenteret en sammenhæng med leukæmi hos børn.

Helt konkret er radon hvert år årsag til, at tre-fire børn rammes af sygdommen. I alt får hvert år 35-40 børn konstateret leukæmi. Det viser en dansk undersøgelse fra blandt andre Kræftens Bekæmpelse.

Undersøg dit gamle hus
Radon er en radioaktiv luftart, der siver op fra undergrunden, og den har ifølge undersøgelsen ikke sammenhæng med andre kræftsygdomme hos børn end leukæmi.

Ole Raaschou-Nielsen fra Kræftens Bekæmpelse er en af forskerne bag undersøgelsen, og han vurderer, at cirka ni procent af samtlige tilfælde af leukæmi hos børn skyldes radon.

Han råder folk, der bor i gamle huse, til at få undersøgt, om der siver radon op fra undergrunden og ind i deres bolig.

/ritzau/
Annonce
 
Find artikler
Mest læste på Tjek
Annonce
Annoncer
Dagens tjek: Stegepander
To pander steger til bundkarakter
Annonce
Flere tjek...
Flere guider...
Politikens motionsløb
Følg Chris MacDonald på .tv
Chris: Disse gadgets kan hjælpe dig i form
Bliv slank i en fart
Chris MacDonalds Slankeskole
Seneste nyt på Tjek