Annonce
Familieliv 14. mar. 2008 KL. 16.26

Reklamemand: Vi ser på dyr som mennesker

Først var det børnene, der skulle behandles mere humant. Nu er turen kommet til dyrene, mener reklamemanden Niels Erik Folmann.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

For 50 år siden havde mange kvinder en persianerpels, uden at nogen tog anstød af det. I dag kalder det voldsommme følelser frem, at nyfødte lam bliver slagtet for deres pelse.

Forklaringen er, at vi befinder os i en periode, hvor vi vil have, at dyrene skal have det lige så godt som mennesker, forklarer reklamemanden Niels Erik Folmann.

»Det er et led i en demokratiserings- eller retfærdighedsproces. Vi ser på dyrene som individer med hver deres identitet og med følelser ligesom os«, mener Niels Erik Folmann, der er direktør for den danske afdeling af reklamebureauet BBDO, og som mange kender fra tv-progremmet 'Kender du typen'.

Først børn og så dyr
»Det er det samme, der skete med børnene. I dag må man ikke tugte dem, men det måtte man jo godt for 50 år siden. Nu er turen så kommet til dyrene«.

Niels Erik Folmann mener, at denne tendens har været under udvikling de seneste 10 år.

Men vi er jo ikke konsekvente, for vi afliver for eksempel også hanekyllinger og tyrekalve?

»Nej, vi er bestemt ikke konsekvente. Det handler meget om pressens fokus og om nogle politikere, der har lugtet lunten og reagerer, når sagen kommer op i pressen«.

Hvert dyr har sin tid
»Der var hvaler og babysæler, og der var diskussionen af, hvor længe fisk måtte ligge på dækket. Hver af dem har sin tid, og så går vi videre til det næste«, siger Niels Erik Folmann.

Han mener, der er sket et holdningsskred:

»I årevis har vi bare vendt ryggen til. Nu vil vi gerne se, hvordan den animalske produktion foregår. En fattig inder eller asiat ville jo være ligeglad, bare han får kød på bordet, så det er også et velstandsfænomen: Vi kan tillade os det«.

Læs mere om dyreetik her .

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer
Annoncer

Frokost-fitness:
Find alle øvelser her


Er du gået glip af en af Birgitte Nymanns øvelser, så find dem her!

1-2 minutters træning lyder ikke af meget, men frokostfitness kan gøre en forskel. Politiken har i samarbejde med træningsekspert Birgitte Nymann lavet en række små træningsvideoer med træningsekspert Birgitte Nymann, der viser dig vej til velvære på arbejdet.

Klik her: Frokostfitness - alle øvelserne

Politiken plus

Vi tjekker

Find dit næste motionsløb


MOTIONSLØB over hele Danmark på motionslob.dk
MARATONLØB over hele verden på marathons.ahotu.com