Annonce

Vigilds Blog

Familieliv 9. maj. 2009 KL. 10.00

Puls løs uden sundhedsrisiko

Batteridrevne cigaretter, der udsender damp, ser ud til at kunne stille nikotintrangen uden voldsomme helbredsrisici.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Sådan virker e-cigaretterne

Dampcigaretter bliver overvejende produceret i Kina. De fås også som piber og cigarer. Typisk består det elektroniske rygeredskab af dele, der sat sammen ligner en rigtig cigaret:

1. For enden er en lampe, der lyser, når der suges på mundstykket.

2. En udskiftelig patron indeholder nikotin og/eller smagsstoffer.

3. Et batteri leverer strøm, der får nikotinen/smagsstofferne til at fordampe via en forstøver.

4. Når man suger på mundstykket, får man denne opvarmede damp med nikotin/smagsstoffer ind i munden – og ned i lungerne, hvis man inhalerer.

Der medfølger typisk også en oplader eller et USB-stik til at genoplade batteriet.

Hvis cigaretten indeholder nikotin, vil den blive optaget i blodbanerne via mund, svælg og muligvis lunger.

Lægemiddelstyrelsen betragter e-cigaretter med nikotin som lægemidler. De er p.t. ulovlige i detailhandlen. På internettet kan man lovligt købe forstøvere med nikotin samt ekstraheret nikotin i flydende form, som man selv kan tilsætte e-cigaretten.

Kilde: Lægemiddelstyrelsen, overlæge Philip Tønnesen, ASP-Holmblad

Læs også:

Os bare løs på cigaretten uden større fare for dig selv og dine omgivelser.

Det lyder som en nikotinskæv påstand, men er ikke desto mindre salgsargumentet for et nyt vaneprodukt, som vinder frem i Danmark og udlandet.

De såkaldt elektroniske cigaretter, eller blot e-cigaretter, ligner på afstand den velkendte tobakspind. Smøgen lyser således op i enden, når man suger, og røg kommer ud af munden, når man puster ud.

30.000 bruger dem
Men i stedet for tobaksrøg er det vanddamp, man in- og ekshalerer. Derfor kan man få rygerglæde uden rygerelaterede sygdomme, lover leverandørerne, som tilbyder en række smagsvarianter.

Branchen vurderer, at 10.000-30.000 danskere i dag trækker vejret gennem elektroniske cigaretter. Salget begyndte på internettet, men inden for de seneste fem måneder er dampcigaretterne kommet på hylderne i supermarkedskæder og en række kiosker landet over.

Kan blive indenfor
»Det, der er så godt ved det her produkt, er, at det hjælper rygere i situationer, hvor de før skulle forlade lokalerne for at ryge«, siger Finn Kjellberg, nordisk salgschef i ASP-Holmblad, der i år har distribueret 20.000 e-cigaretter til SuperBest, Spar og Nærkøb.

»E-cigaretterne indeholder kun vanddamp og aromastoffer, så der er ikke noget usundt i dem«, forsikrer han.

Nikotin forbudt
I den danske detailhandel må e-cigaretterne ikke indeholde nikotin.

I så fald skal de klassificeres som et lægemiddel og sælges som håndkøbsmedicin på lige fod med nikotintyggegummi og -plastre. Den beslutning traf Lægemiddelstyrelsen i oktober sidste år.

Firmaet Nycigaret.dk klagede straks til Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse og har indtil afgørelsen fået dispensation til at sælge e-cigaretter med nikotin.

»Hvis man bare fjernede én af de negative konsekvenser ved cigaretter, så har man et bedre produkt på markedet. E-cigaretten giver illusionen af at ryge, men uden de 4.000 skadelige stoffer, som der er i tobakscigaretterne«, siger Mikael Rosanes, direktør i Nycigaret.dk.

Til  venstre en traditionel Camel-cigaret med tobak, der forbrændes som røg. E-cigaretten til højre indeholder batteri og udsender vanddamp med smag. Ifølge producenterne er E-cigaretten uden tjære og de opmod 4000 skadelige tilsætningsstoffer i almindelige cigaretter.
Han finder det »vanvittigt«, at de dødbringende cigaretter er et nydelsesmiddel, som kan sælges fra alle danske kiosker og tankstationer, mens de langt mindre skadelige e-cigaretter med nikotin skal gennem en langstrakt godkendelsesproces som lægemiddel.

Det er et lægemiddel
Nu må Mikael Rosanes imidlertid erkende, at myndighederne har vendt tommelfingeren nedad til hans argumenter. Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse har stadfæstet, at nikotinholdige e-cigaretter er et lægemiddel og derfor ikke må forhandles uden godkendelse af Lægemiddelstyrelsen.

Med afgørelsen læner myndighederne sig op ad Verdenssundhedsorganisationen WHO’s anbefaling. WHO udarbejdede i sidste måned en vejledning om e-cigaretter, som medlemslandene kan bruge som rettesnor. Her skriver WHO, at der grundlæggende mangler videnskabelig dokumentation for e-cigaretternes fordele og ulemper.

Dokumentationen mangler
»Producenters påstande om sundhedsfordele eller færre helbredsmæssige risici i sammenligning med cigaretter bør blive forbudt, med mindre produkternes sikkerhed er videnskabeligt bevist til myndighedernes tilfredsstillelse«, skriver WHO.

Kræftens Bekæmpelse savner ligeledes dokumentation for, at e-cigaretterne ikke indeholder andre skadelige stoffer. Derudover frygter organisationen, at e-cigaretterne ikke får rygere til at bremse deres tobaksforbrug.

Anbefaler tyggegummi og plaster
»Hvis folk går over til e-cigaretter og helt holder op med at ryge, vil det højst sandsynligt være positivt. Men det er problematisk, hvis man bare bruger e-cigaretten i de situationer, hvor man normalt ikke kan få lov til at ryge. Det er ikke mindre farligt at gå fra 20 til 10 cigaretter om dagen«, siger Niels Them Kjær, projektchef i Kræftens Bekæmpelse.

I stedet anbefaler han de nikotinpræparater, som sundhedsmyndighederne kan kontrollere, såsom nikotintyggegummi og -plastre.

Acceptable Choice sælger både e-cigaretter med og uden nikotin, og her finder man, at myndighedernes beslutning er til skade for den danske folkesundhed.

Slut med passive rygere
»Sidste år blev 2.000 børn indlagt på grund af passiv rygning, og der var 89 dødsbrande på grund af røgtobak. Hvis vi bare kunne afløse 50 procent af cigaretterne med e-cigaretter, ville det gavne danskerne«, siger Jørn W. Phigalt, direktør i Acceptable Choice.

Ledende overlæge på Gentofte Hospitals lungemedicinske afdeling Philip Tønnesen har gennem 30 år forsket i rygestop. Han finder e-cigaretten spændende i form og indhold og har taget de indledende skridt til at lave en større undersøgelse af dem som middel til rygestop.

Mere effektivt til rygestop
»Som alternativ til tobaksrygning er elektroniske cigaretter klart at foretrække. Og jeg vil ikke umiddelbart vurdere, at den vanddamp, man inhalerer, kan være farlig«, siger Philip Tønnesen.

Fordi produktet simulerer rygning, kan det vise sig at være endnu mere effektivt end andre nikotinerstatningspræparater, mener Philip Tønnesen:

»I 90 procent af tilfældene ryger man cigaretter på grund af nikotinafhængigheden. Men den vanemæssige og smagsmæssige oplevelse ved at ryge spiller også ind«, siger han.

Philip Tønnesen og Kræftens Bekæmpelse understreger, at nikotinen i sig selv ikke er kræftfremkaldende.

Ikke et nyddelsesmiddel
»Men forbrug af nikotin øger risikoen for hjerte-kar-sygdomme, og derfor er det ikke noget, man skal bruge som nydelsesmiddel«, siger Niels Them Kjær fra Kræftens Bekæmpelse.

Der er stadigvæk over en million rygere i Danmark og 1,1 milliarder verden over.

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Nettet
11. feb. KL. 09.30

Nye pensionister holder forbrugsfest

Luksusforbruget hos ældre mellem 65 og 74 er steget voldsomt på seks år.

Biler & MC
11. feb. KL. 15.00
Udvidelse. En dieselmotor, som blev introduceret sidste efterår, gør Suzuki Swift mere velegnet som pendlerbil. - Foto: SUZUKI

Biltest: Suzuki sparer på brændstoffet

Ny Swift på diesel kan friste pendlerbilister. Men den burde have et 6. gear.

Tjek
10. feb. KL. 13.58
Rollespillet 'Skyrim' vandt ikke overraskende priserne som årets spil og årets rollespil i går ved Danish Game Awards.

Storladent dragedræberi kåret som årets spil

Årets mest populære internationale computerspil er kåret under Danish Game Awards.

Annoncer
Annoncer

Frokost-fitness:
Find alle øvelser her


Er du gået glip af en af Birgitte Nymanns øvelser, så find dem her!

1-2 minutters træning lyder ikke af meget, men frokostfitness kan gøre en forskel. Politiken har i samarbejde med træningsekspert Birgitte Nymann lavet en række små træningsvideoer med træningsekspert Birgitte Nymann, der viser dig vej til velvære på arbejdet.

Klik her: Frokostfitness - alle øvelserne

Vi tjekker

Find dit næste motionsløb


MOTIONSLØB over hele Danmark på motionslob.dk
MARATONLØB over hele verden på marathons.ahotu.com

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil