Annonce
Familieliv 9. okt. 2009 KL. 17.43

Øko-tøj er et flop

T-shirts, cowboybukser og undertøj i øko-bomuld findes efterhånden på hylderne i mange butikker. Men tøjet sælger dårligt.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Efterhånden har enhver tøjkæde med respekt for sig selv T-shirts lavet af økologisk bomuld. Til ingen nytte.

For mens danskerne køber økologisk frugt, brød og mælk i et væk, står det mere sløjt til, når det kommer til bukser og bluser, skriver gratisavisen Urban.

Hos tøjgiganten Bestseller, der bl.a. ejer Vero Moda og Jack & Jones, hitter de økologiske klæder langtfra hos kunderne.

LÆS ARTIKELBørnetøj er fyldt med skadelig kemi

»Det er absolut ikke noget, der har forbrugernes opmærksomhed. De køber ikke tøjet, fordi det er økologisk. Det er ikke et parameter for at købe tøj,« siger Tina Larsen, ansvarlig for Coorperate Social Responsibility (CSR).

Tøjbutikker opgiver øko-tøjet
Øko-tøjet er heller ikke længere at finde blandt pigetøjet hos Samsøe og Samsøe i Illum, København, fortæller bestyrer johanne Lørvig.

»Vi havde noget økologisk undertøj, men det solgte ikke så godt. Så vi blev nødt til at smide det. Priserne var for høje, og designet var måske for kedeligt«.

LÆS ARTIKELModebranchen vil klæde os i økotøj

Hos Bestseller bliver de dog ved med at hænge økologisk tøj frem på stativerne.

»Hvor det økologiske tøj før var noget, vi råbte højt om, er det i dag mere noget, vi sniger ind. At vi fortsat har det, er mest drevet af, at vi selv har lyst til at arbejde med det. Hvis vi så rent på det økonomiske i det, skulle vi nok droppe det«.

Bomuldsmarker er fulde af gift
Vejen fra bomuldsmark til butik er ofte lang og fyldt med store mængder sprøjtegift og kemikalier af den ene og anden slags.

»De problemer, der er med kemikalier og tøj er mest under produktionen. Det er de arbejdere, der går rundt med bare tæer i kemikalierne og den forurening, der sker i nærheden af fabrikkerne«, siger tine Due Hansen fra Miljømærkning Danmark, der står for miljømærkerne Svanen og Blomsten, til Urban.

LÆSForældre vil se poderne i økotøj

Så når T-shirten eller kjolen er økologisk, er det miljøet og arbejdere i den tredje verden, der vinder.

Svært at gennemskue globale forhold
Det kan være en forklaring på, at øko-tøjet ikke har slået igennem, siger forsker i forbrugerkultur, Erik Sloth:

»Når det kommer til tøj, skal du tænke globalt. Det er et politisk spørgsmål og kræver, at forbrugeren er med på ideologien om, at det er bedre for kloden og miljøet. Og det er sværere at forholde sig til, hvad der sker ude i den store verden, end i den nære verden«.

LÆS ARTIKELDanskere får eksem af gift i sko

For den enkelte forbruger handler det i høj grad om risiko. I forhold til økologiske fødevarer, opfatter man det ikke som farligt at have ikke-økologisk tøj på.

»Vi oplever i langt højere grad en risiko ved at spise, end ved at have tøj på. Fødevarer er noget, du spiser, og den risiko har direkte med din krop at gøre«.

Skadelig kemi kan spores i tøjet
Selvom det ifølge Tine Due Hansen er sjældent, kan der være giftige kemikalier i tøj.

LÆS ARTIKELSvensk test afslører gift i jeans

I en test af jeans i Sverige blev der fundet både allergifremkaldende og hormonforstyrrende stoffer og rester af bly og kviksølv i jeans fra kendte mærker som Miss Sixty, Wrangler og Lee.

GUIDEKlæd dig CO2-venligt på

nyheder@pol.dk

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer
Annoncer

Frokost-fitness:
Find alle øvelser her


Er du gået glip af en af Birgitte Nymanns øvelser, så find dem her!

1-2 minutters træning lyder ikke af meget, men frokostfitness kan gøre en forskel. Politiken har i samarbejde med træningsekspert Birgitte Nymann lavet en række små træningsvideoer med træningsekspert Birgitte Nymann, der viser dig vej til velvære på arbejdet.

Klik her: Frokostfitness - alle øvelserne

Politiken plus

Vi tjekker

Find dit næste motionsløb


MOTIONSLØB over hele Danmark på motionslob.dk
MARATONLØB over hele verden på marathons.ahotu.com