Annonce

Vigilds Blog

Forbrugerkemi 9. sep. 2010 KL. 15.46

Stof i pizzabakker mistænkt for at øge dit kolesteroltal

Højt kolesteroltal kan hænge sammen med et stof, der findes i emballage og mad

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Amerikanske forskere har opdaget, at folk med et højt indhold af fluor-forbindelserne PFOA og PFOS i blodet også har et højt kolesteroltal.

Begge stoffer findes i alle menneskers blod, fordi den globale industri har brugt dem i mange år, skriver Ingeniørens netavis, ing.dk.

Mange danskere lider af forhøjet kolesteroltal og er dermed i farezonen for at blive ramt af hjerte-kar sygdomme. Med de nye resultater er der lagt endnu en brik i puslespillet omkring for store mængder kolesterol i kroppen. Især fordi forskerne kæder fluorstofferne i blodet sammen med det man kalder det dårlige eller skadelige kolesterol, LDL-C.

LÆS ARTIKELMadpapir kan afgive skadelige stoffer

Når det gælder de to fluor-forbindelser er den ene brugt vidt omkring, mens de vestlige lande er begyndt at lægge visse begrænsninger på den anden, oplyser ing.dk.

Stofferne er i tøj, mellemlægspapir og elektronik
Stoffer, der nedbrydes til PFOA, bruges blandt andet som imprægnering på pizzabakker, papirsposer til fødevarer, mellemlægspapir og andre emballager, som ikke må se fedtskjoldede ud. De bruges også i al slags tøj, der kan afvise regn, såsom goretex-tekstiler. Og de findes i mange rengøringsmidler og i gulvvoks, samt i arbejdsprocessen, hvor man lægger teflon på stegepander.

PFOS derimod, produceres efterhånden kun i Kina, som er et af de få steder i verden, hvor stoffet stadig er alment tilladt. En lang række undtagelser i den vestlige verden betyder dog, at PFOS stadig bruges i vid udstrækning. For eksempel i elektronikindustrien.

LÆS ARTIKELLæger advarer om overset type kolesterol

Professor Lisbeth E. Knudsen ved Københavns Universitet, som er ekspert i toksikologi og risikovurdering af miljø og arbejdsmiljø, kalder resultatet interessant, men mener, at det kræver yderligere forskning, før man kan konkludere en direkte sammenhæng mellem stofferne og forhøjet kolesterol.

»Det er et interessant resultat, men det skal først verificeres, før vi skal foretage os noget. Ud fra det kunne man opstille en grundliggende hypotese om, at de to stoffer er hormonforstyrrende eller påvirker noget i hormonsynteser, som får kolesterolet til at stige. Men det skal så efterprøves i eksperimentelle systemer og i en ny kohorte (gruppe af forsøgspersoner, red.)«, siger hun til ing.dk.

Hun oplyser, at forskerne skal i gang med at måle på skolebørn, for at se, hvilke hormonforstyrrende stoffer dere er udsat for. Jo flere brikker, forskerne får i puslespillet, jo bedre kan de stykke et billede sammen af stoffernes skadevirkninger.

Forskere vil opklare uforklarlige livsstilssygdomme
De amerikanske forskeres opdagelse er et nyt spor i forsøget på at forstå den store udbredelse af livsstilssygdomme, der er relateret til et forhøjet kolesteroltal.

Forskerne har undersøgt blodet hos 12.476 børn og voksne i området Ohio River Valley, hvor en skandale med PFOA i områdets drikkevand førte til undersøgelser af befolkningens helbred.

LÆS ARTIKELAlle bør kende sit kolesteroltal

Forskningsresultatet er offentliggjort i forskningsmagasinet Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine. Forskerne understreger, at sammenhængen mellem fluorstoffer i blodet og højt kolesteroltal ikke betyder, at man med det samme kan udlede, at det er PFOA, der giver mere skadeligt kolesterol i blodet. For der er også en logisk mulighed for, at der kunne være en tredje, ukendt årsag til, at begge niveauer er høje.

Der skal altså flere undersøgelser til for at dømme stoffet PFOA entydigt som skurk.

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Hjemmet
13. feb. KL. 10.19
Skadedyr. Kloakrotter holder sig typisk under jorden. Strejfrotter derimod finder let vej til huse og gårde, hvis ikke man sørger for at sikre sit hjem i de kolde måneder. - Foto: THOMAS BORBERG

Kulden får sultne rotter til at søge inden døre

Antallet af rotter i Danmark har aldrig været højere.

Penge & Bolig
13. feb. KL. 03.00

Der er voldsom prisforskel på eleftersyn

Det dyreste eleftersyn er mere end tre gange så dyrt som det billigste.

Telefoni
10. feb. KL. 15.05

Regeringen: Nu bliver mobildækningen bedre

Forbedret dialog mellem det offentlige og telebranchen og en kortlægning af mobildækningen skal lappe mobilhullerne. Ekspert er skeptisk.

sundhed & motion

Annoncer
Annoncer

Frokost-fitness:
Find alle øvelser her


Er du gået glip af en af Birgitte Nymanns øvelser, så find dem her!

1-2 minutters træning lyder ikke af meget, men frokostfitness kan gøre en forskel. Politiken har i samarbejde med træningsekspert Birgitte Nymann lavet en række små træningsvideoer med træningsekspert Birgitte Nymann, der viser dig vej til velvære på arbejdet.

Klik her: Frokostfitness - alle øvelserne

Vi tjekker

Find dit næste motionsløb


MOTIONSLØB over hele Danmark på motionslob.dk
MARATONLØB over hele verden på marathons.ahotu.com

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil