Annonce

Vigilds Blog

Forbrugerkemi 5. maj. 2009 KL. 17.09

Kandidater indgår pagt med forbrugerne

Flere danske kandidater til EU-parlamentet har afgivet otte løfter om at forbedre forbrugerpolitikken.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Politikerne lover

Hvis EU-parlamentarikerne skriver under, står de inde for disse otte punkter:

ENERGI OG BÆREDYGTIGHED
Vi vil arbejde for, at alle EU forbrugere får adgang til energiforsyning efter eget valg uden at det sker på bekostning af nuværende og fremtidige generationers behov. Vi vil arbejde for, at forbrugsvarer og serviceydelser er bæredygtige og tilgængelige for alle, og at det bliver nemt for forbrugere at handle ’bæredygtigt’.

FINANSIELLE SERVICEYDELSER
Vi vil arbejde for adgang til sikre, billige, gennemskuelige, rimelige og effektive finansielle serviceydelser.

FORBRUGERRETTIGHEDER
Vi vil arbejde for at styrke forbrugernes rettigheder, når der købes varer og serviceydelser på og uden for nettet, og fremtidssikre dem.

FØDEVARER
Vi vil arbejde for, at forbrugerne får hjælp til nemt at foretage oplyste valg, for at forbedre adgangen til sikre og sunde fødevarer og for at fremme bæredygtig fødevareproduktion og forbrug.

DIGITAL VERDEN
Vi vil arbejde for at gøre det muligt for forbrugere at spille en central rolle på et sikkert, retfærdigt og konkurrencedygtigt digitalt marked.

SUNDHED
Vi vil sætte forbrugernes helbred i første række: ved at fremme information af høj kvalitet og sundhedspleje for alle.

SIKKERHED
Vi vil arbejde for sikre produkter og for at forbrugerne og miljøet bliver mindre udsatte for farlige kemikalier.

GRUPPESØGSMÅL
Vi vil arbejde for, at alle EU forbrugere, som har lidt skade forårsaget af den samme sælger, kan få fuld kompensation.

Kilde: Beuc.

Foreløbig seks danske kandidater til Europaparlamentet sværger, at de vil gøre livet lettere og sundere for EU's forbrugere.

De seks kandidater har alle underskrevet Forbrugerrådets såkaldte forbrugerpagt, der binder kandidaterne til at forbedre forbrugernes vilkår og rettigheder, hvis de bliver valgt ind ved valget 7. juni.

Pagten består af otte forbrugerpolitiske løfter og forpligter bl.a. medlemmerne til at gøre det nemmere at handle bæredygtigt og til at styrke forbrugernes rettigheder.

Vi er ikke langt nok
Blandt de seks kandidater er spidskandidaten fra Det Radikale Venstre, Sofie Carsten Nielsen.

Hun mener, at EU-parlamentet allerede er nået langt i kampen for at sikre forbrugernes sikkerhed og rettigheder - »men ikke langt nok«.

»Vi ved, at for eksempel hormonforstyrrende stoffer har en stor skadelig virkning på os og på fremtidige generationer. Det er et emne, som vælgerne interesserer sig enormt meget for, og derfor er det vigtigt, at vi melder stærkt ud og underskriver pagten«, siger Sofie Carsten Nielsen.

Ikke valgflæsk
Men kan du ikke forbedre forbrugersikkerheden uden at underskrive Forbrugerrådets pagt?

»Det kan jeg sagtens. Men det her er ikke bare valgflæsk. Det er noget, jeg lover at arbejde for, og som vælgerne fremover kan holde mig op på«.

Risikerer du nu ikke at blive set som Forbrugerrådets forlængede arm i stedet for vælgernes?

»På ingen måde. Det her er ting, som jeg er 100 procent enig med Forbrugerrådet i. Og det er det, jeg går til valg på«, siger Sofie Carsten Nielsen til politiken.dk.

De fem øvrige underskrivere af pagten omfatter i dag Margrete Auken fra SF, Hanne Dahl fra Junibevægelsen, Louise Feilberg fra Venstre, Rina Ronja Kari fra Folkebevægelsen mod EU og Christel Schaldemose fra Socialdemokraterne.

Tilmeldingen kan følges her .

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Nettet
11. feb. KL. 09.30

Nye pensionister holder forbrugsfest

Luksusforbruget hos ældre mellem 65 og 74 er steget voldsomt på seks år.

Biler & MC
11. feb. KL. 15.00
Udvidelse. En dieselmotor, som blev introduceret sidste efterår, gør Suzuki Swift mere velegnet som pendlerbil. - Foto: SUZUKI

Biltest: Suzuki sparer på brændstoffet

Ny Swift på diesel kan friste pendlerbilister. Men den burde have et 6. gear.

Tjek
10. feb. KL. 13.58
Rollespillet 'Skyrim' vandt ikke overraskende priserne som årets spil og årets rollespil i går ved Danish Game Awards.

Storladent dragedræberi kåret som årets spil

Årets mest populære internationale computerspil er kåret under Danish Game Awards.

Annoncer
Annoncer

Frokost-fitness:
Find alle øvelser her


Er du gået glip af en af Birgitte Nymanns øvelser, så find dem her!

1-2 minutters træning lyder ikke af meget, men frokostfitness kan gøre en forskel. Politiken har i samarbejde med træningsekspert Birgitte Nymann lavet en række små træningsvideoer med træningsekspert Birgitte Nymann, der viser dig vej til velvære på arbejdet.

Klik her: Frokostfitness - alle øvelserne

Vi tjekker

Find dit næste motionsløb


MOTIONSLØB over hele Danmark på motionslob.dk
MARATONLØB over hele verden på marathons.ahotu.com

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil