Annonce
Livsstil 9. dec. 2011 KL. 21.45

Børn ned til 8 år går i solarie

Langt færre bruger solarium. Men det gælder ikke børn. De kender ikke faren.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Solarierne har mistet sit solbrune tag i den danske befolkning gennem de senere år. Men for de helt unge har frygten for kræft ikke haft den helt samme afskrækkende effekt.

Antallet af solariegængere blandt de 15 til 25-årige er siden 2008 halveret, men for de 8 til 14-årige er billedet knap så pænt.

Blandt de 13 til 14-årige steger 11 procent lystigt videre i den kunstige sol, hvilket kun er et fald på 3 procent inden for samme årrække. For de helt unge 8 til 12-årige er andelen reduceret fra 3 til 2 procent.

LÆS ARTIKELAlle kan frit sælge kunstig sol til os

»Selv om det kun er få procent, er det stærkt bekymrende, at børn helt ned til otte år bruger solarium. Solariernes stråler er dokumenteret kræftfremkaldende, så det er bestemt ikke et sted for børn at opholde sig«.

Det siger Anja Philip, projektchef for Kræftens Bekæmpelse og TrygFondens Solkampagne.

De nye tal stammer fra rapporten ’"Børn og unges solarievaner 2010". Den bygger på en spørgeskemaundersøgelse fra Gallup med data fra cirka 1100 børn i alderen 8 til 14 år.

LÆS OGSÅSolariekæde fuskede med råd fra kræftekspert

Og ud fra svarene at dømme kniber det lidt med visheden og realitetssansen blandt de unge.

»Vi kan se, at jo yngre børnene er, jo flere svarer, at de ikke ved, om det er farligt at gå i solarium. Skal vi have alle børn ud af solarierne, er det derfor afgørende, at vi får et forbud mod solarier for alle unge under 18 år«, siger Anja Philip.

Hver fjerde unge solariebruger mener ikke, at der er en sundhedsmæssig risiko forbundet med deres eget solariebrug.

LÆS OGSÅSolcentret Sunshine har alt for skrappe rør

»Vi ved, de unge tror, at fordi de kun går et par gange om ugen, er det ikke farligt for dem. Men der skal altså ikke mere end ét månedligt solariebesøg til for at øge kræftrisikoen med to til tre gange«, siger Anja Philip.

Børns solariebrug er ifølge Anja Philip ekstra problematisk, fordi de er i vækst og derfor har en hyppigere celledeling. Det gør dem ekstra sårbare over for de stærke kræftfremkaldende stråler.

Langt de fleste 8-14-årige har dog aldrig sat deres ben i et solarium.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer
Annoncer

Frokost-fitness:
Find alle øvelser her


Er du gået glip af en af Birgitte Nymanns øvelser, så find dem her!

1-2 minutters træning lyder ikke af meget, men frokostfitness kan gøre en forskel. Politiken har i samarbejde med træningsekspert Birgitte Nymann lavet en række små træningsvideoer med træningsekspert Birgitte Nymann, der viser dig vej til velvære på arbejdet.

Klik her: Frokostfitness - alle øvelserne

Politiken plus

Vi tjekker

Find dit næste motionsløb


MOTIONSLØB over hele Danmark på motionslob.dk
MARATONLØB over hele verden på marathons.ahotu.com