Annonce
Livsstil 29. sep. 2008 KL. 10.02

Psykiater angriber 'kernesundt' autisme-tv

Folkene bag 'Kernesund'-diæten søger familier med barn med autisme eller ADHD til 'tv-forvandling'. Fagfolk ryster på hovedet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Autisme og ADHD

Autisme er et socialt handikap, der viser sig i samværet med andre mennesker.

Barnet får oftest diagnosen i 2-5-års alderen, men kan ved træning lære at have kontakt med andre mennesker. Aspergers syndrom er den milde form for autisme . Der findes ingen medicin.

Sygdommen er overvejende arvelig.

ADHD er hyperaktivitet, koncentrationsproblemer og mangel på impulskontrol.

Mest kendt som en børnesygdom (tidligere kaldet DAMP), men forfølger halvdelen op i alderen. Behandles med medicin og pædagogisk indsats.

Sygdommen er arvelig, men opstår oftere, hvis barnet er tidligt født, eller moderen har røget eller drukket alkohol.

Kilde: Psykiatrifonden og Netdoktor

Skriv din mening om kostråd mod autisme og ADHD her

Læs mere:

»Vi reddede vores søn fra et liv på medicin, døgninstitution og specialskole og gav samtidig hele vores familie et nyt liv. Nu vil vi give den gave videre«.

Sådan skriver forfatter og journalist Ninka-Bernadette Mauritson på sin hjemmeside kernesundfamilie.dk, hvor hun efterlyser familier med børn med autisme eller ADHD - tidligere kendt som DAMP - til en 'tv-forvandling' på TV 2.

Men tv-eksperimentet er »etisk kompliceret«, mener børnepsykiater Torben Isager, overlæge på Børne- og Ungdomspsykiatrisk Center i Glostrup.

»Jeg er blevet opfordret til at være konsulent på projektet, men har takket nej. Jeg opfatter det som meget løst funderet, at man ved en kostomlægning skulle kunne ændre væsentligt ved autisme . Det er et stort indgreb i børnenes hverdag. Hvis forældrene bruger kræfterne på det, så har de næppe overskud til det, som vi ved virker for børn med autisme. Det er først og fremmest specialpædagogisk behandling med social træning, vejledning i dagligdagen og forudsigelighed«.

Familier skal overholde diæt
I et år skal fire forsøgsfamilier holde en streng diæt, der er markedsført i 'Kernesund'-bøgerne.

Ingen mælk, ingen gluten og ingen tilsætningsstoffer.

Efter forfatterens udsagn vil diæten »forvandle ikke bare det adfærdsforstyrrede barn, men hvert eneste familiemedlem«.

Videnskabelige beviser mangler
At en gluten- og mælkefri diæt skulle hjælpe på autisme, er der ingen medicinsk kontrollerede forsøg, der viser på overbevisende måde, ifølge den seneste tværgående Cochrane-vurdering, som er noget af det mest autoritative, man finder inden for medicinsk forskning.

»En enkelt mindre undersøgelse antyder en virkning, men den er udført af en gruppe, som i forvejen missionerer for diætintervention. Så de resultater bør eftervises af andre, før jeg som fagperson ville overveje at anbefale en sådan relativt streng diæt til mine patienter og deres forældre«, siger Torben Isager.

Til børn, der lider af ADHD, har man i dag effektiv medicinsk behandling. En procent af alle skolebørn får den behandling og har gavn af den. Altid i kombination med forældrevejledning og specialpædagogisk behandling, typisk i små klasser.

»ADHD er et alvorligt handikap, og jeg vil kraftigt fraråde, at man dropper medicin, hvis den har vist sig effektiv. Det ville være med risiko for at svigte barnet«, siger børnepsykiater Torben Isager.

Diæt isolerer barnet
ADHD-foreningens direktør, Anne Worming, har sagt nej til produktionsselskabet, da de bad hende finde familier.

»Det er at spekulere i folks ulykke. De er desperate forældre, der klynger sig til det mindste håb«, siger hun.

»Diæten er dyr. Vi ved ikke, om det er skadeligt. Og så er der konsekvenserne for familien og omverdenen. Med ADHD er man i yderkanten af det sociale liv i klassen i forvejen, og så kan man ikke komme med til børnefødselsdagen«.

Autismeforening: TV 2 svigter
Også Autismeforeningens formand, Morten Carlsson, er bestyrtet.

»Man kan ikke få et livslangt, arveligt handikap - eller slippe af med det - ved hjælp af kosten«, siger Morten Carlsson, der selv er far til en dreng med autisme .

Foreningen overvejer at sagsøge Ninka-Bernadette Mauritson for kvaksalveri. Men Morten Carlsson synes også, at TV 2 svigter.

»Når en kogebogsforfatter kan få folk til at eksperimentere med deres børns helbred, påtager TV 2 sig et stort ansvar«.

Mange vil gerne deltage
Uanset modviljen har produktionsselskabet ikke problemer med at få familier til casting, fortæller Morten Mauritson, talsmand for 'Kernesund'-ægteparret.

»Vi er jo selv forældre til et barn, der er diagnosticeret med infantil autisme. Vi vil vise, at der muligvis er nogle andre veje at gå. Vi har fulgt kuren, og det hjalp os. Men selvfølgelig skal det gøres ordentligt. Vi vil ikke slå plat på ramte familier. Men vi vil tænde et lys i mørket«, siger han.

Skriv din mening om kostråd mod autisme og ADHD på: http://blog.politiken.dk/liv

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer
Annoncer

Frokost-fitness:
Find alle øvelser her


Er du gået glip af en af Birgitte Nymanns øvelser, så find dem her!

1-2 minutters træning lyder ikke af meget, men frokostfitness kan gøre en forskel. Politiken har i samarbejde med træningsekspert Birgitte Nymann lavet en række små træningsvideoer med træningsekspert Birgitte Nymann, der viser dig vej til velvære på arbejdet.

Klik her: Frokostfitness - alle øvelserne

Politiken plus

Vi tjekker

Find dit næste motionsløb


MOTIONSLØB over hele Danmark på motionslob.dk
MARATONLØB over hele verden på marathons.ahotu.com