Annonce

Vigilds Blog

Livsstil 27. apr. 2009 KL. 14.31

Forskere slår sejlivet cola-myte ihjel

Cola kan ikke bruges som mirakel-middel mod dårlig mave. Cola kan faktisk gøre det værre.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Når maven volder problemer eller er ude af kontrol, er der da ikke noget bedre end en iskold cola. Så bliver alt godt igen.

Ovenstående er en myte, som er uden hold i virkeligheden. Men det er en sejlivet en af slagsen, og nu prøver et hold engelske forskere at slå myten om colaens mirakel-virkninger mod en ond gang maveonde ihjel.

»Forestillingen om, at cola, saftevand eller juice for den sags skyld hjælper er en myte. Det kan faktisk gøre tingene værre, men desværre følger mange fortsat det gamle råd«, siger en af forskerne bag undersøgelsen, dr. Stephen Murphy fra den britiske sundhedsstyrelse, National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE).

Cola kan føre til dehydrering
En del af de britiske børn, der bliver indlagt med maveproblemer, er dehydrerede. Ifølge forskerne bærer myten om colaens helbredende virkning en stor del af skylden for det.

Cola og juice indeholder nemlig så meget sukker, at sukkeret i sig selv kan gøre den dårlige mave endnu dårligere.

»Alvorlige tilfælde af diarré og opkastninger kan føre til dehydrering og kræver akut behandling med væske«, siger Stepehn Murphy og tilføjer af væsken ikke må være hvilkens som helst væske.

Søg læge
Det skal have den rette kombination af salt og sukker for at give den bedste virkning.

Hvis man som forældre har en mistanke om, at ens barn er ved at dehydrere, bør man søge læge hurtigst muligt.

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Telefoni
10. feb. KL. 15.05

Regeringen: Nu bliver mobildækningen bedre

Forbedret dialog mellem det offentlige og telebranchen og en kortlægning af mobildækningen skal lappe mobilhullerne. Ekspert er skeptisk.

Tjek
10. feb. KL. 13.58
Rollespillet 'Skyrim' vandt ikke overraskende priserne som årets spil og årets rollespil i går ved Danish Game Awards.

Storladent dragedræberi kåret som årets spil

Årets mest populære internationale computerspil er kåret under Danish Game Awards.

Energi
10. feb. KL. 09.17 opdateret KL. 12.30
Dyrt. Mange boligejere må til lommerne, hvis udfasningen af oliefyret bliver en realitet. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Ny energiplan kan blive en gyser for 340.000 boligejere

En lang række oliefyr skal skrottes ud, hvis det står til regeringen.

Annoncer
Annoncer

Frokost-fitness:
Find alle øvelser her


Er du gået glip af en af Birgitte Nymanns øvelser, så find dem her!

1-2 minutters træning lyder ikke af meget, men frokostfitness kan gøre en forskel. Politiken har i samarbejde med træningsekspert Birgitte Nymann lavet en række små træningsvideoer med træningsekspert Birgitte Nymann, der viser dig vej til velvære på arbejdet.

Klik her: Frokostfitness - alle øvelserne

Vi tjekker

Find dit næste motionsløb


MOTIONSLØB over hele Danmark på motionslob.dk
MARATONLØB over hele verden på marathons.ahotu.com

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil