Annonce
Livsstil 16. jul. 2009 KL. 13.54

Farlig slankepille ville dumpe i dag

Slankemidlet Regenon har så alvorlige bivirkninger, at det ville være ulovligt i dag. Minister kan intet gøre, hævder han.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Om Regenon

  • Regenon er et slankelægemiddel, som er receptpligtigt.
  • Brugen af det er vokset markant de seneste år. I 2004 fik 3461 danskere pillen. I 2008 var det vokset til 7268.
  • Det anbefales, at kun folk med en BMI på over 30 får lægemidlet. Og kun i en periode på højst tre måneder.
  • Regenon minder om speed, og der er rapporter om bivirkninger som blodpropper, psykoser, krampeanfald og endda dødsfald.

Kilde: Lægemiddelstyrelsen

Blodpropper, alvorlige psykiske lidelser og ligefrem dødsfald.

Det er nogle af de velkendte bivirkninger, der er ved slankelægemidlet Regenon, som danske læger i stigende grad udskriver til overvægtige danskere.

Men slankepillen - der kom på markedet for godt 40 år siden - ville ikke kunne blive godkendt i dag som slankelægemiddel.

LÆS ARTIKLENSalg af slankepiller i bekymrende vækst

Bivirkningerne er nemlig alvorlige, ligesom dokumentationskravene for gevinsten ved lægemidlet er blevet skærpet. Det vurderer afdelingschef i Lægemiddelstyrelsen Per Helboe.

Nye dokumentationskrav
»Der er sidenhen kommet nye vejledninger for, hvordan man skal lave dokumentation. Hvis man indsendte samme dokumentation nu, ville det ikke blive godkendt. Så ville det ikke leve op til standarden«, forklarer Per Helboe.

Det gælder dog også for en lang række af de andre lægemidler, der har været på markedet i en årrække – og som derfor ikke har været underlagt samme dokumentationskrav som i dag.

Burde fjernes fra markedet
Lægemiddelstyrelsen mener ikke, at Regenon, som blev givet til 7.268 danskere i 2008, burde blive givet til overvægtige personer i Danmark.

LÆS ARTIKLENSlankeekspert: Brug kun slankepiller til psykisk robuste

Det meldte den – sammen med andre europæiske myndigheder – ud til EU i 2001.

Slankepillen var simpelthen for farlig, og Regenon blev da også fjernet fra markedet frem til 2003, hvor en EF-dom slog fast, at slankepillen igen kunne ordineres af lægerne.

Producentens ret kommer først
Argumentet var, at der ikke var nye eller andre videnskabelige oplysninger end de i forvejen kendte og meget alvorlige bivirkninger. Og at producenten derfor havde ret til at sælge sit produkt.

Bivirkningerne var nemlig velkendte, da slankepillen blev godkendt i sin tid.

Opfordrer læger til mådehold
Men de danske myndigheder kan ikke stille meget op overfor EU, mener Per Helboe fra Lægemiddelstyrelsen.

»I 2003 måtte vi indse, at vi måtte anerkende dommen. I stedet må det være op til lægerne at opføre sig fornuftigt og sammen med patienten nøje vurdere de bivirkninger, der er beskrevet. Der mener jeg, at vi i Lægemiddelstyrelsen har gjort, hvad vi kunne for i produktinformationen at opfordre lægerne til at være mådeholdne«, siger afdelingschefen.

EF-dom er svær at rykke
Han mener, at det vil være nærmest nyttesløst for sundhedsministeren at forsøge at få lægemidlet fjernet fra det danske marked.

»Jeg vil ikke anse det for realistisk at få ændret EU-lovgivningen på det område,« siger han.

Men det mener Enhedslistens sundheds- og EU-ordfører Per Clausen. I et skriftligt spørgsmål har han netop spurgt, hvad sundhedsminister Jakob Axel Nielsen (K) har tænkt sig at gøre for at fjerne slankemidlet fra hylderne.

Grotesk
»Det er grotesk og uacceptabelt, at EU på den måde bringer danskernes liv og førlighed i fare. Jeg synes, at man skulle fjerne det fra markedet i Danmark så hurtigt som muligt. Alternativt få ændret reglerne i EU«, siger Per Clausen, der vil fremsætte et beslutningsforslag i Folketinget til efteråret om at indføre et ensidigt forbud mod Regenon i Danmark.

I svaret fra ministeren til Per Clausen fremgår det, at Jakob Axel Nielsen ikke mener, der er mulighed for at fjerne Regenon på baggrund af EF-dommen i 2003. Men at han vil se nærmere på, om det især er enkelte læger, der udskriver slankemidlet.

Politiken/Tjek ville gerne have spurgt ministeren, om han alligevel vil forsøge at lægge pres på EU-Kommissionen, men det har ikke været muligt at få en kommentar.

Annonce
Annoncer
Forbrugerjura
29. maj. KL. 12.41
Klageklog. Danskerne ligger nummer to, når det gælder kendskab til forbrugerrettigheder. - Foto: THOMAS BORBERG

Forbrugerne er klogere end butikkerne

Danskerne har bedre styr på deres rettigheder, end de butikker de handler i.

Boligmarked
29. maj. KL. 10.09
variablet. Både når danskerne køber nyt og når de omlægger lån, foretrækker de variable lån frem for fastforrentede lån. - Foto: Arkiv. SØREN SCHNOOR

Lån med variabel rente vinder frem trods eksperternes råd

Boligejere vælger stadig variabel rente - lidt bekrymrende, mener økonom.

Dine penge
29. maj. KL. 07.50
Pirateri. Mange mærkevarer er udsat for massiv kopiering. Kvaliteten på kopierne er mange gange så god at det næsten er umuligt at afgøre hvilken der er originalen selv for et trænet øje. Her er det to Canada Goose jakker. Den sorte er originalen. Kopien er beslaglagt i Københavns Lufthavn. - Foto: JONAS PRYNER ANDERSEN

Skat snupper flere private med kopivarer

En lovændring er nødvendig, hvis man vil problemet til livs, mener eksperter.

Annoncer
Annoncer

Frokost-fitness:
Find alle øvelser her


Er du gået glip af en af Birgitte Nymanns øvelser, så find dem her!

1-2 minutters træning lyder ikke af meget, men frokostfitness kan gøre en forskel. Politiken har i samarbejde med træningsekspert Birgitte Nymann lavet en række små træningsvideoer med træningsekspert Birgitte Nymann, der viser dig vej til velvære på arbejdet.

Klik her: Frokostfitness - alle øvelserne

Politiken plus

Vi tjekker

Find dit næste motionsløb


MOTIONSLØB over hele Danmark på motionslob.dk
MARATONLØB over hele verden på marathons.ahotu.com