Annonce
Livsstil 18. aug. 2009 KL. 06.50

Rygeloven skaber ny afhængighed

Mange danskere har kvittet cigaretterne efter rygeloven. Samtidig er salget af nikotinerstatning eksploderet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Efter rygeloven

  • Rygeloven trådte i kraft i august 2007.
  • Den forbyder bl.a. rygning på arbejdspladser, serveringssteder og skoler.
  • Man må dog stadig gerne ryge på enekontorer, ligesom serveringssteder under 40 kvadratmeter også er undtaget fra forbuddet.
  • En undersøgelse lavet af Megafon for Politiken og TV 2 viser bl.a., at 35 procent af rygerne siger, at rygeloven har fået dem til at begrænse tobaksforbruget i større eller mindre grad.
  • Og af dem, der er holdt op inden for de seneste to år, tillægger 37 procent rygeloven en større eller mindre betydning.
  • Samtidig steg salget af nikotinerstatning voldsomt umiddelbart før, loven trådte i kraft.

Rygeloven, som trådte i kraft i august 2007 har – som Politiken skrev lørdag – fået mange danske rygere til helt at kvitte eller begrænse cigaretterne.

Men samtidig har den medført, at salget af nikotinerstatning som nikotinplaster, tyggegummi eller tabletter er steget markant.

LÆS ARTIKLENDanskerne har omfavnet rygeloven

Det viser en ny opgørelse, som Danmarks Apotekerforening har lavet for Politiken/Tjek. Salget omfatter både nikotinpræparater solgt på landets apoteker samt i dagligvarebutikker.

60.0000 tyggegummier om dagen
Fra maj 2007 – hvor rygeloven var vedtaget – til maj året efter, steg salget af nikotinprodukter, hvad der svarer til 60.000 stykker nikotintyggegummi om dagen med et nikotinindhold på to milligram, som er det mest solgte.

Fra maj 2008 til maj i år var stigningen på hvad, der svarer til 15.000 stykker tyggegummi.

Ifølge Danmarks Apotekerforening skyldes stigningen blandt andet, at mange rygere bruger nikotintyggegummi, plaster- eller tabletter som ekstra tillæg til cigaretterne. Og altså ikke som et rygestopmiddel.

Under møde og i fly
»Nogle rygere bruger det som erstatning for rygning, fordi man eksempelvis ikke længere må ryge i en flyver eller på arbejdspladsen. Og så vælger de at tygge tyggegummi i stedet for«, forklarer sundhedsfaglig direktør i foreningen Lotte Fonnesbæk.

Hun mener også, at stigningen skyldes, at rygeloven har gjort, at flere gerne vil droppe cigaretterne og bruger nikotinprodukter som middel til rygestop.

LÆS ARTIKELNikotin-tyggegummi kan give kræft

Landet over får apotekerne henvendelser fra folk, der er blevet så afhængige af især nikotintyggegummi, at de har spist det i flere år efter rygestoppet. Og som gerne vil lægge tyggegummiet på hylden.

Mistænkes for at gøre skade
Og det lader til at være et klogt valg.

Ifølge Inge Haunstrup Clemmensen, overlæge fra kræftens Bekæmpelses forebyggelsesafdeling, mangler der nemlig forskning, der kan dokumentere hvad der sker, når man tager nikotinerstatning i flere år.

»Vi ved det ikke, men det indvirker på mange ting i kroppen. Vi må formode, at det påvirker blodtrykket og hjertet og dermed giver risiko for eksempelvis blodpropper, fordi nikotin er meget stærk gift«, siger Inge Haunstrup Clemmensen.

Bedre end røg
Hun understreger, at Kræftens Bekæmpelse ikke mener, at folk skal holde sig fra nikotintyggegummi- og plaster.

»For nogle er det jo en god hjælp til at holde op med at ryge. Men man bør ikke tage det så længe, at det bliver en ny vane, man så skal have hjælp til at lægge fra sig, så bliv ikke ved længere end tre til seks måneder «, forklarer hun.

En undersøgelse fra Sundhedsstyrelsen viser, at hver femte, der bruger nikotinerstatning er afhængig af midlerne. Og fire ud af 10 har brugt midlerne i over et år.

Dagligvarebutikker har udbredt salg
Danmarks Apotekerforening mener, at en del af forklaringen på, at mange bliver langtidsafhængige er, at dagligvarebutikkerne fik tilladelse til at sælge nikotinprodukterne i 2001.

LÆS ARTIKLENSupermarkeder sælger mere og mere medicin

»Det er vigtigt, at man får rådgivning, når man køber præparaterne, og at der er fokus på, at det er noget, man skal ud af igen. Og det er der ikke i supermarkederne,« siger Lotte Fonnesbæk.

Hjælpeguide er på vej
Danmarks Apotekerforening og Kræftens Bekæmpelse er i øjeblikket i gang med at lave en omfattende guide – som skal ligge på deres hjemmesider - der skal hjælpe langtidsafhængige af nikotinprodukterne. Guiden vil være klar i løbet af næste år.

Annonce
Annoncer
Forbrugerjura
29. maj. KL. 12.41
Klageklog. Danskerne ligger nummer to, når det gælder kendskab til forbrugerrettigheder. - Foto: THOMAS BORBERG

Forbrugerne er klogere end butikkerne

Danskerne har bedre styr på deres rettigheder, end de butikker de handler i.

Boligmarked
29. maj. KL. 10.09
variablet. Både når danskerne køber nyt og når de omlægger lån, foretrækker de variable lån frem for fastforrentede lån. - Foto: Arkiv. SØREN SCHNOOR

Lån med variabel rente vinder frem trods eksperternes råd

Boligejere vælger stadig variabel rente - lidt bekrymrende, mener økonom.

Dine penge
29. maj. KL. 07.50
Pirateri. Mange mærkevarer er udsat for massiv kopiering. Kvaliteten på kopierne er mange gange så god at det næsten er umuligt at afgøre hvilken der er originalen selv for et trænet øje. Her er det to Canada Goose jakker. Den sorte er originalen. Kopien er beslaglagt i Københavns Lufthavn. - Foto: JONAS PRYNER ANDERSEN

Skat snupper flere private med kopivarer

En lovændring er nødvendig, hvis man vil problemet til livs, mener eksperter.

Annoncer
Annoncer

Frokost-fitness:
Find alle øvelser her


Er du gået glip af en af Birgitte Nymanns øvelser, så find dem her!

1-2 minutters træning lyder ikke af meget, men frokostfitness kan gøre en forskel. Politiken har i samarbejde med træningsekspert Birgitte Nymann lavet en række små træningsvideoer med træningsekspert Birgitte Nymann, der viser dig vej til velvære på arbejdet.

Klik her: Frokostfitness - alle øvelserne

Politiken plus

Vi tjekker

Find dit næste motionsløb


MOTIONSLØB over hele Danmark på motionslob.dk
MARATONLØB over hele verden på marathons.ahotu.com