Annonce
Livsstil 19. nov. 2009 KL. 12.36

Krigen raser om 'det onde solarium'

Et flertal af danskerne vil forbyde solariebrug for unge under 16 år.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Der er solid folkelig opbakning til et forslag fra S og SF om at unge under 16 år ikke må bruge solariet som en genvej til sommerbrun hud.

Det viser en undersøgelse, som Kræftens Bekæmpese og TrygFonden har gennemført.

Den viser, at 56 procent af befolkningen bakker op om et forbud. Det tilsvarende tal var i 2008 46 procent. Samtidig svarer næsten syv ud af 10 nej på spørgsmålet om ens børn under 18 må bruge solarium.

»Det er dejligt at se, at budskabet om, at solarier er sundhedsskadelige - ikke mindst for børn og unge - er nået ud til danskerne. Nu håber vi, at partierne i Folketinget vil bakke op om det forbud, som befolkningen ønsker til at sikre deres børns sundhed«, siger Anja Philip, der er projektchef for Kræftens Bekæmpelse og TrygFondens Solkampagne.

Solariebranchen kæmper mod dårligt ry
Mens modstanden mod kosmetisk brug af solarier stiger i befolkningen, hos kræfteksperter og på Christiansborg, kæmper solariebranchen mod den kunstige sols dårlige ry.

»Jeg er tilbøjelig til at skrive: 'Så er den gal igen'. I takt med at behovet for sollys stiger, bliver tonen fra interesseorganisationer mod solbadning mere skinger. Det er samtidig bekymrende, at store dele af pressen helt ukritisk tager interesseorganisationers synspunkter til sig som 'den rene sandhed'«, skriver produktchefen fra Dan-Sun, Jacob Høffner i en mail, der er sendt bredt ud til medierne.

Krigen bliver kørt på flere fronter.

Vildledende markedsføring
I foråret kunne Politiken Tjek fortælle, at solariekæden Club Tan lovpriste den naturlige sols gavnlige virkninger. Kæden havde taget citater fra Kræftens Bekæmpelse og klistret dem på facaden på kædens solariebutikker.

LÆS ARTIKELSolarier anklages for vildledning

Det fik Forbrugerrådet til at anklage kæden for vildledende markedsføring, fordi kæden koblede citater om den naturlige sols gavnlige virkninger sammen med solariebrug.

Senest sendte solariebranchen en pressemeddelelse ud, hvori den norske forsker. Johan Moan, sagde, at solariebadning med måde ligefrem er sundt, fordi det giver kroppen et vigtigt D-vitamintilskud.

Kræftens Bekæmpelse er rystet
»Hvis man anbefalede folk i Norge at solbade sig mere end de gør i dag, så ville antallet af dødsfald på grund af hudkræft i værste fald øges fra 250 til 500 om året. Men samtidig ville antallet af dødsfald af indre kræftformer sandsynligvis blive reduceret med 2500. Så sundhedsfordelene ved at tage lidt solarium er betydeligt større end risikofaktorerne som følge deraf«, sagde Johan Moan til Tjek i slutningen af oktober.

Den melding var man temmelig rystet over i Kræftens Bekæmpelse.

»Det er grotesk, at Johan Moan sætter sig op i mod verdenssundhedsorganisationen WHO’s seneste rapport, hvor et bredt panel bestående af verdens førende kræftforskere har gennemgået al valid videnskab og fastslår, at der er en direkte sammenhæng mellem modermærkekræft og brugen af solarier og derfor fraråder brugen af solarier«, sagde projektchef Anja Philip dengang.

LÆS ARTIKEL Professor: Det er sundt at gå i solarie

Kræftens Bekæmpelses grundholdning er, at der er mange andre måder at få D-vitamin på end at gå i solariet.

I sommer fastslog en international forskergruppe (IARC), at solariebadning er lige så farligt som at ryge cigaretter.

IARC har siden 1971 kategoriseret kræftfremkaldende risici og placeret dem i grupper fra et til fire. Gruppe et, som solcentrene nu befinder sig i, inkluderer også asbest, arsenik og cigaretter.

Det er forbudt for unge under 18 år at tage sol i Tyskland, Frankrig, Skotland og Australien.

Annonce
Annoncer
Forbrugerjura
29. maj. KL. 12.41
Klageklog. Danskerne ligger nummer to, når det gælder kendskab til forbrugerrettigheder. - Foto: THOMAS BORBERG

Forbrugerne er klogere end butikkerne

Danskerne har bedre styr på deres rettigheder, end de butikker de handler i.

Boligmarked
29. maj. KL. 10.09
variablet. Både når danskerne køber nyt og når de omlægger lån, foretrækker de variable lån frem for fastforrentede lån. - Foto: Arkiv. SØREN SCHNOOR

Lån med variabel rente vinder frem trods eksperternes råd

Boligejere vælger stadig variabel rente - lidt bekrymrende, mener økonom.

Dine penge
29. maj. KL. 07.50
Pirateri. Mange mærkevarer er udsat for massiv kopiering. Kvaliteten på kopierne er mange gange så god at det næsten er umuligt at afgøre hvilken der er originalen selv for et trænet øje. Her er det to Canada Goose jakker. Den sorte er originalen. Kopien er beslaglagt i Københavns Lufthavn. - Foto: JONAS PRYNER ANDERSEN

Skat snupper flere private med kopivarer

En lovændring er nødvendig, hvis man vil problemet til livs, mener eksperter.

Annoncer
Annoncer

Frokost-fitness:
Find alle øvelser her


Er du gået glip af en af Birgitte Nymanns øvelser, så find dem her!

1-2 minutters træning lyder ikke af meget, men frokostfitness kan gøre en forskel. Politiken har i samarbejde med træningsekspert Birgitte Nymann lavet en række små træningsvideoer med træningsekspert Birgitte Nymann, der viser dig vej til velvære på arbejdet.

Klik her: Frokostfitness - alle øvelserne

Politiken plus

Vi tjekker

Find dit næste motionsløb


MOTIONSLØB over hele Danmark på motionslob.dk
MARATONLØB over hele verden på marathons.ahotu.com