Annonce
Motion 5. apr. 2011 KL. 11.21

Frokostfitness 18: Lav underbid og slip for nakkespændinger

Få strakt halsens muskler ud med Birgitte Nymanns sidste frokostøvelse.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Se mere frokostfitness her

Prøv frokostfitness-øvelsen her. Hvis du har glæde af det, så kan du se alle de tidligere øvelser i boksen her til højre. Ideen er, at de skal være lette og hurtige at lave. Og de giver pote, når det gælder om at undgå spændinger i bryst, hals, ryg og nakke.

Øvelsen her er desværre den sidste i denne omgang, savner du mere bevægelse på kontorstolen, så må du gentage nogle af øvelserne igen. God træning!

Underbid gør godt for nakken

1-2 minutters træning lyder ikke af meget, men frokostfitness kan gøre en forskel. Læs hvorfor:

LÆS ARTIKEL Brug to minutter på fitness på kontorstolen

Få inspiration til træning, løb og sundhed på vores Facebook-side:

BLIV VEN med Politiken Motion på Facebook

Annonce
Annoncer
Forbrugerjura
29. maj. KL. 12.41
Klageklog. Danskerne ligger nummer to, når det gælder kendskab til forbrugerrettigheder. - Foto: THOMAS BORBERG

Forbrugerne er klogere end butikkerne

Danskerne har bedre styr på deres rettigheder, end de butikker de handler i.

Boligmarked
29. maj. KL. 10.09
variablet. Både når danskerne køber nyt og når de omlægger lån, foretrækker de variable lån frem for fastforrentede lån. - Foto: Arkiv. SØREN SCHNOOR

Lån med variabel rente vinder frem trods eksperternes råd

Boligejere vælger stadig variabel rente - lidt bekrymrende, mener økonom.

Dine penge
29. maj. KL. 07.50
Pirateri. Mange mærkevarer er udsat for massiv kopiering. Kvaliteten på kopierne er mange gange så god at det næsten er umuligt at afgøre hvilken der er originalen selv for et trænet øje. Her er det to Canada Goose jakker. Den sorte er originalen. Kopien er beslaglagt i Københavns Lufthavn. - Foto: JONAS PRYNER ANDERSEN

Skat snupper flere private med kopivarer

En lovændring er nødvendig, hvis man vil problemet til livs, mener eksperter.

Annoncer
Annoncer

Politiken plus

Frokost-fitness:
Find alle øvelser her


Er du gået glip af en af Birgitte Nymanns øvelser, så find dem her!

1-2 minutters træning lyder ikke af meget, men frokostfitness kan gøre en forskel. Politiken har i samarbejde med træningsekspert Birgitte Nymann lavet en række små træningsvideoer med træningsekspert Birgitte Nymann, der viser dig vej til velvære på arbejdet.

Klik her: Frokostfitness - alle øvelserne

Find dit næste motionsløb


MOTIONSLØB over hele Danmark på motionslob.dk
MARATONLØB over hele verden på marathons.ahotu.com

Vi tjekker