Annonce
Motion 7. jan. 2010 KL. 07.26

Træn kroppen så du er skiferieklar

Bliv sneklar og veltrænet, så skiferien ikke ødelægges af syreben og skader

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Lidt inspiration inden turen til alperne eller norden.

Med lidt held - og lidt frostgrader - er det muligt at komme ud og løbe langrendski i Danmark:

Hvis det tør, kan du forberede dig på vinterferiens anstrengelser med styrketræning, barmarkstræning og selvfølgelig godt gammeldags kondiløb.

Vil du gøre noget endnu mere realistisk, så kan du prøve rulleski - eller et af de rullende skibånd som findes i både Århus og København:

Tegning:  Mette Dreyer

Og trænger du til at forventningsshoppe lidt, så er en skihjelm en god - og smart - forsikring:

Når så endelig du skal af sted, så gælder det om at tøjle sig. Så man ikke fyrer al energien af første dag, og dernæst ska ligge brak. Man kan kun lære noget nyt i nogle få timer, hver dag. Læs hvad Nikolaj Smedegaard mener om den sag. Eller book en verdensstjerne hjemmefra:

Er du en af de stakkels mennesker, der må blive herhjemme i sneen, mens andre flasher liftkortet, så har du her en oversigt over Københavns bedste kælkebakker.

Eller også kan du håbe på, at dit fitnesscenter har fået anskaffet sig en langrendsmaskine.

God fornøjelse - uanset ambitionsniveau. Det vigtigste er trods alt, at vi husker at lege.

Annonce
Annoncer
Forbrugerjura
29. maj. KL. 12.41
Klageklog. Danskerne ligger nummer to, når det gælder kendskab til forbrugerrettigheder. - Foto: THOMAS BORBERG

Forbrugerne er klogere end butikkerne

Danskerne har bedre styr på deres rettigheder, end de butikker de handler i.

Boligmarked
29. maj. KL. 10.09
variablet. Både når danskerne køber nyt og når de omlægger lån, foretrækker de variable lån frem for fastforrentede lån. - Foto: Arkiv. SØREN SCHNOOR

Lån med variabel rente vinder frem trods eksperternes råd

Boligejere vælger stadig variabel rente - lidt bekrymrende, mener økonom.

Dine penge
29. maj. KL. 07.50
Pirateri. Mange mærkevarer er udsat for massiv kopiering. Kvaliteten på kopierne er mange gange så god at det næsten er umuligt at afgøre hvilken der er originalen selv for et trænet øje. Her er det to Canada Goose jakker. Den sorte er originalen. Kopien er beslaglagt i Københavns Lufthavn. - Foto: JONAS PRYNER ANDERSEN

Skat snupper flere private med kopivarer

En lovændring er nødvendig, hvis man vil problemet til livs, mener eksperter.

Annoncer
Annoncer

Politiken plus

Frokost-fitness:
Find alle øvelser her


Er du gået glip af en af Birgitte Nymanns øvelser, så find dem her!

1-2 minutters træning lyder ikke af meget, men frokostfitness kan gøre en forskel. Politiken har i samarbejde med træningsekspert Birgitte Nymann lavet en række små træningsvideoer med træningsekspert Birgitte Nymann, der viser dig vej til velvære på arbejdet.

Klik her: Frokostfitness - alle øvelserne

Find dit næste motionsløb


MOTIONSLØB over hele Danmark på motionslob.dk
MARATONLØB over hele verden på marathons.ahotu.com

Vi tjekker