Annonce
Sygdom 14. jan. 2011 KL. 07.35

Sundhedsstyrelsen: Lægerne er forført af D-vitamin

Lægerne spilder 100 mio. kr. på ligegyldige undersøgelser, mener Sundhedsstyrelsen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Sundhedsstyrelsen retter kritik af landets praktiserende læger, som styrelsen mener er alt for hurtige til at bestille målinger af D-vitaminstatus.

Det skriver ugeskrift.dk

GUIDEBoost din sundhed med broccoli

»Der er alt for meget fokus på D-vitamin. Der er umiddelbart slet, slet intet belæg for at lave så mange omkostningstunge analyser, som tallene indikerer«, siger overlæge i Sundhedsstyrelsen Christine Brot til ugeskriftet.

100 millioner kr. for meget
Hos Sundhedsstyrelsen mener man, at mange læger er blevet forført af tanken om, at alskens dårligdomme kan klares med en mirakelpille i form af et tilskud D-vitamin.

Sundhedsstyrelsen vurderer, at danske læger årligt foretager analyser for D-vitaminmangel for næsten 100 millioner skattekroner, og det er alt for meget, lyder det.

»Patienter med klare symptomer på D-vitaminmangel skal naturligvis undersøges. Men en udgift i den størrelsesorden står slet ikke mål med den sundhedsmæssige gevinst«, siger Christine Brot.

Lægerne: Kom med nye retningslinier
Hun mener ikke, der er belæg for at måle D-vitamin på alle patienter med kroniske sygdomme eller alle med symptomer fra bevægeapparatet. Tværtimod:

GUIDEFå styr på D-vitaminerne

»Det giver en risiko for forkert eller forsinket diagnose, fordi den nuværende grænse for D-vitaminmangel intet har med symptomer på D-vitaminmangel at gøre. Grænsen er fastsat i forhold til forebyggelse af osteoporose«, lyder det.

De Praktiserende Læger er uforstående over for Sundhedsstyrelsens udmelding. Her mener man i stedet, at styrelsen burde komme med nye retningslinjer, siger Henrik Dibbern, formand for PLO.

»Mener styrelsen, at vi skal have en anden adfærd i forbindelse med disse D-vitaminanalyser, end vi har nu, er det ukvalificeret at sige, at vi tager for mange prøver. Så må de jo komme med kliniske retningslinjer«, siger han til ugeskriftet.dk

/ritzau/

Annonce
Annoncer
Forbrugerjura
29. maj. KL. 08.53

Unge gamblere har frit spil

I otte ud af ni butikker kan 17-årige købe Oddset-kuponer.

Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Annoncer
Annoncer

Frokost-fitness:
Find alle øvelser her


Er du gået glip af en af Birgitte Nymanns øvelser, så find dem her!

1-2 minutters træning lyder ikke af meget, men frokostfitness kan gøre en forskel. Politiken har i samarbejde med træningsekspert Birgitte Nymann lavet en række små træningsvideoer med træningsekspert Birgitte Nymann, der viser dig vej til velvære på arbejdet.

Klik her: Frokostfitness - alle øvelserne

Politiken plus

Vi tjekker

Find dit næste motionsløb


MOTIONSLØB over hele Danmark på motionslob.dk
MARATONLØB over hele verden på marathons.ahotu.com