Annonce
Sygdom 19. sep. 2011 KL. 11.42

Dødeligt syge danskere fuppes med falske løfter

To ukrainske læger tilbyder håbløst syge danskere kostbar stamcelleterapi i Kiev.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Danske læger og eksperter i stamcelleterapi advarer over for gratisavisen 24timer mod behandlingerne for blandt andet kræft, aids, diabetes, sklerose og hjertesygdomme.

Een af dem, der advarer, er professor og ekspert i stamcelleterapi Thomas G. Jensen, MD DMSc, Institut for Human Genetik, Aarhus Universitet.

»Jeg vil virkelig advare imod det. Det er rent hasard. Behandlingerne er helt uden dokumentation og kan i værste fald slå ihjel frem for at helbrede. Forskning har påvist patienter, som blandt andet pludselig fik hjernekræft og andre dødelige sygdomme af selve behandlingen,« siger professor Thomas G. Jensen til 24timer.

LÆS ARTIKELHøfeber-allergikere lokkes til tvivlsom behandling

Ifølge klinikken Emcell, som har dansk adresse på Frederiksberg i København, lover de to ejere, Alexander Smikodub og Alexey Karpenko, at deres stamcellebehandlinger med stamceller fra fostre kan enten helbrede eller styre og kontrollere mere end 15 af de mest ødelæggende eller direkte livstruende sygdomme.

Reddet patienter i mere end ti år
Ifølge klinikkens egen hjemmeside har Emcell behandlet mere end 6.000 taknemmelige patienter og er verdens mest erfarne klinik for stamcelleterapi. »Man har i mere end 10 år reddet og forlænget livet for patienter, hvor traditionelle metoder har vist sig ineffektive,« lyder nogle af løfterne.

Men det afviser professor Jens Sandahl Christiansen i 24timer med ordene:

»Det er fup og hokus pokus. Jeg forstår godt, at ulykkelige patienter, som er opgivet af behandlingssystemet, forsøger andre metoder, men jeg vil virkelig fraråde det, for det er helt uden evidens, og vi aner ikke, hvad det er, de leger med af stoffer derovre.«

LÆS ARTIKELKræftens Bekæmpelse: Ingen grund til mobilpanik

Prisen for en stamcellebehandling er ifølge Emcells danske hjemmeside på minimum 50.000 kroner, men ifølge Emcell’s anden danske samarbejdspartner, Aniqo.com vil en behandling kunne løbe op i en halv million kroner. Hertil kommer udgifter til rejse og ophold.

Professor Thomas G. Jensen kalder klinikkens løfter og metoder for uetiske:

»Stamcellebehandling er ingen steder så langt, som de lover her, og det er uetisk, at det er muligt at udnytte syge mennesker på den her måde. Danske læger er langt med forskning i stamcelleterapi og kan rykke med det samme, så snart der er dokumentation for, at noget virker, men de her løfter er kvaksalveri.«

Kontaktperson for såvel Anico og Emcell, markedsføringsøkonom Lotte Nielsen, var ikke i går at træffe for en kommentar.

Annonce
Annoncer
Forbrugerjura
29. maj. KL. 08.53

Unge gamblere har frit spil

I otte ud af ni butikker kan 17-årige købe Oddset-kuponer.

Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Annoncer
Annoncer

Frokost-fitness:
Find alle øvelser her


Er du gået glip af en af Birgitte Nymanns øvelser, så find dem her!

1-2 minutters træning lyder ikke af meget, men frokostfitness kan gøre en forskel. Politiken har i samarbejde med træningsekspert Birgitte Nymann lavet en række små træningsvideoer med træningsekspert Birgitte Nymann, der viser dig vej til velvære på arbejdet.

Klik her: Frokostfitness - alle øvelserne

Politiken plus

Vi tjekker

Find dit næste motionsløb


MOTIONSLØB over hele Danmark på motionslob.dk
MARATONLØB over hele verden på marathons.ahotu.com