Annonce
Annonce
Sygdom 31. aug. 2012 KL. 14.36

Falske læger udskriver receptpligtig medicin til danskere

De to 'læger' der er tilknyttet siden Euroclinix.dk er i virkeligheden farmaceuter.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Danskere med alvorlige lidelser som infektionssygdomme eller impotens er blevet snydt til at købe medicin via netklinikken Euroclinix.dk i den tro, at de fik en online-konsultation og en recept af en læge.

Men 24timer kan afsløre, at Euroclinix.dk’s to 'praktiserende læger’, som begge er bosiddende i London, i virkeligheden er farmaceuter, som ikke har tilladelse til at udskrive medicin.

Den danske marketingchef og patientvejleder, Jeppe Jensen, skrev ellers i en e-mail til 24timer:

»De primære praktiserende læger, vi samarbejder med og er på vagt i denne uge, er følgende: Vijay H. Patel og Leon Alan Ungar«.

LÆS OGSÅ Livsfarlig medicin sælges på nettet uden receptkrav

Slår man de to navne op i Storbritanniens officielle lægeregister, dukker der intet op. Det gør der til gengæld i registret over farmaceuter.

Det er ifølge dansk lov kun en autoriseret læge, der har tilladelse til at udskrive en recept, og det samme gælder i Storbritannien.

LÆS OGSÅÆldre mænd er vilde med potensmidler

Derfor har de danske sundhedsmyndigheder mulighed for at stoppe Euroclinix.dk’s markedsføring i Danmark, vurderer advokat Karen Dyekjær, der er ekspert i medicinalret.

»Det er ulovligt at udlevere medicin, hvis man ikke er læge, både i Danmark og i Storbritannien. De danske myndigheder bør derfor gribe ind over for markedsføringen i Danmark,« siger Karen Dyekjær fra advokatvirksomheden Lett.

Hun understreger, at det også er dybt ulovligt, at Euroclinix.dk’s marketingchef, Jeppe Jensen, selv rådgiver en patient om køb af gonorré-medicin, som 24timer forleden beskrev.

»Han må ikke optræde som læge eller give sundhedsfaglig vejledning, hvis han ikke er læge. Det er klart i strid med loven,« siger Karen Dyekjær til avisen.

Danske Patienter kalder Euroclinix.dk’s salgsmetoder for »alvorlig vildledning af patienter«.

nyheder@pol.dk