Annonce
Annonce
Sygdom 9. okt. 2012 KL. 10.25

Diætister: Tyndfede er de nye underernærede

Unge der lige er flyttet hjemmefra er i fare for underernæring, siger diætister.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Se også

Det kan være svært at få tændt ovnen eller sat fut under kogepladerne, når man er ung og lige er flyttet hjemmefra.

Men det kan få store konsekvenser for de unge, hvis ikke de begynder at tage sund mad og madlavning mere seriøst. Flere og flere bliver nemlig underernærede, advarer diætister.

Unge sendes på kursus
Derfor forsøger supermarkedskæden Føtex nu at lære deres unge ansatte om vigtigheden af en god kost.

Det skriver DR Syd.

Forleden sendte supermarkedet 12 af de ansatte på et madlavningskursus i Sønderborg, for at lære dem at hakke friske grøntsager i hverdagens travlhed.

LÆS ARTIKELKlarlund: 'Sofakartofler' mister evnen til at forbrænde fedt

Og underernærede unge, de såkaldte tyndfede, er blevet et stigende problem.

Det oplever klinisk diætist Gitte Hessellund.

»Det er noget, vi ser i stigende grad. Og det er noget, der skal sættes fokus på. Præcis ligesom overvægt«, siger Gitte Hessellund til DR Syd.

Det er op til de i alt 180 ansatte i Føtex Søndeborg selv, om de har lyst til at være en del af madlavningskurserne.

nyheder@pol.dk