Annonce
Vi tjekker 23. apr. 2009 KL. 10.43

Vi tjekker Energidrik er benzin til kroppen

Vand alene er den bedste sportsdrik, mener en ekspert. Men træner du hårdt og længe, får du brug for at indtage energi.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Vi tjekker
  1. Maraton er ikke specielt sundt

    Ikke alle løberes muskler er rustet til det lange løb. Allersundest er det at træne op til maraton - og så tage en kortere tur. Se flere detaljer

  2. Maraton: Følg otte særlige løbere
  3. Chris: Regnvejr en fordel for marathon
  4. PC holder farten for maratonløberne
  5. Kronprinsen skyder Cph Marathon i gang
  6. Løb for overvægtige børn
  7. Copenhagen Marathon slår deltagerrekorden
  8. Børnene øver sig på maraton
  9. Guide: Løb med hjernen
  10. Få energi nok til dit marathonløb
  11. Guide: Her er forårets motionsløb
  12. Kvinder strømmer til maratonløb
  13. »Jeg har altid hadet at løbe«
  14. Vælt et træ og hold dig smidig
  15. Sådan løber du bedre
  16. Din bedste løbestil er helt din egen
  17. Maraton minder om opera
  18. Maratonrejsen er blevet et hit
  19. Masser af muligheder for maraton i udlandet
  20. Jeg er blevet stærkere
  21. Mit maraton bliver et halvmaraton
  22. Jeg tror på det
Se alle guider
Vi tjekker

Energidrik er benzin til kroppen

Sorteret efter karakter

Sådan gjorde vi

Lektor ved Institut for idræt Lars Nybo Nielsen har kigget på en række energikilder til sportsudøvere ? sportsdrik, pulver og gel.

Han har vurderet hvert enkelt produkt ud fra, hvad der egner sig til træning eller konkurrence på en times varighed og opefter. Derefter har han rangordnet dem i god, middel eller dårlige.

Smagen har han ikke vurderet.

Mountain Blast. High 5. Red Fuel.

Navnene på markedets sportsdrikke provokerer til udspilede næsebor og utålmodig stampen i jorden, ligesom når dyr tager tilløb til at styrte af sted.

Energidrikkenes funktion er for os, hvad benzin er for vores biler, og ligesom med benzinen bør vi forholde os kritisk til, hvad og hvor meget vi vælger at indtage. Det er i hvert fald, hvad lektor ved Institut for idræt Lars Nybo Nielsen gør, når han kigger nærmere på markedets mange bud på energikilder designet til sport.

»Vand er den bedste sportsdrik«, siger Lars Nybo Nielsen og peger på et helt almindeligt glas med postevand, der har sneget sig ind imellem alle de farverige energidrikke, der står foran ham.

Vand er nok til korte ture
»Den primære årsag til at drikke under fysisk udfoldelse er for at sikre væskebalancen, og det gør man bedst med almindeligt vand. Aktiviteter, der varer under en time, kan man gennemføre på fornuftig vis uden indtag af energidrik, hvis man vel at mærke har fået nok energi, væske og salt i løbet af dagen, og da behøver man ikke andet end rent vand. Kommer man ud over en time, begynder man at få behov for at få tilført salt og energi i form af kulhydrater, hvis man fortsat skal præstere optimalt«, lyder tommelfingerreglen fra Lars Nybo Nielsen.

Han har skrevet en doktorafhandling, hvori han blandt andet undersøgte, hvad energitilførsel betyder under længerevarende træning. Som tidligere cykelrytter på nationalt eliteniveau kender han også personligt til kroppens krav under længere tids kraftanstrengelser.

»Efterhånden som man kommer i form til for eksempel et maraton, forbedrer man sin evne til at fedtforbrænde. Jo bedre man er til at fedtforbrænde, desto mindre glykogen – sukker – forbrænder man. Og omvendt – hvis man indtager for meget sukker, nedsætter man evnen til at fedtforbrænde«.

Prøv dig frem
Dette princip gælder også for andre sportslige discipliner såsom cykling, roning eller dans, hvor man sveder og har en øget energiforbrænding over længere tid.

Lars Nybo Nielsen påpeger dog, at det er meget individuelt, hvor meget energi, salt og væske man har brug for. Derfor er det vigtigt at prøve sig frem under træningen, før man deltager i en konkurrence.

Desuden kan man eksperimentere med forskellige typer energitilskud: geler, drikke eller pulver, og man kan også tage stilling til priserne. Lars Nybo Nielsen bemærker, at de færdigblandede sportsdrikke er relativt dyre – med en literpris på 35 til 40 kroner. Der findes andre og billigere muligheder, som til gengæld er mere tidskrævende.

En blanding er bedst
En energidrik til langdistancetræning eller konkurrence skal indeholde vand, kulhydrat og salt.

Vand er den vigtigste ingrediens. For meget vand kan dog føre til hyperhydrering eller hyponatriæmi, som det også hedder. Det betyder, at saltkoncentrationen i blodet er for lav, og man vil opleve kramper og opkastninger – ud over en følelse af, at det skvulper rundt i maven.

I 20 graders varme bør man indtage cirka halvdelen af den mængde væske, man mister undervejs. I varmere vejr – fra 25 grader og op – bør man indtage tre fjerdedele af det væsketab, man har. Væsketabet kan man måle ved at veje sig før og efter træningen. Vægttabet er et nogenlunde udtryk for væsketabet. Efter træningen bør man drikke cirka halvanden gange den væske, man har tabt.

En blanding af forskellige kulhydrater, altså sukkertyper, som fruktose, maltodextrin og glukose (også kendt som druesukker), er det mest hensigtsmæssige. Det øger nemlig forbrændingen og optaget af kulhydrat. Hvis man ikke kan få et miks, har sportsudøveren mere gavn af glukose end fruktose.

Temperaturen spiller ind
Hvor meget sukker, drikken bør indeholde, afhænger også af temperaturen: Jo højere temperatur desto mere vand og mindre sukker har man brug for. Lars Nybo Nielsen anbefaler 8 procent sukker i 20 graders varme og 6 procent sukker, når det er varmere end 25 grader. For meget sukker kan medføre hård mave, og derfor må man hellere indtage lidt for lidt end for meget.

Der skal cirka 80 gram sukker til en liter vand fordelt således: 20 gram fruktose, 20 gram glukose og 40 gram maltodextrin. Man kan få sukkerstofferne på apoteket.

Det er også vigtigt at tilføre kroppen lidt natrium, som er almindeligt køkkensalt, fordi man mister salt gennem sin sved. Når man træner til maraton eller andre langdistancediscipliner, skal man spise moderat med salt, og det er vigtigt, at man ikke pludselig begynder at skære ned på sit moderate saltindtag. Gør man det, kan man over tid opbygge et saltunderskud.

Omvendt er det de færreste, der ligefrem behøver at øge saltindtaget – især når man træner på hobbyplan. Andre ioner såsom kalium får vi tilstrækkeligt af i en varieret kost.

Der er stor forskel på, hvor meget salt den enkelte mister gennem sveden, men tommelfingerreglen siger, at en liter energidrik bør indeholde 0,5 gram almindeligt køkkensalt.

Find en drik, du kan lide
Det er videnskabeligt bevist, at hvis man kan lide smagen af energidrikken, indtager man mere, og derfor er det vigtigt at finde en energidrik, man kan lide – også i det lange løb.

Det vigtigste er, at man finder ud af, hvad der virker for en selv, og det gør man bedst ved at eksperimentere sig frem under træningen, råder Lars Nybo Nielsen.

Væske, pulver eller gel?

Væske:

Godt: Energidrikken er blandet på forhånd. Man får vand, energi og salt på samme tid.

Skidt: Drikkene er som regel forholdsvis dyre.

Pulver:

Godt: Man kan finde sit eget blandingsforhold. Pulver er billigere end færdigblandet væske.

Skidt: Når væsken først er blandet, er det svært at ændre på den under løbeturen.

Geler:

Godt: Man kan finde sit eget blandingsforhold afhængig af, hvor meget vand man drikker til. Man kan nemt blande gel og vand i munden, mens man løber. De små gelpakker er nemme at have med på løbeturen. De er lette at åbne, og de kan passe ned i en lomme eller sidde i bukselinningen.

Skidt: De kræver, at man også har vand til rådighed.

Annonce
Annoncer
Forbrugerjura
29. maj. KL. 08.53

Unge gamblere har frit spil

I otte ud af ni butikker kan 17-årige købe Oddset-kuponer.

Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Annoncer
Annoncer

Frokost-fitness:
Find alle øvelser her


Er du gået glip af en af Birgitte Nymanns øvelser, så find dem her!

1-2 minutters træning lyder ikke af meget, men frokostfitness kan gøre en forskel. Politiken har i samarbejde med træningsekspert Birgitte Nymann lavet en række små træningsvideoer med træningsekspert Birgitte Nymann, der viser dig vej til velvære på arbejdet.

Klik her: Frokostfitness - alle øvelserne

Politiken plus

Vi tjekker

Find dit næste motionsløb


MOTIONSLØB over hele Danmark på motionslob.dk
MARATONLØB over hele verden på marathons.ahotu.com