Annonce
Annonce
Biler 24. jun. 2012 KL. 07.00

Ny minibil står stærkt blandt konkurrenterne

Der er højt til loftet i en Citroën C3, og det er med til at skabe fin rummelighed. God komfort er også en af bilens plusser.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Citroën C3 e-HDI 70 E5G

  • Pris: 184.000 kroner
  • Motor: 1,4 liter/75 hk
  • Forbrugstal: 29,4 km/l
  • CO2-udslip: 87 g/km
  • Årlig ejerafgift: 740 kroner
  • Antal stjerner i Euro NCAP: 5
  • Topfart: 165 km/t.
  • Acc. 0-100 km/t. 16,2 sek
  • Garanti: 2 år
  • Antal airbags: 6
  • MP3-stik til radio: Ja

Godt: Komfortabel, økonomisk.

Skidt: Gear kræver tilvænning, for støjende ved 130 km/t.

Konkurrenter:

Kia Rio l1,1 CRDi Active
Motor: 1,1 liter/75 hk
Pris: 164.000 kroner

Suzuki Swift 1,3 DDiS GLAC
Motor: 1,3 liter/75 hk
Pris: 174.000 kroner

Ford Fiesta 1,4 TDCi Trend
Motor: 1,4 liter/70 hk
Pris: 190.000

De runde buer præger arkitekturen i Citroën C3, både ude og inde. Taget hvælver lidt opad, og det er muligvis det, der er med til at give et indtryk af god rummelighed. Instrumenterne er også tre runde cirkler, der snor sig ind i hinanden, og det tjener muligvis ikke andet formål, end at det skal se godt ud.

Men der er et sært brud på alt det runde: Rattet er nemlig fladt i bunden, noget som man ellers mest ser i racerbiler, hvor det så bliver lettere at stige ind. Dette kunstgreb er der egentlig ikke behov for i Citroën C3, hvor det er meget let at komme ind på forsæderne og ud igen. Uanset rattets facon.

Her har vi fat i den mest ordinære version af Citroën C3, når det gælder karrosseriformen. Den har en helt normal forrude – i den dyreste variant, kaldet Exclusive, er der en særlig Xenith-forrude, der rækker et godt stykke op i taget, og derfor bliver til en form for soltag.

LÆS ARTIKEL Biltest: Usædvanlig bil er en opmærksomhedsmagnet

Vi kan nu snildt undvære den forstørrede forrude, bl.a. fordi man i den version er bundet til nogle små solskærme, der ikke kan svinges ud til siden. Det kan man i de billigere udgaver, og det er egentlig rart at kunne dæmme op for uønsket solskin fra siden.

Gearkassen snubler
Testbilen er sparemesteren i C3-familien, og den bærer det lange navn C3 e-HDI 70 Airdream E5G. Det kræver en oversættelse: HDI står for diesel, og det lille ’e’ fortæller, at bilen har et stop-start-system, der slukker for motoren i de situationer, hvor den ellers ville trille i tomgang. E5G fortæller, at bilen har en såkaldt selvskiftende femtrins automatgearkasse. Det er altså ikke en fuldfed automatgearkasse med umærkelige skift, men en billigere løsning, hvor man sjældent er i tvivl om, at der skiftes fra det ene gear til det næste.

Overblik.  De runde instrumenter er snoet ind i hinanden. Det fungerer fint. Foto: Martin Lehmann

Det er en gearkasse, der kræver lidt tålmodighed og tilvænning fra førerens side. I begyndelsen kan man blive irriteret over, at man sidder og nikker frem og tilbage, når der skiftes fra 1. til 2. gear. Efterhånden kan man forudse, hvornår gearskiftene finder sted, og så kan man dæmpe rykkene lidt ved at løfte på speederen i tide. Men undertiden falder gearkassen over sig selv. Det sker især ved skift ved helt lav fart, hvor enten 1. eller 2. gear kan anvendes. Det må man bare leve med, og så i øvrigt glæde sig over, at man slipper for at bakse med kobling og gearstang ved køkørsel.

LÆS ARTIKEL Biltest: Her får du fuld fart og vind i håret

Når bilen holder stille, sørger stop-start-systemet for at slukke motoren. Motoren startes igen uden det mindste ryk.

Komfortabel og fin økonomi
Med 70 dieselheste er bilen tilpas veloplagt. Der er et godt overskud i alle de trafiksituationer, man oplever i Danmark. Ved 110 km/t. går det afslappet af sted på motorvej – ved 130 km/t. begynder motorlyden at blive lidt for påtrængende.

Citroën lover et forbrugstal på 29,4 km/l – det nåede vi ikke, men målte et forbrug på cirka 24 km/l efter 500 kilometers blandet kørsel, og det vil vi betragte som særdeles fint.

Udsigt.  Denne version af Citroën C3 har normal forrude. Man kan også få en større rude, der går langt op i taget. Foto: Martin Lehmann

Der følger en pæn dosis luksusgrej med i denne udgave af Citroën C3, bl.a. læderrat, fartpilot og aircondition. Instrumenterne har en logisk placering med speedometer lige foran føreren og med de sekundære informationer skubbet mere ud til siderne. Bag rattet sidder kontakter til betjening af både fartpilot og radio – dem skal man lige øve sig lidt på at bruge, inden de sidder i fingrene.

Vi må også notere et par svipsere i kabinen: Der er ingen kopholdere ved forsæderne, og håndtaget til justering af førersædets ryglæn er umanerlig svært at få fat i.

LÆS ARTIKEL Biltest: Familieflytter kommer med fristende udstyr

Vi har derimod intet at udsætte på bilens måde at køre på. Affjedringen opsluger på kompetent vis ujævnheder i asfalten, og Citroën C3 er dermed en af de mest komfortable blandt minibilerne. Den er dog stadig tilpas kontant – også i styretøjet – til, at det er en meget præcis bil at køre.

Citroën C3 er omgivet af masser af skarpe konkurrenter, men den fine økonomi og bilens høje komfortniveau betyder, at den står stærkt.

FACEBOOKBliv ven med Politiken