Annonce
Annonce
Guides 2. maj. 2009 KL. 11.00

Guides Tjek: Avancerede detaljer i billig GPS

TomTom tager nogle af finesserne fra de dyre modeller og stopper dem ind i de billigste. Prisen stiger ikke nævneværdigt.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Guides
  1. Indbygget GPS fås til rimelig pris

    Renault er første bilmærke med ny form for TomTom-navigation. Se flere detaljer

  2. Billige GPS'er er dyre i drift
  3. Guide: Sportsure med indbygget gps
  4. Du kan overvåge dine børn med ny mobiltelefon
  5. GPS til 1.200 kroner kan det hele
  6. GPS'en kan være årsag til ulykker
  7. GPS’en advarer mod nye fartkameraer
  8. GPS-nyskabelser står til dumpekarakter
  9. Ny GPS med tv er ulovlig
  10. GPS fra Garmin er gjort vandtæt
  11. Se de fedeste mobile gps'er
  12. Byg selv videre på din GPS
  13. Her er de bedste smartphones
  14. Find trygt vej i GPS-junglen
  15. Få en GPS til under 1.000 kroner
  16. Den billigste GPS er bedst
Se alle guider

fakta

De billige GPS-modeller hos TomTom får nu de samme finesser som de dyreste.

Det er bl.a. den avancerede vognbanevisning, der kan være en stor hjælp på ukendte motorveje.

Konkurrent tager føringen
Her er TomTom dog for længst overhalet indenom af Navigon, der var det første GPS-mærke, der brugte den slags kortvisning – også på de billigste modeller.

Men nu kommer denne finesse i de nye udgaver af TomTom One IQ Routes og XL IQ Routes. De to apparater er ens i udstyr, men XL-modellen har en større skærm. Det er den, vi prøver her.

Trænede TomTom-brugere vil ikke have problemer med at betjene det nye apparat. Diverse menuer og ikoner er der nemlig ikke lavet om på – måske er nogle af farverne lige ændret en nuance.

Nye plusser og minuser
Den nye vognbanevisning er særdeles brugbar. En tur over Sjælland over og Fyn og rundt i det østlige Jylland antyder, at alle afkørsler på motorvejene rent faktisk også er med.

I bytrafik generer det, at apparatet er lidt for længe om at genberegne ruten, hvis man lige misser en afkørsel. Nogle gange kan der gå 15-20 sekunder. Det er for længe.

En anden ny detalje i denne TomTom er IQ Routes, der tager højde for, at trafiktætheden på en given vej ikke er den samme på alle ugens dage.

Derfor kan apparatet foreslå én rute en mandag morgen, men en anden en søndag eftermiddag. Det er dog svært at gennemskue, om denne finesse for alvor er en forbedring.

God, men ikke bedst
Holderen er helt stabil, men det er en lidt drilsk manøvre at få sat selve apparatet fast. Det kræver et særdeles håndfast greb – med begge hænder.

Og hvis man lige vil justere lidt på apparatets placering, når det sidder oppe på forruden, så falder det med garanti af holderen, indtil man har lært at håndtere det rigtigt. Med andre ord: Ikke den smarteste holder, vi har mødt.

Men generelt er vi godt tilfredse med nyeste TomTom-apparat i den billige ende. Topkarakter bliver det dog ikke til i denne omgang.