Annonce
Fødevarer 17. jan. 2012 KL. 11.34

Ernæringsekspert: Sukkerafgiften er et sundhedsmæssigt vildskud

Kun én procent af danskerne mener, at den kommende afgift på rødbeder er fair.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det er surt og absurd, at regeringen vil lægge en afgift på de rødbeder, vi lægger på leverpostejen.

Kun et fåtal af danskerne synes ifølge en ny undersøgelse, at det er rimeligt, at regeringen fra 2013 vil gøre det dyrere at spise populære madvarer som frugtyoghurter, syltetøj, ketchup og syltede asier, rødbeder, rødkål og agurker, skriver 24timer.

Minister: Rødbedesukker er også usundt
Kun en procent af de adspurgte synes, at det er fair, at der skal en afgift på såkaldte survarer som syltede agurker og rødbeder.Lidt flere, men kun fem procent, synes, det er rimeligt, at yoghurten skal være dyrere, mens blot tre procent er okay med, at syltede frugter, herunder syltetøj, skal koste mere.

Omvendt accepterer 30-50 procent, at slik, sodavand, chokolade og is skal være dyrere, viser undersøgelsen, som erhvervsorganisationen Landbrug og Fødevarer har fået foretaget.

»Det viser, at befolkningen har regnet ud, at folkesundheden ikke forbedres mærkbart ved, at de undlader at lægge rødbeder på leverpostejmaden. Den giver ikke mening. Regeringen har befolkningen og fornuften i mod sig,« siger Claus Søgaard-Richter, direktør i Landbrug og Fødevarer, til 24timer.

LÆS OGSÅSukkerafgift rammer rødbederne og de syltede agurker

Men skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) fastholder, at afgiften, der årligt skal indbringe statskassen godt en milliard kroner, giver god mening.

»For det er usundt at spise for meget sukker - uanset om det kommer fra slik, chokolade eller er tilsat i andre fødevarer som eksempelvis asier og rødbeder«, skriver Thor Möger Pedersen i en e-mail til 24timer.

Forsker: Sundhedmæssigt vildskud
Claus Søgaard-Richter anbefaler ministeren at tænke sig om en ekstra gang.

»For det er velkendt, at vi får langt det meste sukker gennem sodavand, chokolade, slik og is. Så læg dog afgiften der, og ikke på nærende og helt normale danske fødevarevarer,« anbefaler han.

Også ernæringsforskeren Arne Astrup fra Institut for Human Ernæring ved Københavns Universitet er kritisk over for afgiften.

»Det er et sundhedsmæssigt vildskud at pålægge afgift på eksempelvis marmelade, for der er trods alt fibre og nærringstoffer i det,« siger han til 24timer.

Hver dansker spiser årligt i gennemsnit 40 kilo sukker, men kun et kilo kommer fra de 2,6 kilo marmelade, en dansker spiser, og kun 21 gram kommer fra survarer.

LÆS OGSÅSå meget sukker er der i din rødkål

»Derfor vil en sukkerafgift på disse varer ikke forbedre folkesundheden,« siger den nordjyske marmeladeproducent Richard Fynbo fra Fynbo A/S til 24timer.

Vil måske kunne ændre forbruget
Han mener, at sukkerafgiften udelukkende har som formål at få ekstra penge i statskassen. Arne Astrup synes, at der er tegn på, at afgiften bliver tilrettelagt af personer uden ernæringsfaglig kompetence.

»Afgiften bærer præg af, at der udelukkende er folk fra Skat og Finansministeriet, der har tilrettelagt den. Det er ikke folk, som ved noget om sundhed og ernæring,« siger han til 24timer og opfordrer til, at politikerne flytter forbruget i en sund retning ved at lette momsen på frugt og grønt.

Claus Søgaard-Richter tvivler på, at sukkerafgiften får den lovede sundhedsfremmende effekt.

»Tag nu eksempelvis fedtafgiften, som ikke har ændre folks forbrug mærkbart,« siger han til 24timer.

Alligevel frygter han, at sukkerafgiften i fremtiden vil kunne ændre forbruget, så befolkningen sjældnere indtager kvalitetsfødevarer, men i stedet dårl

nyheder@pol.dk

Annonce
Annoncer
Biler & MC
24. maj. KL. 12.41
Foto: Foto: FDM

Test af autostole: Tysk mærke er absolut bedst

Til gengæld fraråder FDM en oppustelig stol, der ikke er sikker ved en kollision.

Motion
24. maj. KL. 08.08
Sundt. De ældre træner som aldrig før (arkivfoto). - Foto: JACOB EHRBAHN

De ældre går bananas med ketsjer og stavgang

Bedsteforældregenerationen kaster sig over motion og sport i et omfang, der aldrig før er set.

Telefoni
24. maj. KL. 07.00
SMART-OPKALD. Med Sidecar kan du både vise video og fotos fra hvor du befinder dig i verden – og dele din position på et kort. Alt sammen i samme telefonsamtale.

Ny tjeneste løfter telefonsamtaler op på et helt nyt niveau

Efter 130 år er telefonsamtalen nået til version 2.0

Annoncer
Annoncer

Vi tjekker