Annonce

Vigilds Blog

Mad 20. okt. 2008 KL. 17.48

Listeriabakterie fundet i rullesteg

Rema1000 og Superbest må trække adskillige kødvarer ned af hylderne, efter at der er fundet listeriabakterier i dem.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Se også

Fund af sygdomsfremkaldende listeriabakterie får fødevareproducenten Kreatina i Bjæverskov til at tilbagekalde flere pålægsprodukter.

Det drejer sig blandt andet om rullesteg med svesker, der er solgt i Superbest og holdbart til 1. november samt røget filet solgt i Rema 1000 og Superbest - pakket på forskellige dage i slutningen af september og begyndelsen af oktober.

Også pålægsmix i 400 grampakker fra virksomheden solgt i flere forskellige dagligvarekæder tilbagekaldes efter listeriafund i forbindelse med egenkontrol.

Produkterne bør enten kasseres eller leveres tilbage, hvor det er købt. Gener efter indtagelse kan være influenza lignende symptomer, feber og hovedpine.

ritzau

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Nettet
11. feb. KL. 09.30

Nye pensionister holder forbrugsfest

Luksusforbruget hos ældre mellem 65 og 74 er steget voldsomt på seks år.

Biler & MC
11. feb. KL. 15.00
Udvidelse. En dieselmotor, som blev introduceret sidste efterår, gør Suzuki Swift mere velegnet som pendlerbil. - Foto: SUZUKI

Biltest: Suzuki sparer på brændstoffet

Ny Swift på diesel kan friste pendlerbilister. Men den burde have et 6. gear.

Tjek
10. feb. KL. 13.58
Rollespillet 'Skyrim' vandt ikke overraskende priserne som årets spil og årets rollespil i går ved Danish Game Awards.

Storladent dragedræberi kåret som årets spil

Årets mest populære internationale computerspil er kåret under Danish Game Awards.

Annoncer
Annoncer

Vi tjekker

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil