Annonce

Vigilds Blog

Mad 14. jan. 2009 KL. 11.00

Dansk alkoholgrænse på vej ned

Sundhedsstyrelsen vil revidere den ugentlige genstandsgrænse på 14 for kvinder og 21 for mænd.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

De fleste kender Sundhedsstyrelsens anbefalinger om det maksimale alhokolforbrug: Højst 14 genstande om ugen til kvinder og 21 til mænd.

Alligevel drikker omkring 450.000 danskere mere end det, viste undersøgelsen 'Danskernes alkoholvaner 2008'.

Nu er genstandsgrænsen formentlig på vej længere ned. Sundhedsstyrelsen arbejder i øjeblikket på en revision af anbefalingen, når det gælder alkohol.

Gode undskyldninger for rødvinen
Om den ender på niveau med Norge og Sverige, der siger højst 6 ugentlige genstande til kvinder og 12 til mænd, er uvist.

»Der er endnu ingen afklaring, men vi debatterer alt under ét«, siger Kit Broholm, der er specialkonsulent i Sundhedsstyrelsen.

I den danske befolkning trives en sejlivet myte om, at rødvin er godt for hjertet. Men det gælder formentlig kun for få mennesker med åreforkalkning i hjertet - og så er det små mængder alkohol, der er tale om.

Alkohol kan give brystkræft
Derimod er sammenhængen mellem for eksempel udvikling af brystkræft og alkoholforbrug veldokumenteret - og forårsager omkring 580 årlige tilfælde i Danmark.

»Så der er ingen tvivl om, at det skal overvejes, om det er relevant at forebygge hjertesygdom med alkohol, der er kræftfremkaldende, i stedet for med kost og motion«, siger Kit Broholm.

Kvinder mest sårbare
En ny anbefaling kan også munde ud i en øvre grænse for det daglige indtag. Den model bruges blandt andet i England, hvor kvinder rådes til at nøjes med højst 1,5 genstand, og mænd højst 2.

Når Sundhedsstyrelsen er klar med sin nye anbefaling, vil mænd sandsynligvis stadig 'have lov' til at drikke mere end kvinder.

»Vi har altid vidst, at kvinder er mere sårbare over for alkohol. Det hænger sammen med fordelingen af fedt og vand i kroppen«, siger Kit Broholm.

Gravide: Ingen alkohol overhovedet
Af samme grund har Kræftens Bekæmpelse foreslået, at kvindernes kvote skal halveres fra de nuværende 14 ugentlige genstande til 7.

Sundhedsstyrelsen har allerede justeret sin anbefaling til gravide kvinder.

Hvor det tidligere lød, at kvinden så vidt muligt skulle undgå alkohol, og maksimalt drikke én genstand dagligt, dog ikke hver dag - hedder rådet i dag total afholdenhed, også mens kvinden planlægger graviditet.

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Nettet
11. feb. KL. 09.30

Nye pensionister holder forbrugsfest

Luksusforbruget hos ældre mellem 65 og 74 er steget voldsomt på seks år.

Telefoni
10. feb. KL. 14.16
dyrt. Mobildata og telefonopkald er dyrt i udlandet. - Foto: ROALD ALS

Vinterferien kan få din mobilregning til at eksplodere

Læs videre, hvis du ubekymret bruger løs af data hjemme og skal på vinterferie.

Nettet
10. feb. KL. 12.32 opdateret KL. 12.39

Netbankhackere bryder igennem NemId

Danske Bank-kunder har fået stjålet op mod 700.000 kroner af hackere.

Annoncer
Annoncer

Vi tjekker

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil