Annonce

Vigilds Blog

Mad 14. maj. 2009 KL. 15.17

Da Bendtsen & Co. vejede Coco Pops

Kandidater til EU-parlamentet blev udfordret under besøg hos Forbrugerrådet. De blev blandt andet sat til at veje morgenmad.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Læs mere

Bekæmp hormonforstyrrende stoffer.

Styrk borgernes rettigheder på nettet. Og fjern GDA-mærket fra morgenmadspakken.

Det skortede ikke på gode mærkesager til de kommende danske medlemmer af Europaparlamentet, da Forbrugerrådet i dag inviterede kendte og mindre kendte politikeransigter til oplysning og debat i København.

Hvor stor er en portion?
Forbrugerrådet havde opstillet otte små boder med forbrugerquizzer og små udfordringer til de fremmødte kandidater.

Her blev de blandt andet bedt om at forholde sig til det omstridte GDA-mærke, der sidder på indpakningen af bl.a. morgenmadsprodukter og angiver, hvor meget fedt og sukker en portion indeholder.

Forbrugerrådet finder mærkningen vildledende og kræver det fjernet, fordi den oplyste fedt- og sukkermængde svarer til indholdet i urealistisk små portioner.

Læs også:Vi ved ikke, hvad en portion er

Bendtsens lille portion
»Jeg synes, det mærke skal helt væk. Der skal slet ikke anbefales noget på pakkerne«, siger Pernille Høxbroe, der er opstillet for de konservative.

Hun har netop hældt en normal mængde kakaosmagende Kellogg's Coco Pops op i en skål og får nu vejet portionen. Helt som ventet er mængden væsentlig tungere end de 30 gram, der er GDA-mærkets portionsstørrelse, og som den oplyste sukkermængde er målt ud fra.

Ved siden af står Bendt Bendtsen. Han kan ikke helt se ideen.

»Jeg kunne aldrig drømme om at æde sådan noget«, siger den konservative spidskandidat og øser en portion op, der knap nok dækker skålens bund.

Regler for facebook
En anden bod fortæller om hormonforstyrrende stoffer. En tredje om det nye forbrugerdirektiv, der ifølge Forbrugerrådet er alt for sjusket og sløset.

Og henne i hjørnet står boden, der handler om databeskyttelse og borgernes rettigheder på internettet. Facebooks brugervilkår er printet på et kort som skrækeksempel.

For hvorfor pokker skal nettets populære mødested have ret til at beholde brugernes informationer til evig tid?, spørger en ansat i Forbrugerrådet. Christel Schaldemose fra Socialdemokraterne kunne ikke have sagt det bedre.

»Reglerne på området er sådan set skrappe nok, men de skal helt sikkert håndhæves bedre. Blandt andet over for facebook. Det skal vi have kigget på«, siger hun.

Læs også:Sådan beskytter du dig på Facebook

Underskriver pagt
Det anslås, at næsten 85 procent af al lovgivning på forbrugerområdet bliver vedtaget i EU.

Forbrugerrådet i Danmark og søsterorganisationer i de øvre 26 EU-lande forsøger at få størst muligt indflydelse og har blandt andet bedt kandidaterne om at indgå en såkaldt forbrugerpagt med vælgerne.

Hermed forpligter de folkevalgte sig til at indfri otte forbrugerpolitiske løfter inden for den næste valgperiode.

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Nettet
11. feb. KL. 09.30

Nye pensionister holder forbrugsfest

Luksusforbruget hos ældre mellem 65 og 74 er steget voldsomt på seks år.

Biler & MC
11. feb. KL. 15.00
Udvidelse. En dieselmotor, som blev introduceret sidste efterår, gør Suzuki Swift mere velegnet som pendlerbil. - Foto: SUZUKI

Biltest: Suzuki sparer på brændstoffet

Ny Swift på diesel kan friste pendlerbilister. Men den burde have et 6. gear.

Tjek
10. feb. KL. 13.58
Rollespillet 'Skyrim' vandt ikke overraskende priserne som årets spil og årets rollespil i går ved Danish Game Awards.

Storladent dragedræberi kåret som årets spil

Årets mest populære internationale computerspil er kåret under Danish Game Awards.

Annoncer
Annoncer

Vi tjekker

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil