Tip Tjek!
Er der noget du synes vi skal kigge nærmere på? Har du gode idéer til sitet? Eller er du blevet snydt? - Så send os en mail på


3. apr 2009 kl. 13:12

Her er påskens bedste opskrifter

Mad  

Påske betyder god tid, så lad bare lammet langtidsstege men find påskeægget til din kærestes chokoladetand før påske.

James Price laver marokkansk lamme-tagine med lammebov og couscous. - Foto: JAN GRARUP - Se stort billede
Påsken nærmer sig, og det samme gør foråret.

I år er der mere forår over påsken end sidste år, hvor påsken faldt i marts. Det betyder, at påskelammene er blevet det ældre, med mindre lammet er frossent og fra New Zeeland.

Uanset så prøv at lade lammet langtidsstege. Det smager bedre, end hvis du giver det kortere tid og en højere temperatur.

Stor forskel på 140 og 180 grader
Det viser en test og et smagstjek lavet i samarbejde med Slagteriskolen i Roskilde.

Her smagte vi på fem lammekøller og kunne blandt andet konstatere, at der er forskel på at stege køllen ved 140 grader og ved 180 grader.

Men lam er andet end køller. Lammefrikadeller med stuvet spinat er en klassiker.

Men tjek andre opskrifter med lam ud. Her er James Prices bud på, hvordan man giver lammemenuen et ekstra pift.

10 smagstjekkede påskeøl
Og når lammet så er på vej i ovnen eller på panden, kan du passende tage stilling til, hvilken påskeøl der fortjener at stå på dit bord.

Vi har smagstjekket ti påskeøl lige fra den kendte Kyllle-Kylle fra Tuborg til den økologiske påskeøl fra Thy.

Du kan også finde andre specielle påskeøl, for eksempel denne øl lavet på en opskrift fra Jesu tid

Endelig bør du i god tid sørge for, at der er gode sager i skabet til at præsentere din kærestes eller din families søde chokoladetand for et udvalg af de lækreste luksuspåskeæg

Vi har kigget nærmere på syv forskellige danske chokoladeæg. Alle hjemmelavede med kvalitets-råvarer. Fra fine Fabergé æg, der kan blive til familiens samleobjekt, til påskeæg lavet fra egen chokoladeplantage.

Så mangler du kun at finde den, der skal nyde ægget.

Hvorfor er det påske nu?

Reglen er, at det er påskedag den første søndag efter den første fuldmåne efter forårsjævndøgn, som er 21. marts.

Sådan blev det besluttet på kirkemødet i Nicæa i 325 efter kristi. Det betyder i år, at skærtorsdag falder den 9. april og påske(søn)dag den 12. april 2009.

Til næste år falder påsken en uge før, idet påske(søn)dag i 2010 falder den 4. april.

Annonce
 
Find artikler
Mest læste på Tjek
Annonce
Annonce
Kysters Kokkeskole
Ugens vinguide
Anmeldelser af butikkernes aktuelle vintilbud:
Nyeste opskrifter i Kogebogen
Annonce
Top 10 opskrifter
Mad-klummen
Hver uge skriver Birgitte Escherich om madtendenser i sin klumme.

Seneste mad-tjek
Tjek tester og sammenligner priser på madvarer, drikke og køkkenredskaber. Se resultaterne her.

Seneste mad-guides
Få hjælp til at behandle dine råvarer bedst, finde de bedste køb og se de nyeste tendenser.

Dagens tjek: DVD-afspillere til bagsædet
Billigste bil-DVD overrasker i test
Seneste nyt på Tjek
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr