Annonce

Vigilds Blog

Vi guider 2. sep. 2009 KL. 07.52

Vi guider Svampejagt: Svampen skal lugte af sæd

Svampesæsonen er i gang. Går du på jagt, så tag en lugter og brug din sunde fornuft, lyder et af rådene fra en svampeekspert.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det fandt vi

Spiselige svampe

  • Filtet rørhat - kan spises, har dog ingen særlig smag.
  • Hummer skørhat - god spisesvamp, karakteristisk duft af hummer.
  • Rødsprukken rørhat – kan spises, men uden særlig smag.
  • Punktstokket indigo-rørhat - glimrende spisesvamp med god smag. Må ikke spises rå.
  • Broget skørhat - god spisesvamp med fast konsistens.
  • Melhat - en spiselig svamp for viderekomne - kan let forveksles med engtragthat som er temmelig giftig.
  • Mosnaglehat - lillebitte svamp der vokser oven på mos. Kan spises, men er for lille til at være en af de gode spisesvampe.
  • Svovlporesvamp - vokser på træstammer - kaldes af eglænderne for 'chicken of the woods' pga. dens hvide, faste kød der minder om en kyllings.
  • Grædende mørkhat - har mælkeagtige dråber ved lamellerne.

Ikke-spiselige svampe

  • Almindelig bruskbold - rund svamp, hvis sporer støver. Før i tiden brugt som 'falsk trøffel'. Let giftig.
  • Stinkende parasolhat - en sirlig svamp, hvis lammeller er dækket af en ring. Lugter metallisk.
  • Trævlhat - kendetegnet ved en trævlet hat og lugt af sæd.

Se opskrifterne:

Vi har kun gået fem minutter i Dyrehaven, da Henning Knudsen har spottet den første spiselige svamp.

Han knæler og stikker sin benskaftede kniv ind under svampen, der lyser brunt i det grønne græs.

»Det er da en Filtet rørhat. Prøv at mærk, den er helt blød. Som ruskind«.

Tjek er taget på svampejagt med Henning Knudsen, der er lektor i svampe ved Botanisk Museum. Han har skrevet flere bøger om svampe, og i dag vil giver han os gode råd om, hvordan man finder svampene, som netop nu dukker frem overalt i de danske skove.

Smag og lugt!
Et af de første tip udfører han i praksis med det samme.

»Prøv lige at tage en lugter«, siger Henning Knudsen begejstret.

Han stikker næsen helt ned i det næste fund: en rødlig svamp, som han har fundet ved foden af et egetræ. Han snuser ved dens hvide lameller og tænker efter.

Opskrift: Svampe à la crème

På svampejagt er det nemlig utrolig vigtig at bruge både føle-, syn-, smags- og ikke mindst lugtesans.

»Den dufter af hummer«, siger han og giver svampen videre. Den sødlige lugt af fiskekasse, er ikke til at tage fejl af. Henning Knudsen er ikke i tvivl - det er en Hummerskørhat.

Lugter af sæd
Andre klassiske svampelugte er mel, metal og sæd.

Filtrørhat.

»Den spermatiske lugt kan godt være lidt problematisk, når vi står med tyve familier og deres mindreårige børn, men de gamle biologer var ikke så sarte«, griner Henning Knudsen.

OPSKRIFT Svampesuppe

Han tager en lille bid af Hummerskørhatten og smager efter. En tommelfingerregel for skørhatteslægten er nemlig, at man skal smage på dem. Smager svampen mildt er den spiselig.

Smager den af galde, chili eller skarpt bittert, skal man ikke bruge den i madlavningen. Ikke fordi den er giftig, men fordi den med sin skarpe smag kan forpeste en hel svampegryde.

Henning Knudsen lægger Hummerskørhatten i bunden af sin fladbundede fletkurv. På trods af lugten smager den desværre ikke af hummer, men den er mild og kan spises både rå og stegt.

GUIDE De spiselige svampes Top 25

Brug din sunde fornuft
I Danmarks findes der cirka 6.000 svampearter. Af dem er et par hundrede spiselige, men i praksis er der kun cirka 50 arter, der bliver spist regelmæssigt. De skal være almindelige, letgenkendelige og store nok til, at det er værd at plukke dem. En af dem har fanget Henning Knudsens øje.

OPSKRIFT Syltede svampe

»Nu bliver det sjovt. Se lige her«.

Henning Knudsen har fundet en stor gullig, brun svamp, som han skærer midt over. Svampens kød bliver straks kraftigt blåt. Farven fortæller ham, at det med sikkerhed er en Punkstokket indigo-rørhat - den blåner nemlig ved berøring.

Punktstokket  indigo rørhat, der bliver blå , når man rører ved den. »I gamle dage troede man, den var meget giftig, pga. den krasse farve. Men det er faktisk en glimrende spisesvamp, som smager dejligt, når den bliver stegt«.

Når snakken falder på giftige svampe bliver Henning Knudsen lidt oprørt.

»Der er en vildt overdrevet og indgroet skræk for giftige svampe. I virkeligheden er der kun to svampe i Danmark, der har forårsaget dødelige forgiftninger: Grøn fluesvamp og Snehvid fluesvamp. Over 100 år har vi haft ti dødsfald.«, siger han.

LÆS ARTIKELDanskerne frygter giftige svampe

For at undgå dem, skal man slå op i en svampebog og lære deres træk at kende. Og så skal man aldrig spise en svamp, hvis art, man er i tvivl om, råder Knudsen.

»Men der er ingen grund til at blive hysterisk. Brug i stedet din sunde fornuft og lav dit hjemmearbejde. Bare fordi en svamp er orange, betyder det ikke, at det er en kantarel«.

Håber på regn
Der er altså ingen grund til at være bange, når man leder efter de naturlige råvarer til madlavningen.

OPSKRIFT Champagnepropper med bacon

Selv går Henning Knudsen på svampejagt næsten hver søndag her i højsæsonen, der ligger mellem august og oktober. September er normalt årets bedste svampemåned.

Og vil man selv ud at finde svampene, skal man ikke krydse fingre for en tør sensommer.

»Som svampeentusiast håber man på det, andre kalder dårligt vejr. Man kan da godt tænke: 'Bare nu det regner på søndag'. Vi ser frem til regn, for der kommer svampene frem«.

Svampe, kurv og kniv. Henning Knudsen kigger håbefuldt op, da der falder nogle dråber.

»Svampejagt bliver ved med at være sjovt ligegyldigt, hvor mange år du har gjort det. Man ved aldrig, hvad man kommer hjem med«.

Gode svamperåd

  1. Spis kun svampe, du med sikkerhed kender. Hvis du er nybegynder, så kig i en svampebog, før du går ud. Tag også bogen med på jagten.
  2. Spis ikke svampene rå, medmindre det udtrykkeligt er nævnt, at de er spiselige i rå tilstand.
  3. Spis kun unge og faste eksemplarer. Skær uden om orme- eller sneglehuller.
  4. Spis ikke for store portioner uanset, hvor mange lækkerier, du har fundet. Svampe er tungt fordøjelig mad med mange fibre.
  5. Første gang du spiser en svamp, så prøv med en lille portion på grund af eventuel overfølsomhed.
  6. Svampene, du finder, skal passe på de træk, der fremhæves i beskrivelser og ligne fotografierne. Kassér alle svampe der afviger.
  7. Brug dine sanser! Kig efter, lugt efter og smag eventuelt på et lille stykke. Svampe, der lugter eller smager dårligt, skal kasseres.
  8. Rester af et måltid svampe skal i køleskabet hurtigst muligt og må højst gemmes en dag af hensyn til de bakterier, som altid vil være til stede.
  9. Brug din sunde fornuft! Vær omhyggelig og forsigtig, men ikke hysterisk.
  10. Er du i tvivl - spørg eksperter. Hver mandag aften klokken 19.30-21.30, kan du få weekendens svampefund bestemt på Botanisk Institut af kyndige fra Svampeforeningen. Adresse: Øster Farimagsgade 2 D, opgang E inde i gården, 1353 København K.

Kilde: Henning Knudsen og Politikens bog om spisesvampe.

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Nettet
11. feb. KL. 09.30

Nye pensionister holder forbrugsfest

Luksusforbruget hos ældre mellem 65 og 74 er steget voldsomt på seks år.

Telefoni
10. feb. KL. 14.16
dyrt. Mobildata og telefonopkald er dyrt i udlandet. - Foto: ROALD ALS

Vinterferien kan få din mobilregning til at eksplodere

Læs videre, hvis du ubekymret bruger løs af data hjemme og skal på vinterferie.

Nettet
10. feb. KL. 12.32 opdateret KL. 12.39

Netbankhackere bryder igennem NemId

Danske Bank-kunder har fået stjålet op mod 700.000 kroner af hackere.

Annoncer
Annoncer

Vi tjekker

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil