Annonce
Vi tjekker 26. sep. 2011 KL. 01.00

Vi tjekker Rejesalater er enten uspiselige eller kedelige

Smagsdommerne finder dog én spiselig fra SuperBest.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Vi tjekker

rejesalat

Sorteret efter

Sådan gjorde vi

Lørdagsliv købte 9 forskellige rejesalater, som fås i almindelig dagligvarehandel.

Vi bad tre dommere om at blindsmage salaterne:

Jakob Mielcke, kok, fiskekender og restauratør. Medindehaver af restaurant Mielcke & Hurtigkarl på Frederiksberg.

Rasmus Petersen, fiskehandler og indehaver af Windsor Fisk på Frederiksberg.

David Mouritzen, sekretariatschef hos Danske Fiskehandlere.

Under smagningen blev dommerne bedt om at vurdere rejesalaternes udseende, duft, smag og konsistens samt blandingsforholdet mellem rejer og andet fyld. Desuden skulle dommerne tildele hver salat en samlet karakter mellem 1 og 6, hvor 6 er bedst.

Karaktererne her på siden er afrundede gennemsnit af de tre dommeres bedømmelser. I de tilfælde, hvor to eller flere produkter har opnået samme karakter, står de oplistet efter pris med den billigste variant først.

Se også

Måske er det ikke så overraskende, at en velrenommeret kok og restauratør med hang til sæsonens råvarer vender mundvigen og tommelfingeren nedad, når han smager en flok industrifremstillede rejesalater:

Mange af dem smager syrligt eller melet. Flere af dem er ulækre at få i munden. Og et par stykker er direkte uspiselige, mener Jakob Mielcke, som driver restaurant Mielcke & Hurtigkarl på Frederiksberg og lægger lokaler til Lørdagslivs blindsmagning af ni rejesalater indfanget i almindelig dagligvarehandel.

Fagmanden bedyrer, at hans kritik intet har med snobberi at gøre:

»Industrifremstillet rejesalat er ganske enkelt et naturstridigt produkt. Man laver et produkt, som kan holde sig i ugevis, med noget uholdbart i form af rejerne og noget sæsonpræget, som de hvide asparges er«, siger han.

LÆS TJEKSmagsdommere er både henrykte og forfærdede over dåsemakrel

Testens øvrige dommere er heller ikke begejstrede for rejesalaterne:

»Der er ikke den store variation her. Det er ligegyldige kalorier«, noterer sekretariatschef David Mouritzen fra Danske Fiskehandlere om stort set samtlige salater i testen.

»Jeg forventer noget mere og noget lækkert, når jeg spiser rejesalat. Det får jeg ikke her«, fastslår han.

Rejesalat til morgenmad
Fiskehandler Rasmus Petersen fra Windsor Fisk på Frederiksberg har taget et stykke med rejesalat til morgenmad for at komme i stemning til smagningen, som foregår ved frokosttid. Vel at mærke hans egen version bestående af pillede skagensrejer, hjemmelavet majonæse og salt og peber.

Rejesalaterne i testen smager dog langtfra som fiskehandlerens morgenmåltid.

»Det er et gennemgående træk, at salaterne smager meget syrligt. Problemet er, at der bliver brugt rejer, som har ligget i lage. Det kan man simpelthen smage«, fastslår Rasmus Petersen, som kender salatingredienserne fra nogle af sine egne leverandører.

»Det er altså vildt at besøge sådan et sted, hvor det hele blandes i kæmpe kar, og olien står i tanke med 10.000 liter«, fortæller han.

LÆS TJEKMozzarella på bøffelmælk er bedst

Den rejesalat, som dommerne finder mindst ringe blandt de ni i Lørdagslivs blindsmagning, er fra delikatesseafdelingen i SuperBest. Her er den dog ikke fremstillet. Det er salatproducenten Hartz Pickles & Salater, som står bag. Det oplyser SuperBest i en mail, efter at vi forgæves har ledt efter oplysninger om salatens herkomst på emballagen.

Dommeren tildeler salaten plusser i karakterbogen for at ligne en hjemmelavet rejesalat og for dens markante overvægt af store rejer. Sådan en oplevelse koster: Salaten er feltets klart dyreste med en kilopris på 200 kroner – næsten det tredobbelte af forlangendet for testens billigste salater.

En høj pris er bestemt ingen garanti for en tålelig rejesalatoplevelse. Irmas udvalgte rejesalat med en kilopris på næsten 175 kroner indkasserer drøje hug fra samtlige dommere:

Uspiselig med nærmest opløste rejer og en smag af olie og mel, noterer Jakob Mielcke, mens Rasmus Petersen har svært ved at finde rejer blandt de mange asparges, og David Mouritzen karakteriserer smagen som kønsløs.

Lav den selv
Engang var makaroni en ingrediens, der var stor risiko for at møde, når man nød et stykke med industrifremstillet rejesalat, men ingen af salaterne i Lørdagslivs test indeholder stykker af kogt pasta. Dermed ikke sagt, at makaronien er helt ude af de danske rejesalater. Køber man f.eks. Graasten rejesalat i et stort bæger med 350 g, indeholder salaten makaroni, mens salaten i det mindre bæger med 175 g er makaronifri. På virksomhedens hjemmeside fremhæves salaterne i de små bægre da også som mere luksusprægede.

Fraværet af makaroni betyder dog ikke fravær af en melet smag, som dommerne bemærker flere gange under testen.

Jakob Mielcke funderer over, om fabrikkerne mon tilsætter mel for at strække salaterne.

LÆS OPSKRIFTFiskehandlerens egen rejesalat

»Nej, det kan jeg ikke tro. Er du klar over, hvad mel koster«, indskyder Rasmus Petersen.

Dommerne er enige om, at vejen til en velsmagende rejesalat går langt uden om supermarkedets køledisk, men derimod hen til køkkenbordet.

»Pil rejerne selv, og lav en god majonæse. Men vær opmærksom på, at aspargesene er en udfordring uden for sæsonen i maj og juni. Rejesalat er altså en sæsonspise«, fastslår Jakob Mielcke.

Research: Kristine Naalkjær og Emilie Taulø-Jakobsen

FACEBOOK Bliv ven med Politiken

Rejesalaten må ikke vildlede

Der er ingen mængdemæssige krav til, hvor mange rejer der som minimum skal være i en rejesalat. Men det er forbudt at vildlede forbrugerne, og derfor skal et produkt, der sælges som rejesalat, indeholde rejer.

Når Fødevarestyrelsen skal afgøre, om der f.eks. er nok rejer i en rejesalat, beror deres vurdering på, om en almindeligt oplyst, rimelig opmærksom og velunderrettet gennemsnitsforbruger vil blive vildledt af mærkningen på produktet. Står der f.eks. ?rejesalat? på emballagen, skal indholdet leve op til en almindelig forbrugers forventninger.

Varedeklarationen på færdigpakkede fødevarer skal indeholde oplysninger om, hvor meget fødevaren indeholder af de vigtigste ingredienser. Det giver forbrugerne bedre mulighed for at vurdere fødevarens kvalitet og at sammenligne indholdet med indholdet i andre varer.

Det er som hovedregel et krav, at mængden af en ingrediens angives, hvis ingrediensen indgår i varebetegnelsen. F.eks. skal der på rejesalat angives mængden af rejer i procent. Det samme gælder ingredienser, der er vist på et billede på emballagen eller på anden måde fremhævet. Er der f.eks. et billede af en asparges på en rejesalat, skal mængden af asparges angives. Det er altså ikke tilstrækkeligt at oplyse, at salaten indeholder rejer og asparges.

Kilde: Fødevarestyrelsen

Annonce
Annoncer
Forbrugerjura
29. maj. KL. 12.41
Klageklog. Danskerne ligger nummer to, når det gælder kendskab til forbrugerrettigheder. - Foto: THOMAS BORBERG

Forbrugerne er klogere end butikkerne

Danskerne har bedre styr på deres rettigheder, end de butikker de handler i.

Boligmarked
29. maj. KL. 10.09
variablet. Både når danskerne køber nyt og når de omlægger lån, foretrækker de variable lån frem for fastforrentede lån. - Foto: Arkiv. SØREN SCHNOOR

Lån med variabel rente vinder frem trods eksperternes råd

Boligejere vælger stadig variabel rente - lidt bekrymrende, mener økonom.

Dine penge
29. maj. KL. 07.50
Pirateri. Mange mærkevarer er udsat for massiv kopiering. Kvaliteten på kopierne er mange gange så god at det næsten er umuligt at afgøre hvilken der er originalen selv for et trænet øje. Her er det to Canada Goose jakker. Den sorte er originalen. Kopien er beslaglagt i Københavns Lufthavn. - Foto: JONAS PRYNER ANDERSEN

Skat snupper flere private med kopivarer

En lovændring er nødvendig, hvis man vil problemet til livs, mener eksperter.

Annoncer
Annoncer

Vi tjekker