Annonce
Vi tjekker 4. aug. 2010 KL. 08.52 opdateret 4. aug. 2010 KL. 10.00

Vi tjekker Ristede løg er bedst fra Salatmesteren

Der er ingen sammenhæng mellem pris og kvalitet på ristede løg, viser test.

Politiken synes
Politiken synes
1 kommentar send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Foto: RUNE PEDERSEN

Foto: RUNE PEDERSEN

Vi tjekker

Ristede løg er bedst fra Salatmesteren

Sorteret efter

Sådan gjorde vi

Tjek.dk købte seks forskellige slags ristede løg fra supermarkederne.

I dommerpanelet sad Christian Fentz og Hanne Garborg, der begge er faglærere på Hotel- og Restaurantskolen. Christian Fentz er uddannet kok og arbejdet meget i udlandet. Hanne Garborg er uddannet smørebrødsjomfru.

De ristede løg blev blindsmagt og vurderet ud fra udseende, smag, sprødhed/fornemmelse at tygge i og eftersmag.

Dommerne gav hvert produkt en karakter mellem 1 og 6 tjek-tegn, hvor 6 er bedst. Karaktererne på siden er afrundede gennemsnit af de to dommeres karakterer.

Dyre løg er dårlige, mens billige løg kan være gode. Sådan konkluderede en smørebrødsjomfru og en kok, da de kårede supermarkedernes bedste ristede løg.

Salatmesterens ristede løg, som ikke er blandt de dyreste er imidlertid de bedste, lyder konklusionen, som også placerer Bänckes ristede løg blandt de dårlige.

At ristede løg knaser sprødt mellem tænderne, er ikke bare et ekstra plus for det friturestegte drys. Det er altafgørende for hele smagsoplevelsen.

LÆS OGSÅSådan laver du selv hot dog fra bunden

Bløde ristede løg duer bare ikke, lyder det fra de to dommere kokken Christian Fentz og smørebrødsjomfru Hanne Garborg, da de knaser sig igennem seks forskellige slags ristede løg for tjek.dk.

Begge er faglærere på Hotel- og Restaurantskolen.

»Man kunne nok lave verdens mest velsmagende ristede løg, men hvis de ikke er sprøde, er de bare ikke gode«, siger Christian. Både Landlords, Salatmesterens og Irmas økologiske scorer et 5-tal i sprødhed, men Salatmesteren klarer sig bedst over hele linjen og får et samlet et 4-tal.

Der er derimod mindre knas i COOP’s, budget.’s og Bähnckes, og det tækker ned til nogle små 2-tal.

Smager ikke meget af løg
Ingen af de ristede løg ender helt i top på dommernes karakterskala.

De er ok, men så heller ikke mere. Heller ikke selv om både kokken og smørebrødsjomfruen har skruet forventningerne ned til, hvad man kan forvente af købte ristede løg, og ikke vil sammenligne dem med de stegte løg, man selv kan kreere i køkkenet.

LÆS OGSÅK-salat er den bedste remoulade

»De smager ikke så meget af løg«, siger Christian om Landlords ristede løg fra Rema 1000.

»Men man forventer heller ikke, at de skal smage mere af løg, end de gør«, tilføjer Hanne.

»Næh, man kan sige, at de går an som købe-ristede-løg«, knaser Christian. Den dom bliver fældet over hele rækken af produkter på nær Salatmesterens, der dog smager lidt mere af løg end de andre.

»De er mere karakteristiske«, siger Christian. Bähnckes ristede løg tager bundplaceringen for smag med et 1-tal, fordi de ifølge dommerne smager mere af salt end af løg.

Jævnt gyldne
Da dommerne først ser skålene med løg, synes de næsten ikke, de kan se forskel.

»De kunne godt være lavet på samme fabrik, og solgt under forskellige navne«, funderer Hanne. Men ved nærmere eftersyn, toner der alligevel nuanceforskelle frem der. F.eks. er løgene fra bundskraberen budget. mest uensartede. Nogle løgstykker er helt mørkstegte, mens andre stadig er blege.

»Havde de været håndlavet derhjemme eller hos en slagter, havde det været fint. Men når de kommer fra en fabrik, forventer man, at de er ensartede«, kommenterer Hanne. Det trækker også ned, når dommerne, som i Irmas, finder løgskaller mellem løgene.

Et julenummer
Alle de ristede løg er vendt i mel, før de er stegt. Det kalder Hanne Garborg et »julenummer«, der bare skal øge volumen i posen. Man kan sagtens lave sprøde løg, der bliver holder sig knasende uden melet, der ud over volumen også øger kalorierne, fordi melet binder friturefedtet.

Har man selv mod på at riste løg, er det ifølge kokkene både nemt og hurtigt.

LÆS OPSKRIFTHjemmelavede ristede løg

Christian har i dagens anledning selv lavet ristede løg – både med og uden mel. Og husk at være forsigtig med frituregryden, lyder rådet fra dommerne.

Ikke bare til grill-mad
De ristede er oftest et knasende modspil, til bløde smørrebrøds- og grillbarskomponenter som roastbeef, remoulade, pølser og det endnu blødere pølsebrød. Men løgene gør sig også i mere eksotiske sammenhænge. Sammen med hakket peanuts er de et klassisk drys over vietnamesiske wok-retter og salater.

»Det er godt over stegte blæksprutter med bønnespirer og sursødsauce«, fortæller Christian og fantaserer videre:

»Eller dampet fisk. Hvis det er let mad er gode stegte løg et knald af smag«. Dog understreger begge kokke, at ristede løg er og bliver et fedtmættet tilbehør, der bør nydes i mindre portioner.

Se også

Annonce
 
Annoncer
Biler & MC
24. maj. KL. 12.41
Foto: Foto: FDM

Test af autostole: Tysk mærke er absolut bedst

Til gengæld fraråder FDM en oppustelig stol, der ikke er sikker ved en kollision.

Motion
24. maj. KL. 08.08
Sundt. De ældre træner som aldrig før (arkivfoto). - Foto: JACOB EHRBAHN

De ældre går bananas med ketsjer og stavgang

Bedsteforældregenerationen kaster sig over motion og sport i et omfang, der aldrig før er set.

Telefoni
24. maj. KL. 07.00
SMART-OPKALD. Med Sidecar kan du både vise video og fotos fra hvor du befinder dig i verden – og dele din position på et kort. Alt sammen i samme telefonsamtale.

Ny tjeneste løfter telefonsamtaler op på et helt nyt niveau

Efter 130 år er telefonsamtalen nået til version 2.0

Annoncer
Annoncer

Vi tjekker