Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Vi guider til gode rejsemål i Maj
Handpresso Hybrid
Handpresso er verdens mindste espressomaskine. Den bruger ingen strøm, men espressoen laves ved hjælp af håndkraft.
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 8470 kr.
Alm. pris 9270 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 9470 kr.
Alm. pris 10270 kr
|
|
Pluspris 699 kr.
Alm. pris 849 kr
|





Britisk flygigant vil afløse Cimber
FlyBe Nordic har sammen med Finnair indledt en stor satsning i Norden
Temaer
Rejsemål
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Cimber Sterlings konkurs kan bane vejen for et nyt og stærkt flyselskab på de danske indenrigsruter og regionaltrafikken. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.
Det britiske flyselskab FlyBe, der er Europas største regionale flyselskab, oplyser, at selskabet er parat til at fylde en del af tomrummet efter det krakkede flyselskab.
»Jeg kan bekræfte, at vi arbejder på mulighederne. Vi har allerede været i kontakt med administrator af konkursboet efter Cimber Sterling. Vi er interesseret i at flyve både på indenrigsruterne og de nordiske regionale ruter«, siger Mike Rutter.
LÆS OGSÅ Ekspert: Dramatiske prisstigninger på vej i kølvandet på Cimber-krak
Han er direktør for FlyBe Nordic, som har indledt en stor satsning i Norden i samarbejde med Finnair.
Selskabet har tidligere varslet, at man planlægger en massiv satsning i Danmark.
Også andre øjner nye chancer
Cimber Sterling, som er den største spiller på markedet for indenrigsflyvninger, indgav torsdag konkursbegæring.
Også andre øjner nye chancer i Cimbers konkurs.
LÆS OGSÅNorwegian sætter fly ind i Karup
Flensborgs danske overborgmester, Simon Faber fra Sydslesvigs Vælgerforening (SSW), er en varm fortaler for oprettelse af en dansk-tysk lufthavn i Sønderborg, skriver Flensborg Avis.
»Tyske ruter harmonerede ikke med Cimbers forretningsmodel, men det kan måske ændre sig med en ny operatør«, siger Simon Faber.
Planer om binational lufthavn bliver udskudt
Cimber Sterlings konkurs kommer formentlig til at betyde, at planerne om en binational lufthavn i Sønderborg bliver udskudt nogle måneder, vurderer direktøren i Sønderborg Lufthavn, Anders Sørensen.
«Det er muligt, at vi bliver forsinket en smule, men tanken er stadig rigtig«, siger han.
LÆS OGSÅForsinket Afghanistansoldat: Jeg havde håbet at komme hjem til familien her klokken ti
Den dansk-tyske lufthavn i Sønderborg er allerede blevet politisk godkendt i både Sønderborg og Flensborg, og det samme er navnet, som bliver Sonderborg Flensburg Airport.
En konsulentrapport om behovet for en dansk-tysk lufthavn skulle offentliggøres i Flensborg i løbet af sommeren, men det trækker efter al sandsynlighed en smule ud, skriver Flensborg Avis.
FACEBOOK Bliv ven med Politiken
ritzau
Se også
Fra askesand til azurblåt vand: Her er Siciliens bedste strande
Den populære italienske ferieø byder på strande for enhver smag. Her er fem af de bedste.
Her kan du få mest ferie for dine penge i år
Her er ferieformen, som flest danskere vælger
Nu kan vestlige turister komme på dagsture til Nordkorea
Et rejsebureau i Kina har fået tilladelse til at arrangere dagture i Nordkorea, der har 5000 turister årligt.
Heathrow åbner igen efter brand og nødlanding
Mand får bøde på 14.000 kroner for at udleje værelse til turister i tre dage
Hotelgæster stikker af fra dyre regninger
Oplyser forkerte adresser og kreditkortoplysninger og stikker så af.
Nu kan sejlere booke havneplads online
Flyene fra Aalborg bliver billigere
rejsenyt Seneste
Storby og Kultur Seneste
Sol og Strand Seneste
Mest læste
Seneste nyt
ALLE REJSEMÅL
Turen Går Til på Facebook
MÅNEDENS REJSEQUIZ - Maj
HVORHEN / HVORNÅR
Få vores forslag til dit næste rejsemål
ALLE TEMAER
TUREN GÅR TIL-bøgerne
Tenerife, La Gomera, La Palma, El Hierro
160 kr.Cuba
160 kr.Thailand
167,40 kr. -7%New Zealand
180 kr.Mexico
146 kr. -18,3388888888889%Florida og Det Dybe Syden
180 kr.Sydindien
150 kr. -16,6666666666667%Rejseminder
KOLOFON
Al materiale copyright © 2006-12 ifølge loven om ophavsret.
JP/Politikens Hus
Rådhuspladsen 37
1785 København V