Annonce

Find billige flybilletter

I samarbejde med
Turen går til 22. feb. 2011 KL. 07.00

Spis som de lokale: Her er Paris' gode og billige madsteder

Annonce

Fakta

Paris

Bedste tid for besøg

MartsAprilMajJuniJuliSeptemberOktoberNovemberDecember

Så lang tid tager rejsen

Ca. 2 timer med fly

Valuta

Euro (EUR) 100 EUR = 743,10 DKK Brug valutaberegneren

Kort

Paris

Se stort kort

Til kufferten

Politikens Kort og godt om Paris

80 kr. Køb bogen

Turen går til Paris

120 kr. Spar 25% Køb bogen

Rejsemål

Temaer

GUIDE: Turen går til Paris

Drop de kendte caféer og restauranter i Marais og Latinerkvarteret. Her er seks bud på gode og billige spisesteder i det nordøstlige Paris.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

VILD MED MAD

Mange turister spenderer en stor del af deres tid i Paris i områder som det jødiske og regnbuefarvede Marais, det prominente og historiske latinerkvarter eller ved Sacre Coeurs trapper med den gode udsigt over byernes by.

Og selvom alle disse områder uden tvivl har deres charme, så har Paris også en lidt mere ungdommelig, broget og billig side, end de smukke farverige facader og de kendte caféer i centrum og syd for Seinen.

Bevæger du dig lidt væk fra de første par arrondissementer mod nord og øst til de to-cifrede ditto, vil du opdage, at priserne på alting falder, i takt med at de mangesprogede turister samtidig forsvinder.

Her i de områder af byernes by, hvor pariserne rent faktisk bor og lever, finder du ikke michelinstjerner eller foie gras til overpris men i stedet god mad - det være sig traditionelt fransk som verdensmad - der er til at betale.

Turengårtil.dk har fundet seks caféer og restauranter, hvor du kan blive mæt af en hovedret til 15 euro og få en kage til kaffen for 5 euro - uden at gå på kompromis med hverken smag eller stemning. Tværtimod.

En parisisk café ikke som de andre

Derhjemme.  Hos Sésame føler man, at man sidder i en dagligstue, og her bliver hurtigt fyldt op med frokost-sultne franskmænd. FOTO: Nana Hagel De to unge piger bag baren på Sésame havde en drøm, da de åbnede dette sted for to år siden. Det skulle ikke være upersonligt, dyrt og dårligt som mange af de parisiske hjørnecaféer i centrum, der serverer bløde croque-monsieurs til overpris. Ambitionen lykkedes i den grad, for her er hyggeligt, hjemligt - og retterne på menukortet er bestemt til at betale.

Sésame er indrettet i pastelfarver med en masse flotte fund fra parisiske loppemarkeder. Lokale kunstnere får lov at udstille på væggene, og man føler sig straks godt tilpas i dette lokale. Menukortet er simpelt, men godt: pastaretter til 11 euro, quiches til 9 euro, bagels til 7 euro og store, lækre salater til 12 euro.

Efter brunchen eller frokosten kan det være svært ikke at lade sig friste af de hjemmelavede smoothies og lækre kager. Til 2,5 euro for en muffin og 5 euro for en kage skal det dog ikke være pengepungen, der sætter en stopper for lysten til at blive hængende her lidt endnu.

Sésame ligger lige ud til Canal St. Martin, en kanal som løber fra Parc de la Villette i det allernordligste Paris til Seinen i centrum. Kanalen er et mekka for unge, smarte parisere, og på en strækning på cirka en kilometer findes nogle af Paris’ mest stemningsfulde restauranter og caféer til billige penge. Dette område er bestemt et besøg værd, hvis man er blevet træt af brede boulevarder og dyre butikker.

Au Sésame, 51 Quai de Valmy, 10. arrondissement.
Metro: République. Tlf.: 01 42 49 03 21.

LÆS ARTIKELParis: Fem sublime spisesteder på budget

Et uopdaget fransk bondekøkken

MUMS.  På Le Chaland kan du få en billig og lækker frokost. Foto: Nana Hagel Lidt længere nede ad Canal St. Martin ligger Le Chaland, en hyggelig restaurant der serverer fransk husmandskost til billige priser.

Menukortet består af en stor tavle, der bæres rundt fra bord til bord, og her finder du lækre sager som en forret med indbagt gedeost serveret med en sødlig løgkompot, der smager som en drøm, samt en boeuf bernaise, der til den nette sum af 13 euro måske er den bedste til prisen i hele Paris.

Selvom vegetarer ikke går sultne herfra, så består en overvejende del af kortet af kødretter, såsom tartar, linseret med svinekød, samt forskellige udskæringer af lækkert kød.

Her er ingen engelsk menu, men selvom tjenerens engelsk er noget gebrokkent, så er han snaksagelig og hjælper gerne med at tyde kortet. Uanset hvad kan det ikke gå helt galt, for alt er velsmagende.

Her er som regel ikke proppet med mennesker, men det gør bestemt ikke oplevelsen værre, da det blot giver følelsen af, at turisterne endnu ikke har fundet vej til denne lille perle. Le Chaland skal prøves, hvis humøret er til klassiske franske retter, der udmærker sig i volumen, såvel som smag.

Le Chaland, 163 Quai de Valmy, 10. arrondissement.
Metro: Louis Blanc. Tlf.: 01 40 05 18 68

Formule midi med forret + hovedret eller hovedret + dessert til 11,90€.
Lukket mandag.

LÆS ARTIKELSe madskribentens guide til Paris' bedste madoplevelser

Biodynamisk frokost i det nordlige Montmartre

Perle.  Nord for de kendte turistattraktioner i Montmartre findes et par hyggelige og billige perler. Hope Café er en af dem. FOTO: Esben Christensen Man kunne måske tro, at Montmartre ikke kræver nogen introduktion, da de fleste kender udsigten fra Sacre Coeur og de flotte og snoede trapper, der nemt kan give de utrænede åndenød. Og dog. Det er nemlig de færreste, der bevæger sig endnu nordligere end de kendte turiststeder omkring metroerne Pigalle og Abbesses, og det er en skam.

Hope Café ligger to minutters gang fra metrostationen Lamarck-Caulaincourt på Rue Lamarck, hvor der findes apoteker, boulangeries og fleuristes på ethvert gadehjørne. Hope Café er rustikt indrettet med lange træplader som borde og uden unødvendigt pynt. Det lille lokale har plads til omkring 15 mennesker, og her kan godt være fyldt til frokost. Det er ikke svært at forstå, hvorfor de lokale nyder godt af denne lille café, der er perfekt til frokost med retter som tarte aux légumes, veggieburger eller salade césar.

Alle retterne er sunde og biodynamiske, og du finder ikke croques overdænget af ost eller kridhvide baguettes men derimod wheatgrass shots og vegetariske retter. Du kan selv designe din friskpresssede juice ud fra et stort udvalg af frugt og grønt, og den franske reggae-musik bidrager til den afslappede stemning.

Hope Café, 64 Rue Lamarck, 18. arrondissement.
Metro: Lamarck-Caulaincourt. Tlf.: 01 46 06 54 40

Formule midi fra 12-17: Forret + hovedret eller hovedret + dessert til 16€.

LÆS ARTIKELGuide: Undgå turistfælderne i Paris

Lækre tartines og alverdens te

Fred.  På Le Comptoir des Belettes er man alene med franskmændene, og her er en afslappet og hjemlig atmosfære. FOTO: Esben Christensen Hundrede meter oppe ad bakken fra Hope Café ligger Le Comptoir des Belettes. Hvor Hope Café er mere London-inspireret, byder Le Comptoir des Belettes på et stort udvalg af franske tartines (et stykke brød med pålæg på) til både den søde og salte tand. Det kan måske lyde kedeligt, men det er det bestemt ikke, og til omkring 7 euro stykket kan disse bestemt anbefales. Du kan blandt andet vælge mellem tartines med gedeost, brie, røget laks, steak haché eller en skinke/ost/kartoffel variant.

Alting er hjemmelavet - et faktum, man ikke skal tage for givet i Paris - og den farverige indretning samt lange sofa, der løber langs væggen gennem hele lokalet, indbyder til hygge med te og kage efter maden. Le Comptoir des Belettes udmærker sig nemlig også i te, hvilket de har mere end tredive forskellige slags af.

Stedet er perfekt til brunch eller en let frokost, og ejeren fortæller, at det hovedsageligt er lokale, der kommer her, plus nogle enkelte turister, der er faret vild i deres søgen efter Sacre Coeur.

Le Comptoir des Belettes, 37 Rue Lamarck, 18. arrondissement.
Metro: Lamarck-Caulaincourt. Tlf.: 08 99 02 64 51

LÆS ARTIKELFem alternative modebutikker i Paris

Franske lækkerier på Rue Oberkampf

Populær.  Le Petit Bal Perdu er populær blandt pariserne en lørdag aften, så kom tidligt (hvilket vil sige omkring klokken 20 i forhold til franske standarder). FOTO: Nana Hagel Rue Oberkampf i det østlige Paris er en ren forlystelsesgade med restauranter, caféer og barer side om side. Oberkampf byder på alt lige fra brasilianske specialiteter, kinesisk take-away, rød-hvid ternede duge og happy hour med billige øl. I den sydlige ende af gaden, før det hele går op i øl og drinks, ligger Le Petit Bal Perdu.

Her entrerer man et enkelt stort lokale med plads til cirka 60 spisende gæster. Stedet er en nytænkning af den klassiske parisiske bistro, for selv om her er højt til loftet og klassiske franske retter på kortet, så er her en hyggelig atmosfære, og man føler bestemt ikke, at man sidder midt på en banegård.

Mens alle forretter og desserter koster 7,5 euro, står hovedretterne i 14 euro. Der er dog ikke gået på kompromis med hverken råvarer eller udførelse, og selv om titlerne på retterne er klassisk franske som terrine du canard, camembert rôti au miel et pomme, parmentier d’agneau confit aux abricots, er de alle udført med et twist.

Både maden og stemningen er dejlig uprætentiøs, men stadig raffineret og med masser af stil.

Le Petit Bal Perdu, 25 Rue Oberkampf, 11. arrondissement.
Metro: Oberkampf. Tlf.: 01 48 06 28 23

Formule midi: hver dag udvælges to forretter, to hovedretter og to desserter hvorfra du kan vælge enten forret + hovedret eller hovedret + dessert for 14 euro.

LÆS ARTIKELParis med stil - men på budget

Verdensmad i en strandbar

Hule.  Ave Maria er en lille verden for sig selv midt i det travle og unge Oberkampf-område. FOTO: Nana Hagel Når man træder ind på Ave Maria i en lille sidegade til Rue Oberkampf, er det lidt ligesom at rejse til en strandbar et udefinerbart sted på den sydlige halvkugle. Fra loftet hænger en stor piñata, over baren våger Buddha og ved hvert bord finder du et lille palmetræ.

Også ved en gennemlæsning af det store menukort transcenderes man til fjerne egne med titler som Hakuna Matata (afrikansk ret med lam og basmati-ris), Amazonian Fish and Chips (dagens hvide fisk med spinat-sauce, grøntsager en masse og virkeligt lækre hjemmelavede chips) og Himalaya Dream (kylling i karry med linser og gule ærter, kokosmælk, mynthe og frugsalat).

Klientellet er bo-bo - bourgeois bohème - og stort set hver aften venter unge franskmænd i baren med en mojito på at få et bord. Ave Maria åbner klokken 19.30, og der kan ikke bestilles bord, så kom tidligt og vær sikker på at få en plads i den eksotiske hule.

Ave Maria, 1 Rue Jacquard, 11. arrondissement.
Metro: Oberkampf. Tlf.: 01 47 00 61 73

LÆS ARTIKELOplev Paris' hemmelige åndehuller

GUIDE: Turen går til Paris

Annonce
Annoncer
Turen går til
29. maj. KL. 06.30
Virgin Australia-kunder, der indtjener 25.000.000 point kan få drømmen om at blive astronaut på 'Virgin Galactic' fra rumstationen i New Mexico. TEGNING: ROALD ALS

Her er de vildeste ting, du kan bruge dine bonuspoint til

Flyselskaberne forsøger at lokke kunder til med vilde, vanvittige og ekstravagante bonuspoint-tilbud. Varerne svinger lige fra sokker til en luksusyacht.

Turen går til
28. maj. KL. 07.00
Yderligheder. På de mongolske sletter er der både gold ørken og frodige græsområder med heste og yakokser.

Drømmerejse: Tag med på verdens længste togtur

På den transmongolske jernbane kommer du på en rejse helt ind i den russiske sjæl. Undervejs bliver du mødt af uovertrufne naturoplevelser, spændende mennesker og lokale kulturskatte.

Turen går til
25. maj. KL. 08.14
BISONPROJEKT. Forhåbentlig falder bisonerne så meget til på Bornholm, at der også kommer små kalve. - Foto: Sven Kaestner/AP

Polske bisonokser er klar til at indtage Bornholm

Syv bisoner skal i en forsøgsperiode på fem år husere i Almindingen.

Annoncer
Annoncer
Annonce

ALLE REJSEMÅL

HVORHEN / HVORNÅR

Få vores forslag til dit næste rejsemål

ALLE TEMAER

KOLOFON

Al materiale copyright © 2006-12 ifølge loven om ophavsret.

JP/Politikens Hus
Rådhuspladsen 37
1785 København V

Vi guider til gode rejsemål i Maj

Nice

Nice

Nice rummer det bedste af Sydfrankrig: Strandpromenade, uimodståelige ...

Buenos Aires

Buenos Aires

Buenos Aires kan måle sig med byer som New York og Paris, men her får du...

London

London

Streetfashion, gamle pubber, multikultur og fodbold. London taler med...

Amsterdam

Amsterdam

Revitaliserede arbejderkvarterer, coffee shops, hippe klubber,...

Paris

Paris

Få andre byer har som Paris den rette blanding af hyggelige caféer,...

Frankfurt

Banker bag blændede ruder. Finanshuse i funklende stål. Bøger og medier en...

Rom

Lækre espressobarer, cocktails på toppen af Termini og kirkerum udsmykket...

Firenze

Firenze, Firenze, Firenze. Hvem kan sige ”Firenze” uden at slå...

Madrid

Brede boulevarder, små tapasbarer, monumentale museer og et enormt...

Athen

En tudende færge blander sig med lyden af en klimprende bouzuki, og gennem...

Azorerne

Svøm i lune kilder, sejl ud og se på hvaler eller bestig en vulkan....

New York

New York er smuk, kreativ, dekadent, dyt, båt, bimlende, bamlende, forrykt...

Istanbul

Boblende vandpibecafeer, labyrintiske basargader og kosmopolitiske...

Edinburgh

I et hus fra Middelalderen sælger de billige kilte og whisky. Ude ved...

Lissabon

Traurig kærlighedsmusik, skramlede sporvogne på stejle bakker og en af...