SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Sjov på sommerferien: Her er 10 mærkværdige museer
Et museum for græsslåmaskiner, toiletsædder eller salt- og peberbøsser. Tag med til nogle af verdens mest anderledes museer.
Temaer
Rejsemål
| 14 kommentarer |
send
Send artikel
Til:
(E-mail, adskil flere med komma) Fra (E-mail): Besked:
|
| AF Tina Krongaard Stampe | AF Sune Højrup Bencke |
Er du en stor fan af blyanter? Holder du ekstremt meget af katte? Eller elsker du skinke på dåse?
Rundt omkring i verden findes en række museer, som er dedikeret til nogle helt specifikke ting. Ting man måske ikke lige havde forestillet sig, man kunne lave et museum over.
Tag nu for eksempel verdens mest simple skriveredskab, blyanten. Hvad er der så interessant ved den - og kan man overhovedet have et helt museum, der ikke handler om andet end en blyant? Det kan man i England.
I Malaysia har man valgt at lave et museum for katte, mens USA har et museum for skinke på dåse, den såkaldte 'SPAM'.
LÆS ARTIKELFem museer du skal se, før du dør
Brugersitet Tripadvisor har lavet en liste over 10 af de mest mærkværdige museer rundt omkring i verden. Men her på turengårtil.dk kunne vi også rigtigt godt tænke os dit bud. Kender du til nogen anderledes museer, så fortæl om dem i kommentarfeltet under artiklen.
Her er Tripadvisors bud på de noget anderledes museer:
1. Sko-museet, Toronto, Canada
Sko-museet i Toronto huser mere en 10.000 stykker fodtøj, der tilhører en periode på mere end 4.500 år. Fra egyptiske sandaler fra oldtiden, over peruvianske ditto fra det 15. århundrede til franske træsko i det 19. århundrede. Den omfattende samling er både noget for sko- og historiefanatikkere.
»Fantastisk samling af sko. Start i kælderen. Der er så meget historie forbundet med skoene. I stueetagen var det sjovt at se alle berømthedernes sko. Dronning Victoria havde sådan nogle små fødder! Den brølende udstilling af sko fra 20'erne på anden sal er vidunderlig. Sko-boks lastbilen fra den periode er bemærkelsesværdig«, skriver Tripadvisor brugeren 'Marie B' fra New York.
The Bata Shoe Museum, 327 Bloor St. West, Toronto
2. Kloak-museet, Paris, Frankrig
FOTO:
Musée des Égouts de Paris
Langt de fleste Paris-turister har nok Louvre og Eiffel tårnet på programmet,
når de rejser til byernes by, men Paris byder også på en noget anderledes
seværdighed: kloak museet. Museet blev første gang åbnet for offentligheden
i 1867. I kloakkerne, der løber under Paris' gader, kan besøgende få
førstehåndsviden om historien bag den indre bys kloaknet, samt hvordan det
virker.
»Historien om, hvordan Paris voksede, og hvordan vandsystemet (både det indad- og udadgående) uviklede sig er et fascinerende og ofte overset stykke historie og ingeniørarbejde. I museet er der displays over, hvilket værktøj der blev brugt i kloakkerne samt historien om, hvordan de blev spredt ud over årene. Tænk over det - vi er så vant til bare at tænde for vandhanen eller skylde ud i toilettet og glemmer, hvad der sker før og efter. Udviklingen af et vandsystem er det der enten udvikler eller nedbryder en by. Det er et meget interessant museum«, skriver brugeren Dorcas K. fra Californien.
Musée des Égouts de Paris, Face au 93, quai d'Orsay, Paris
LÆS ARTIKELGuide: Undgå turistfælderne i Paris
3. Hekse-museet, Cornwall, England
Alle der er bare en smule nysgerrige omkring hekse bør besøge hekse-museet i den engelske by Cornwall. Museet, der åbnede i 1951, huser den største samling af heksekunst artefakter i verden. Besøgende kan lære om heksekunsten samt blive klogere på historien bag, se artefakter som et heksealter og et troldmandssværd. Museet har desuden et bibliotek med mere end 3.000 bøger om emnet.
»Et fascinerede sted. Det er sådan en skam, at det blev hårdt ramt af oversvømmelserne sidste. Jeg lærte rigtig meget om heksekunstens historie og hedenskab. Jeg vil helt sikkert vende tilbage for at se, om samlingen er vokset«, skriver TripAdvisor-brugeren 'Emmorey' fra England.
Museum of Witchcraft, The Harbour, Boscastle PL35 0HD, England
LÆS ARTIKELBesøg Englands svar på San Francisco
4. Plæneklipper-museet, Merseyside, England
FOTO:
British Lawnmower Museum
Nej, en plæneklipper er ikke bare en plæneklipper. Der er både de hurtige, de
eksklusive og dem, der har tilhørt de rige og berømte. Se dem på British
Lawnmower Museum i Merseyside, England og tag så hjem og giv græsplænen en
over nakken.
»Det er svært at forestille sig, at et specialmuseum kan være så fascinerende«, som brugeren 'Wrinkled' fra England skriver på TripAdvisor.
British Lawnmower Museum, 106-114 Shakespeare Street, Southport PR8 5AJ, England
5. Toiletsæde-museet, Alamo Heights, Texas, USA
»Et utrolig sjovt, specielt og enestående sted at besøge«. Sådan skriver brugeren 'TexasMomTW' fra Arkansas om den 90-årige pensionerede blikkenslager Barney Smith og hans hjertebarn Toilet Seat Museum.
Og Barney kan – på trods af sine høje alder – fortælle historier om alle museets 1.000 tolietsæder. Ring først, så åbner Barney døren efter aftale.
Toilet Seat Museum, 239 Abiso, Alamo Heights, TX 78209, +1-210-824-7791
LÆS ARTIKELTop ti: Vildt skøre museer
6. Nuddel-museet, Osaka, Japan
Her er et museum, der virkelig formår at specialisere sig. Shin Yokohama Noodle Museum handler ikke bare om nudler, det ville være for bredt, for kommercielt, næ, her går man i detaljer med noodle-cups – dem du laver ved at hælde kogt vand vand over nogle nudler i en kop.
På museet kan man lave sin egen instant noodle. Og tilsynelandende er det så spændende, at man sagtens kan besøge det to gange, som TripAdvisor-brugeren 'myprecious2' fra Singapore har gjort. Anden gang tog han børnene med.
»De synes, det var meget spændende at se hele processen, fra man køber og designer sin egen kop, vælger ingredienserne, smagen og forsegler koppen. Det var virkelig godt«.
The Instant Ramen Museum, 8-25 Masumicho, Ikeda, Osaka Prefecture 563-0041, Japan
7. Salt & Peber-museet, Gatlinburg, Tennessee, USA
FOTO:
Salt and Peber Shaker Museum
På mange måder er salt og peber vel et billede på livet. På manden og kvinden,
opture og nedture, det grimme og det smukke. Så hvorfor ikke også et museum,
der hylder dette symbol på livets dobbelthed?
På Salt & Pepper Shaker Museum in Gatlinburg, Tennessee han man samlet over 20.000 salt og peber-sæt fra hele verden, hvoraf nogle går helt tilbage til 1500-tallet. Og det er ifølge Trip Advisor-brugerne et fascinerende sted.
»Jeg har selv en mindre salt- og peberbøsse-samling og troede, jeg var mærkelig, indtil jeg tog en tur til dette museum«, som brugeren 'flavioandmarita' fra Kentucky, USA skriver.
Salt and Peber Shaker Museum, Winery Square, Gatlinburg, TN
LÆS ARTIKELOplev karnevalet, der sætter en syndig by på den anden ende
8. Blyant-museum, Keswick, England
Ifølge historiebøgerne rev en vældig storm i 1500-tallets Cumberland, England, områdets træer op med rode og blotlagde store områder af grafit som fårehyrderne efterfølgende brugte til at mærke deres får. Og, vupti, blyanten var opfundet.
Den historie og mange andre får du på The Cumberland Pencil Museum, hvor du også kan se verdens største blyant på hele otte meter. Gad vide, hvordan den bliver spidset … men som Trip Advisor-brugeren 'jcinminn' fra Minnesota skriver, så har museet ingen viskelædre.
Cumberland Pencil Museum, Southey Works, Greta Bridge, CA12 5NG, England
9. Skinke-museum, Austin, Minnesota, USA
En bygning på mere end 16.000 kvadratfod er dedikeret til skinke på dåse, den såkaldte 'Spam'. Spam-museet indeholder en hel væg med dåseskinken, interaktive displays, videomonitorer samt en historisk udstilling om Spam-brandet. Besøgende kan endda lære, hvordan det mærkværdige produkt bliver lavet.
Efter et besøg på museet kan du købe alverdens Spam-souvenirs i museumsbutikken eller smage på Spam-produkter i cafeteriet. TripAdvisor-brugeren Wat2211 fra Minneapolis skriver:
»Masser af sjov, det er gratis, og det tager ikke sig selv for seriøst. De børn, jeg så, havde det sjovt, og det samme havde vi. Det bedste er museumsbutikken. Et hundehalsbånd med Spam logo. Det må vi have. Og så også lige en hundesnor. Der er T-shirts i alle farver og størrelser, hatte, håndklæder, alt hvad du kan drømme om«.
The SPAM Museum, 1101 N Main St., Austin, MN, 55912-3360
LÆS ARTIKELDet må du ikke glemme inden USA-rejsen
10. Katte-museum, Kuching, Malaysia
I Malaysia er katten ensbetydende med held, og eftersom navnet Kuching kan oversættet til 'Katte-byen' er det vel helt på sin plads, at et museum for katte er placeret netop her. Katte-elskere kan begive sig gennem 2.000 udstillinger, produkter og statuer fra hele verden, lige fra en mumieficeret egyptisk kat til Hello Kitty produkter. Tripadvisor-brugeren 'marlowpie' fra Singapore skriver på sitet:
»Hvis du er en katte-elsker, er dette uden tvivl noget for dig. Her er fakta, historie, produkter, billeder osv. med katte i forskellige kulturer, omgivelser, film, tegneserie... der er fri adgang, men du skal betale et lille beløb, hvis du vil tage billeder«.
Museet er også et forsknings- og informationscenter der beskæftiger sig med historien om og den kulturelle betydning af katte.
Kuching Cat Museum, stueetagen i Kuchings rådhusbygning, Bukit Siol, Jalan Semariang, Petra Jaya, Kuching, Sarawak
Kender du nogle skæve, sjove eller anderledes museer - så fortæl om dem i kommentarfeltet herunder artiklen.
Se også
- Det må du ikke glemme inden turen til USA 29. apr 07.00
- Her er 10 af Danmarks mest bizarre museer 09. aug 07.00
- Her kan du udforske verdens største modeljernbane 17. jun 07.00
- Her er fem nørdede rejsemyter, som ikke holder 07. jun 07.00
- Top ti: Vildt skøre museer 30. jul 14.11
- Fem museer du skal se, før du dør 20. jul 13.16
Nu kan sejlere booke havneplads online
25 danske havne er nu klar til at modtage online-bookinger.
-
Turen går til23. maj. KL. 16.40
Mand får bøde på 14.000 kroner for at udleje værelse til turister i tre dage
-
Turen går til23. maj. KL. 07.00
Hotelgæster skrider fra dyre regninger
Oplyser forkerte adresser og kreditkortoplysninger og stikker så af.
-
Turen går til22. maj. KL. 15.09
Vikingeskib skal trække endnu flere turister til populært museum
-
Turen går til22. maj. KL. 14.53
Rejs ugen inden sommerferien og spar mere end 1.000 kroner per person
Der er stor forskel på priserne på charterrejser, alt efter om du rejser ugen inden eller i selve sommerferien.
-
Turen går til21. maj. KL. 13.48
-
Turen går til21. maj. KL. 10.20
rejsenyt Seneste
- 23. maj. 2013 KL. 17.53 Nu kan sejlere booke havneplads online
- 23. maj. 2013 KL. 16.40 Mand får bøde på 14.000 kroner for at udleje værelse til turister i tre dage
- 23. maj. 2013 KL. 15.14 Hotelgæster skrider fra dyre regninger
- 22. maj. 2013 KL. 15.09 Vikingeskib skal trække endnu flere turister til populært museum
- 22. maj. 2013 KL. 14.53 6.000 nye bycykler indtager New York
- 22. maj. 2013 KL. 09.31 Laudrups rejseminder: »Når Clinton slog en bold, skulle Secret Service ud at tjekke, der ikke lå nogen på lur«
- 22. maj. 2013 KL. 07.00 Rejs ugen inden sommerferien og spar mere end 1.000 kroner per person
- 21. maj. 2013 KL. 17.36 Top Gear-vært vil have små flypassagerer forvist til lastrummet
- 21. maj. 2013 KL. 13.48 Her er stranden, hvor der er adgang forbudt for børn
- 21. maj. 2013 KL. 13.43 Læserne røber: Her er verdens bedste øer
- 21. maj. 2013 KL. 10.20 Flyene fra Aalborg bliver billigere
- 21. maj. 2013 KL. 10.13 Ingen vandpiber om bord hos Emirates
- 21. maj. 2013 KL. 07.00 Camillas flyskræk kom tilbage: Nu vil jeg hypnotiseres
Storby og Kultur Seneste
- 23. maj. 2013 KL. 16.40 Mand får bøde på 14.000 kroner for at udleje værelse til turister i tre dage
- 23. maj. 2013 KL. 15.14 Hotelgæster skrider fra dyre regninger
- 22. maj. 2013 KL. 15.09 Vikingeskib skal trække endnu flere turister til populært museum
- 22. maj. 2013 KL. 14.53 6.000 nye bycykler indtager New York
- 20. maj. 2013 KL. 09.00 Besøg byen der er et levende Bauhausmuseum
- 13. maj. 2013 KL. 09.15 Forurening stopper turistture i Rom
- 7. maj. 2013 KL. 15.22 Nu kan du blive det femte medlem af ABBA
- 7. maj. 2013 KL. 12.45 New York-museum beskyldes for at misbruge 11. september
- 6. maj. 2013 KL. 11.56 Berømte amerikanske museer og parker ramt af pengestrid
- 3. maj. 2013 KL. 15.06 70 år efter folkemordet: Gammel jødisk bydel lever igen
- Mere Storby og Kultur
Sol og Strand Seneste
- 21. maj. 2013 KL. 13.48 Her er stranden, hvor der er adgang forbudt for børn
- 10. maj. 2013 KL. 17.40 Pas på: Nu er der forbud mod alkohol i indisk ferieparadis
- 8. maj. 2013 KL. 11.52 Minister sætter de religiøse på plads: Sprut og bikinier er velkomne i Egypten
- 2. maj. 2013 KL. 11.30 Caribisk ferieø lokker turister med lommepenge
- 25. apr. 2013 KL. 10.30 Udskudte eksamener kan spolere børnefamiliers ferie
- 23. apr. 2013 KL. 11.48 Beatles-drengene genopstår i sand
- Mere Sol og Strand
Mest læste
- 16. maj
- 17. maj
- 17. maj
- 23. maj
- 17. maj
Seneste nyt
- 23. maj
- 23. maj
- 23. maj
- 23. maj
- 23. maj
- 22. maj
- 22. maj
ALLE REJSEMÅL
Aarhus
Agadir
Alanya
Algarve
Alsace
Amsterdam
Andalusien
Athen
Australien- Azorerne
- Bali
- Bangkok
- Barcelona
- Beijing
- Berlin
- Bornholm
- Brasilien
- Bruxelles
- Budapest
- Buenos Aires
- Cairns og omegn
- Chiang Mai og Nordthailand
- Costa Blanca
- Costa Brava
- Cuba
- Cypern
- Dubai
- Dublin
- Edinburgh
- England og Wales
- Firenze
- Frankfurt
- Fyn og Øhavet
- Goa
- Gran Canaria
- Grønland
- Göteborg
- Hamborg
- Hammamet
- Hanoi
- Harzen
- Hele Bulgarien
- Hele Kina
- Hele Rusland
- Holland
- Hurghada
- Indien
- Irland
- Island
- Istanbul
- Istrien
- Kenya
- Ko Samui
- Korsika
- Krabi
- Kreta
- Kykladerne
- København
- Lissabon
- Ljubljana
- London
- Los Angeles og omegn
- Madeira og Porto Santo
- Madrid
- Mallorca
- Malmø
- Malta
- Marmaris
- Marrakech
- Miami
- Midtnorge
- Milano
- Montenegro
- Møn og Lolland-Falster
- New York
- New Zealands Sydø
- Nice
- Nordjylland
- Nordsjælland
- Nordspanien
- Nordtyskland
- Norge
- Normandiet og Bretagne
- Odense
- Oslo
- Paris
- Phuket
- Prag
- Reykjavík
- Rhodos og Kos
- Rio de Janeiro
- Rom
- Rusland
- Samos
- San Francisco
- Sankt Petersborg
- Schweiz
- Shanghai
- Sharm el-Sheikh
- Skåne
- Sofia
- Sortehavet
- Sousse og Monastir
- Stockholm
- Sydafrika
- Sydengland
- Syditalien
- Sydney og omegn
- Sydtyskland
- Tenerife
- Tokyo
- Toronto
- Toscana og Umbrien
- Ungarn
- Venedig
- Vestnorge
- Vietnam
- Wien
- Yucatán
- Østjylland
Turen Går Til på Facebook
MÅNEDENS REJSEQUIZ - Maj
HVORHEN / HVORNÅR
Få vores forslag til dit næste rejsemål
ALLE TEMAER
TUREN GÅR TIL-bøgerne
Rejseminder
- 22. maj
- 14. maj
- 06. maj
KOLOFON
- Redaktør Tina Krongaard Stampe
- Annoncesalg Caroline Nexøe-Larsen
- Feedback til redaktionen
- Skribenter på Turengårtil.dk
- Vilkår for brug
- Om Turengårtil.dk
Al materiale copyright © 2006-12 ifølge loven om ophavsret.
JP/Politikens Hus
Rådhuspladsen 37
1785 København V
Vi guider til gode rejsemål i Maj
Handpresso Hybrid
Handpresso er verdens mindste espressomaskine. Den bruger ingen strøm, men espressoen laves ved hjælp af håndkraft.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 8470 kr.
Alm. pris 9270 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 9470 kr.
Alm. pris 10270 kr
|
|
Pluspris 699 kr.
Alm. pris 849 kr
|















God tone i debatten
Hjælp os med at sikre en sober debat. Hold dig til saglige argumenter, og brug klagefunktionen, hvis du støder på bandeord, krænkelser eller personangreb.
›Læs reglerne for kommentarer LUK OG SKRIV KOMMENTAR