Annonce

Find billige flybilletter

I samarbejde med
Annonce

Temaer

Rejsemål

Turen går til 10. feb. 2012 KL. 14.09

Heathrow er ved at få styr på sneen

Sidste weekends snevejr blev håndteret noget bedre end kaosset i julen 2010.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Selv ret mildt snevejr medfører striber af aflysninger i Londons Heathrow-lufthavn, mens laviner af sne nærmest overhovedet ikke påvirker trafikken i lufthavne som Helsinki, München og Genève.

I sidste weekend fik Heathrow-lufthavnen et pænt snedrys, men den situation blev tilsyneladende klaret noget bedre end det store kaos, der bredte sig i juledagene 2010, hvor snevejret tilsyneladende kom helt bag på lufthavnen.

Dengang var der masseaflysninger, selv om der egentlig ikke faldt ret meget sne, men meget tyder på, at lufthavnen har taget ved lære af 2010-kaoset og strammet gevaldigt op på alle procedurer, så trafikken ikke generes så meget af snevejret.

LÆS ARTIKELKun 2 cm sne kan vælte Heathrow

Det indtryk har Peter Rasmussen, chef for British Airways i Danmark:

»I mandags var man tilbage til business as usual, hvilket er meget hurtigt i forhold til tidligere år. Heathrow-lufthavnen var også ude meget hurtigt (fredag og lørdag, red.) og sagde til alle luftfartsselskaber, at det ville blive nødvendigt at aflyse en tredjedel af alle afgange over weekenden, fordi der kom sne. Den planlægning har manglet tidligere«, siger Peter Rasmussen og tilføjer:

»Desuden har de investeret massivt i snerydningsudstyr og de væsker, man går og spreder ud, så lufthavnen virker mere forberedt på snevejr end tidligere«, siger Peter Rasmussen.

Passagererne øgede kaos
I julen 2010, hvor mange blev ramt af aflysninger, var et af problemerne, at de rejsende i stort tal mødte op i lufthavnen, selv om deres fly ikke gik til tiden. Derfor stod de forsinkede fly og fyldte op alle vegne, hvilket bidrog yderligere til trængselsproblemerne.

I sidste weekend var der heller ikke så meget trafik som i juledagene, men både lufthavn og flyselskaber gjorde en større indsats for at få folk til at blive væk fra lufthavnen, hvis de alligevel ikke kunne komme ud at flyve.

Storbritannien har ligesom resten af Europa været ramt af usædvanligt koldt vejr på det seneste. I det sydlige England, hvor Heathrow ligger, har det været frostvejr, mens det har været op til 8 plusgrader længere mod nord i landet.

Heathrow blev også ramt af en blanding af kulde, tåge, sne og is, og under de forhold er det umuligt at opretholde flytrafikken i fuldt omfang.

LÆS ARTIKELHeathrow får førerløse biler

Annonce
Annoncer
Turen går til
29. maj. KL. 06.30
Virgin Australia-kunder, der indtjener 25.000.000 point kan få drømmen om at blive astronaut på 'Virgin Galactic' fra rumstationen i New Mexico. TEGNING: ROALD ALS

Her er de vildeste ting, du kan bruge dine bonuspoint til

Flyselskaberne forsøger at lokke kunder til med vilde, vanvittige og ekstravagante bonuspoint-tilbud. Varerne svinger lige fra sokker til en luksusyacht.

Turen går til
28. maj. KL. 07.00
Yderligheder. På de mongolske sletter er der både gold ørken og frodige græsområder med heste og yakokser.

Drømmerejse: Tag med på verdens længste togtur

På den transmongolske jernbane kommer du på en rejse helt ind i den russiske sjæl. Undervejs bliver du mødt af uovertrufne naturoplevelser, spændende mennesker og lokale kulturskatte.

Turen går til
25. maj. KL. 08.14
BISONPROJEKT. Forhåbentlig falder bisonerne så meget til på Bornholm, at der også kommer små kalve. - Foto: Sven Kaestner/AP

Polske bisonokser er klar til at indtage Bornholm

Syv bisoner skal i en forsøgsperiode på fem år husere i Almindingen.

Annoncer
Annoncer
Annonce

ALLE REJSEMÅL

HVORHEN / HVORNÅR

Få vores forslag til dit næste rejsemål

ALLE TEMAER

KOLOFON

Al materiale copyright © 2006-12 ifølge loven om ophavsret.

JP/Politikens Hus
Rådhuspladsen 37
1785 København V

Vi guider til gode rejsemål i Maj

Lissabon

Lissabon

Traurig kærlighedsmusik, skramlede sporvogne på stejle bakker og en af...

Azorerne

Azorerne

Svøm i lune kilder, sejl ud og se på hvaler eller bestig en vulkan....

Firenze

Firenze

Firenze, Firenze, Firenze. Hvem kan sige ”Firenze” uden at slå...

Nice

Nice

Nice rummer det bedste af Sydfrankrig: Strandpromenade, uimodståelige ...

Buenos Aires

Buenos Aires

Buenos Aires kan måle sig med byer som New York og Paris, men her får du...

New York

New York er smuk, kreativ, dekadent, dyt, båt, bimlende, bamlende, forrykt...

Amsterdam

Revitaliserede arbejderkvarterer, coffee shops, hippe klubber,...

Frankfurt

Banker bag blændede ruder. Finanshuse i funklende stål. Bøger og medier en...

Paris

Få andre byer har som Paris den rette blanding af hyggelige caféer,...

Istanbul

Boblende vandpibecafeer, labyrintiske basargader og kosmopolitiske...

London

Streetfashion, gamle pubber, multikultur og fodbold. London taler med...

Madrid

Brede boulevarder, små tapasbarer, monumentale museer og et enormt...

Rom

Lækre espressobarer, cocktails på toppen af Termini og kirkerum udsmykket...

Athen

En tudende færge blander sig med lyden af en klimprende bouzuki, og gennem...

Edinburgh

I et hus fra Middelalderen sælger de billige kilte og whisky. Ude ved...