Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Vi guider til gode rejsemål i Maj
Arkitektur i Oslo
Den norske hovedstad er blevet udråbt til en af Europas førende arkitekturbyer. Kom selv med og oplev den.
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 8470 kr.
Alm. pris 9270 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 9470 kr.
Alm. pris 10270 kr
|
|
Pluspris 699 kr.
Alm. pris 849 kr
|





Rejsebureau afslører 1.500 kunders emailadresser
Flybillet.dk sendte mail til ramte Cimber-kunder, hvori samtlige emailadresser var synlige.
Temaer
Rejsemål
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Torsdag den 3. maj mistede Casper Sørensen sin flybillet. Ligesom tusindvis af andre danskere, blev han ramt, da flyselskabet Cimber Sterling gik konkurs.
Han er selvfølgelig ærgelig over de tabte penge. Men da han seks dage senere modtager en mail fra onlinerejsebureauet flybillet.dk, som han har købt sin Cimber-billet igennem, bliver han »godt og grundigt forarget«.
»Jeg undrede mig over, hvorfor mailen var så lang tid om at åbne. Det tog en vanvittig tid. Da den endelig kom frem, så jeg hvorfor. Mailen var sendt til 1.544 mailadresser - og alle mailadresserne var synlige i »Til« feltet«, forklarer Casper Sørensen og kalder det en brøler af en anden verden.
Ifølge Persondataloven må et firma nemlig ikke videregive private mailadresser til tredjemand, og den lov overtræder flybillet.dk, når det viser samtlige mailadresser på de 1.544 mailmodtagere.
LÆS ARTIKELUheldige Cimber-kunder kan trække tab fra i skat
»Jeg syntes, det er yderst problematisk, at de laver denne fejl, da de kompromitterer samtlige mailadresser. Det vidner om en amatøragtig omgang med mailadresser, og det er jeg yderst utilfreds med og harm over«, siger Casper Sørensen og fortsætter:
»Tænk hvilken skade, der kan ske, hvis sådan en liste falder i de forkerte hænder. De fleste spammere ville være lykkelige for at få fingrene i sådan en liste med verificerede emailadresser. Den kan bruges til målrettede hacking angreb på folks pc. Når man modtager en mail, der omhandler problemstillingen omkring ens tabte flybillet, vil de fleste åbne mailen og klikke på eventuelle links samt give diverse personlige informationer«.
Menneskelig fejl
Hos flybillet.dk beklager marketingschef Marléne Wallberg, at onlinerejsebureauet kom til at sende mailen ud med alle mailadresserne:
»Det er så tragisk. Vi vil hjælpe vores kunder ved at sende dem information, og så laver vi en menneskelig fejl. Tanken var god, og det var helt klart ikke meningen, at mailadresserne skulle være offentlige«.
Marléne Wallberg understreger, at det langt fra er alle 1.544 kunder, der har kunnet se alle mailadresserne, da flere email-programmer sorterer lange mail-lister fra.
Kort efter den første mail modtog Casper Sørensen en mail magen til den forrige fra flybillet.dk. Denne gang dog uden de 1.544 mailadresser.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Besøg byen der er et levende Bauhausmuseum
Tel Aviv ved Middelhavets østlige kyst blev skabt i 30'erne og huser nogle af verdens fineste eksempler på design- og arkitekturretningen Bauhaus.
Tag med tilbage til dengang Hollywood var marker, hestestalde og stumfilm
Her er Londons 'hemmelige' men eftertragtede kvarter
Musikfesten i Malmø trækker turister til København
Der er glade ansigter hos hotelbranchen og Wonderful Copenhagen i denne uge.
Anerkendt avis kårer de 50 fedeste museer i verden
Sagnomspunden ruinbys ukendte tvilling får verdens næstlængste kabelbane
Nu skal flypassagerer også selv tjekke bagagen ind
Passagerer i Københavns Lufthavn kan snart selv sende deres bagage af sted.
Dansk feriecenters navn er for frækt til nettet
Lufthavnsløft: Charterrejsende får bedre forhold til sommer
rejsenyt Seneste
Storby og Kultur Seneste
Sol og Strand Seneste
Mest læste
Seneste nyt
ALLE REJSEMÅL
Turen Går Til på Facebook
MÅNEDENS REJSEQUIZ - Maj
HVORHEN / HVORNÅR
Få vores forslag til dit næste rejsemål
ALLE TEMAER
TUREN GÅR TIL-bøgerne
Florida og Det Dybe Syden
144 kr. -20%Tenerife, La Gomera, La Palma, El Hierro
128 kr. -20%Sydindien
144 kr. -20%Thailand
144 kr. -20%Mexico
144 kr. -20%Cuba
160 kr.New Zealand
180 kr.Rejseminder
KOLOFON
Al materiale copyright © 2006-12 ifølge loven om ophavsret.
JP/Politikens Hus
Rådhuspladsen 37
1785 København V