Annonce
Annonce
Turen går til 30. maj. 2012 KL. 03.00

Pilot-formand advarer mod nye regler: »Så bliver det farligere at flyve«

EU forbereder nye regler, der vil tillade, at piloter arbejder i flere timer.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Næste gang du som passager skal ud at flyve, skal du tænke dig godt om, advarer formanden for de danske piloter, Lars Bjørking.

For kommer EU’s luftfartssikkerhedsagentur, Easa, igennem med et nyt regelsæt for piloters arbejdstid, er Lars Bjørking ikke i tvivl om, hvad konsekvensen er.

»Så bliver det farligere at flyve, fordi risikoen for ulykker vil stige«, siger han.

Pres fra trængte fylselskaber
Lars Bjørking og hans pilotkolleger i resten af Europa er fortørnede over, at Easa har valgt at ignorere anbefalinger fra tre uafhængige eksperter, som Easa selv havde udpeget til at sikre, at de nye arbejdstidsregler hviler på et videnskabeligt og sikkerhedsmæssigt forsvarligt fundament.

Piloterne beskylder Easa for at have bøjet sig for pres fra trængte flyselskaber, som ifølge piloterne nu mere tænker på at tjene penge end på at sikre flysikkerheden.

LÆS OGSÅPiloter slår alarm over flyselskab

Som Politiken tidligere har beskrevet, arbejder piloter i dag i så mange timer og på så skæve tidspunkter af døgnet, at de ofte bliver så trætte, at de begynder at begå alvorlige og potentielt livsfarlige fejl.

Ignorerer anbefalinger
Da Easa skulle til at udarbejde nye regler for piloters arbejdstid, lyttede Easa til kritikken og bad derfor tre søvneksperter svare på en række spørgsmål, som skulle klarlægge, hvor meget piloter må arbejde, før det bliver sikkerhedsmæssigt uforsvarligt.

Men efterfølgende har Easa på afgørende punkter valgt at se bort fra eksperternes indstillinger.

For eksempel anbefalede eksperterne uafhængigt af hinanden, at piloter højst må arbejde i 10 timer i træk, hvis der er tale om en natteflyvning. Eksperterne henviste til videnskabelige studier af virkningen af nattearbejde.

LÆS OGSÅSøvnig pilot troede Venus var et fly

Alligevel lægger Easa i sit udspil op til, at piloterne som udgangspunkt kan arbejde i 11 timer om natten med mulighed for op til en times forlængelse i særlige tilfælde. I dag må piloter maksimalt arbejde 11 timer og 45 minutter om natten.

»Selv efter kort tid bliver piloter på natteflyvning trætte. Hvis de arbejder mere end 10 timer, øger det risikoen for, at de begår fejl, som kan føre til ulykker«, siger Mick Spencer, som er en af de tre eksperter, Easa havde bedt om anbefalinger. Han er uforstående over for Easa’s fremgangsmåde.

Vi vil ikke gå på kompromis med flysikkerheden

Savina Zakoula, Easa

LÆS OGSÅSvenske piloter: Vi er så trætte, at vi begår fejl

»Easa har ignoreret de fleste af anbefalingerne i min rapport. I særlig grad har Easa ikke anerkendt de problemer, der opstår ved flyvning om natten«, siger Mick Spencer.

Vil ikke gå på kompromis med sikkerheden
En talsperson for Easa, Savina Zakoula, ønsker ikke at svare på, hvorfor Easa ikke har fulgt anbefalingerne.

»Vi er i gang med en proces, og vi vil først senere på året fremlægge vores endelige forslag, som så skal forhandles af EU’s transportministre. Men vi vil ikke gå på kompromis med flysikkerheden«, siger hun.

LÆS OGSÅLuftfartssikkerheden stiger i verden - bare ikke i Rusland

Hvis ikke I vil gå på kompromis med flysikkerheden, hvorfor ignorerer I så anbefalinger fra de eksperter, I selv har bedt om at vurdere grænsen for, hvor meget piloter må arbejde?

»Jeg kan kun gentage, at vi er i gang med en proces«, siger hun.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Vi guider til gode rejsemål i Maj

Cuba

Cuba

Salsarytmer, høj cigarføring og smukke, solbrændte huse. Cruising i seje...

Yucatán

Yucatán

At besøge Yucatán er at dykke ned i forhistorien mellem maya-ruiner og...

New Zealands Sydø

New Zealands Sydø

Paradis for aktive naturelskere

Sharm el-Sheikh

Sharm el-Sheikh

Sol og varme året rundt, krystalklart vand og store oplevelser på de helt...

Krabi

Krabi

Krabi, Krabi, jeg overgiver mig. Du er for smuk og dejlig. Krabi er en...

Venedig

Udenfor skodderne står Venedig op. Gadefejerne trækker trillebørene gennem...

Dubai

Futuristiske og vanvittige Dubai pirrer, forundrer, forarger og sitrer i...

Phuket

Phuket er livsnydelse på højt plan. Et strejf af sommer året rundt og en...

Tenerife

Sol, vand og vulkaner er Tenerifes tre top-attraktioner. Men...

Gran Canaria

Vil du have nærmest evig sommer, skal du tage til Gran Canaria. Her ruller...

Miami

Fuld fart på festen i Miami, oplevelsessamfundets epicenter i Orlando...

Hurghada

Snorkeleventyr og beachparty på bare fødder. Sol, strand og vand om dagen...

Goa

Goa ligger som en solmættet parentes mellem det enorme indiske...

Bangkok

Hvis Bangkok var en flaske vin, var der tale om en magnum. Og etiketten...

Kenya

Tag på eventyr i Kenya og oplev løvebrøl, hyænesang og palmesus.