Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Vi guider til gode rejsemål i Maj
Arkitektur i Oslo
Den norske hovedstad er blevet udråbt til en af Europas førende arkitekturbyer. Kom selv med og oplev den.
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 8470 kr.
Alm. pris 9270 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 9470 kr.
Alm. pris 10270 kr
|
|
Pluspris 699 kr.
Alm. pris 849 kr
|





Nostalgisk luftrejse: Flyv ind i himlen med en »baby« fra 1936
PRAGT. Junkers Ju52 er en af de få af sin art, der endnu er på vingerne. Private har mulighed for at købe sig en nostalgisk flyvetur. - Foto: Miriam Dalsgaard
Junkers Ju52 er 76 år gammel, men den aldrende dame er stadigvæk på vingerne. Flyv med over Københavns irrede tage.
Temaer
Rejsemål
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Halen på Thomas Kreimeiers »baby« løfter sig først blidt som en svane, der strækker halsen, hvorefter hele den sølvskinnende maskine glider ind i luften og op, op, op i et yderst nænsomt take-off.
Under os skrumper Roskilde Lufthavn langsomt ind i takt med, at dunede kumulusskyer suser os i møde. Heroppe synes landjorden mindre virkelig og minder mere om Legoland.
Den sølvgrå flyvemaskine slider sig igennem luften med kurs mod København. Hver en rystelse, når vindstødene brøler ind over maskinen, kan tydeligt mærkes i den slanke kabine med plads til 16 passagerer.
Maskinen omslutter mig i tilbagelænet luksus på den Mad Men-lækre måde og det cognacfarvede lædersæde hælder så meget, at jeg flyder helt hen i den.
Jeg måtte ellers vrikke mig ned på plads under de creme ruskindspaneler, hvorfra jeg kan kigge ud af de usædvanligt brede vinduer, der er flankeret af sandfarvede stofgardiner.
LÆS OGSÅKom med på en arbejdsdag i 10.000 meters højde
Jeg griber ubevidst fast i sædet foran mig under den turbulens, som får en af mine medpassagerer til at udbryde, at »det føles lidt om en rutsjebane«.
Ude på flyets næse og på hver vinge arbejder de mørkeblå propeller hårdt under den flimrende augustsol. Denne flyvende dame, som Turengårtil.dk er steget ombord på, kan bedst beskrives som en viljestærk overlever.
»Hun« er en moden »baby« på 76 år, som den tyske Lufthansa-kaptajn Thomas Kreimeier kærligt beskriver Junkers Ju52, der blev bygget som et passagerfly af Junkers flyfabrikken i 1936.
Modellen Ju52 er skabt i luftfartens guldalder og lagde grundstenene til moderne passagerflytyper, forklarer kaptajnen med 23 års erfaring. Trods flytypens fødsel som passagerfly, blev hun aktivt brugt af Luftwaffe til militær transport under Anden Verdenskrig.
LÆS OGSÅHer er de vildeste ting, du kan bruge dine bonuspoint til
Dette flys liv har været begavet med verdenshistorie og rigt på begivenheder. Hun lystrede under navnet Falken, da Det Norske Luftfartsselskap overtog hende i midten af 1936 og måtte se sig beslaglagt af den tyske værnemagt i april 1940.
Ecuadorianerne har bøjet nakken for synet af hendes glinsende bug, da hun tilhørte en tidligere Lufthansa-kaptajn, der købte hende i 1957.
Siden 1986 har hun været på vingerne for tyske Lufthansa, da flyselskabet besluttede sig for at erhverve »Tante Ju« i anledning af modellens 60 års-jubilæum. Efter 16 måneders restaureringsarbejde stod hun klar i al sin polerede glans.
Og siden er Lufthansas piloter blevet draget mod den sølvgrå tante.
LÆS OGSÅSådan undgår du kummerlig mad på flyet
I øjeblikket har 24 Lufthansa-piloter mulighed for at sætte sig ind i cockpittet i deres fritid, hvor de blandt andet fremviser den aldrende dame til flyshows og desuden styrer hende rundt i Tyskland med passagerer, der har betalt for en nostalgisk rejse gennem luftrummet.
Siden 1986 har Ju52 lettet 16.600 gange og landet i mere end 350 lufthavne i Europa og USA. Private kan både købe sig et enkelt sæde på en rundflyvning, ligesom fly-aficionadoer har mulighed for at charte hele flyet til omkring 2500 euro (cirka 18,606 kroner).
Og hun er en populær dame, hende Tante Ju, for flere af Lufthansas piloter har troligt skrevet sig op på en venteliste i håbet om, at de kan svinge hende ud i luften en skønne dag.
Efter fire års længselsfuld ventetid kunne den 48-årige kaptajn Thomas Kreimeier endelig få lov til at flyve sin »baby«. I sit professionelle virke sætter han sig oftest til rette som kaptajn i en moderne Airbus 320, men hver måned suser han frivilligt ud i verden med Ju52 - vel og mærke på hans fridage.
Og det fylder ham med stor glæde.
Her kan du komme med Junkers 52
30 minutters rundflyvning koster cirka 1481 kroner og en time koster cirka 2.768.
Fra Kiel-Holtenau
Fra Flensburg
Fra Lübeck
Fra Hamburg
Find endnu flere datoer og mere information på www.lufthansa-ju52.de
»Det kan bedst beskrives som ’ren’ flyvning. Når jeg flyver denne dame, bruger jeg kun hænderne, og der er intet mellem mig og flyet – modsat den Airbus, jeg flyver til hverdag, hvor en computer adskiller mig og maskinen. Selv om jeg elsker at flyve hende, kan det så sandelig også være en udfordring at flyve i stærkt blæsevejr«, siger han.
»Snart fylder jeg 50 år, og jeg har da flere skavanker og smerter hist og pist, men hende her« siger han og svinger sin arm mod flyet: »Hun er 76 år, men er i perfekt stand. Simpelthen perfekt«.
LÆS OGSÅÅbningen af Berlins nye lufthavn er udskudt
Alle mine muskler spænder med et svirp og adrenalinen farer igennem mine nervebaner, da en hylende brølen fylder kabinen. Det viser sig blot at være flyets steward, der har åbne et vindue i flyet (!).
Vi cirkler et par gange over København, der ligger under os som et miniputland, mens luften kysser flyets 10 meter lange krop og de udstrakte vinger med en bredde på knap 30 meter.
I Thomas Kreimeiers hænder svæver den grå dame ind mod Roskilde Lufthavn i en imponerende blid indflyvning.
Se også
Her er Londons 'hemmelige' men eftertragtede kvarter
Styr langt uden om de klichéprægede souvenirbutikker i Oxford Street og tag i stedet til Islington, der byder på spændende butikker og trendy restauranter.
Musikfesten i Malmø trækker turister til København
Anerkendt avis kårer de 50 fedeste museer i verden
Sagnomspunden ruinbys ukendte tvilling får verdens næstlængste kabelbane
Der bliver postet 80 millioner dollars i ny kabelbane til Choquequirao i Peru.
Nu skal flypassagerer også selv tjekke bagagen ind
Dansk feriecenters navn er for frækt til nettet
Lufthavnsløft: Charterrejsende får bedre forhold til sommer
Der er gang i ombygning og udvidelse af Terminal 2 i Københavns Lufthavn.
SAS åbner nye ruter til Stockholm
Fredag åbner SAS for billetsalget til to nye ruter fra Aalborg og Billund.
Tissetrængende pilot låste sig ude af cockpittet i luften
rejsenyt Seneste
Storby og Kultur Seneste
Sol og Strand Seneste
Mest læste
Seneste nyt
ALLE REJSEMÅL
Turen Går Til på Facebook
MÅNEDENS REJSEQUIZ - Maj
HVORHEN / HVORNÅR
Få vores forslag til dit næste rejsemål
ALLE TEMAER
TUREN GÅR TIL-bøgerne
New Zealand
180 kr.Sydindien
144 kr. -20%Thailand
144 kr. -20%Cuba
160 kr.Florida og Det Dybe Syden
144 kr. -20%Tenerife, La Gomera, La Palma, El Hierro
128 kr. -20%Mexico
144 kr. -20%Rejseminder
KOLOFON
Al materiale copyright © 2006-12 ifølge loven om ophavsret.
JP/Politikens Hus
Rådhuspladsen 37
1785 København V