Annonce
Annonce
Turen går til 2. dec. 2011 KL. 11.06

Nu åbner skisportsstederne: Men der er ingen sne i Europa

Varme temperaturer over hele Europa giver dårlig start på skisæsonen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Courchevel i Frankrig: 0 centimer sne. St. Anton am Arlberg: 0 centimeter sne. Trysil i Norge: 0 centimeter sne.

Stort set alle skisportssteder i Europa har åbnet op for sæson 2011/2012, men de fleste steder har lige nu samme problem som ismanden, der er løbet tør for is; det er rigtig dårligt for forretningen.

For med en ualmindelig lun november måned er sneen blevet væk på stort set alle Europas skisportsområder. Når man ser på skiinfo.dk, der samler snedata for Europas skisportssteder, har rigtig mange destinationer slet ikke noget sne lige nu.

LÆS ARTIKELNu skifter svenske pister fra grønt til hvidt

Enkelte steder er det dog lidt mere opløftende. For eksempel Livigno i Italien, der ifølge skiinfo.dk har en snedybde på toppen på 50 centimeter, men 0 centimeter for foden af bjerget.

Val Thorens i Frankrig, der er et af Europas højestbeliggende skisportssteder, kan heller ikke prale med en masse hvidt pulver af den rigtige slags. Her er snedybden på toppen 40 centimeter og det halve i bunden.

Varmt vejr i Norge
Også Schweiz sender formentlig bønner til himlen. Her har man ifølge msn.com ikke haft et større snefald siden 19. oktober, hvilket ikke ligefrem har givet den bedste start på skisæsonen. Heldigvis lover vejrudsigterne sne fredag aften, og det vil ende mange ugers tørke.

I Norge rapporterer avisen Verdens Gang om, at det har »været usædvanligt dårligt med kuldegrader hidtil i vinter« og skriver videre, at der er langt igen, før skisportsstederne, der er åbnet, er i fuld drift.

LÆS ARTIKELKom på ski før alle andre

Men der er koldere vejr på vej til Norden, siger vagtchef hos DMI, Thyge Rasmussen:

»Den kommende uge byder på lidt koldere vejr, end vi har haft den senere tid, hvor der ikke er kommet meget sne nogen steder. Det skyldes, at vinden går i vest, og de vestlige fjelde i Norge vil få sne. Der vil være frostgrader, så det nedbør, der kommer, vil falde som sne«.

Ifølge Thyge Rasmussen betyder det til gengæld, at skisportssteder som Trysil og Lillehammer vil blive snydt for sne, fordi de ligger for langt inde i landet.

LÆS ARTIKELHer er de apps du skal have med på skituren

Samme billede med lidt sne i den vestlige del af landet gør sig gældende for Sverige. Værre ser det ud i Alperne, forklarer Thyge Rasmussen:

»Det ser ud til, at vejret bliver ved med at være mildt over Alperne også i den kommende uge. Så man skal rigtig højt op, for at nedbøren falder som sne«.

Opmærksomme på, om der falder sne
Østrig, som er et af danskernes favorit-skilande, går også og venter på, at bjerglandskabet skal blive hvidt

»De tidlige ski-åbninger, som for eksempel Ischgl i sidste weekend, har passet fint med snefald de sidste to år«, siger presseansvarlig hos Østrigs Turistbureau, Inger Diedrich.

LÆS ARTIKELNy type ski kan blive fremtiden

Men sådan er det altså ikke helt i år. Der er dog endnu ingen anledning til nervøsitet.

»Vi er ikke nervøse for, at sneen ikke kommer. Det er ganske naturligt på dette tidspunkt, at der ikke er faldet ret meget sne. Men det er klart, at når vi kommer længere frem på måneden, vil vi være mere opmærksomme på, om der er faldet sne«, siger Inger Diedrich.

Dog benytter mange skisportssteder snekanoner som kompensation for den manglende sne. Det kan man dog kun, hvis temperaturen er under nul grader.

Vi guider til gode rejsemål i Maj

Cuba

Cuba

Salsarytmer, høj cigarføring og smukke, solbrændte huse. Cruising i seje...

Bangkok

Bangkok

Hvis Bangkok var en flaske vin, var der tale om en magnum. Og etiketten...

Kenya

Kenya

Tag på eventyr i Kenya og oplev løvebrøl, hyænesang og palmesus.

Venedig

Venedig

Udenfor skodderne står Venedig op. Gadefejerne trækker trillebørene gennem...

Tenerife

Tenerife

Sol, vand og vulkaner er Tenerifes tre top-attraktioner. Men...

Phuket

Phuket er livsnydelse på højt plan. Et strejf af sommer året rundt og en...

Yucatán

At besøge Yucatán er at dykke ned i forhistorien mellem maya-ruiner og...

Gran Canaria

Vil du have nærmest evig sommer, skal du tage til Gran Canaria. Her ruller...

Sharm el-Sheikh

Sol og varme året rundt, krystalklart vand og store oplevelser på de helt...

Krabi

Krabi, Krabi, jeg overgiver mig. Du er for smuk og dejlig. Krabi er en...

Hurghada

Snorkeleventyr og beachparty på bare fødder. Sol, strand og vand om dagen...

Dubai

Futuristiske og vanvittige Dubai pirrer, forundrer, forarger og sitrer i...

Miami

Fuld fart på festen i Miami, oplevelsessamfundets epicenter i Orlando...

New Zealands Sydø

Paradis for aktive naturelskere

Goa

Goa ligger som en solmættet parentes mellem det enorme indiske...