Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Vi guider til gode rejsemål i Juni
Ørnenes børn
Hav- og kongeørne har fået deres unger på vingerne, og med lidt held vil vi opleve de unge ørnes flyveøvelser i den storslåede natur.
Pluspris 595 kr.
Alm. pris 695 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 13400 kr.
Alm. pris 14400 kr
|
|
Pluspris 2400 kr.
Alm. pris 2900 kr
|
|
Pluspris 225 kr.
Alm. pris 275 kr
|
|
Pluspris 7590 kr.
Alm. pris 8390 kr
|





Ny tendens redder danske skiløbere fra alvorlige ulykker
FALD. Nye tal viser, at færre danske skiløbere får skader i hovedet på skiferien. - Foto: Trotsche
Antallet af hovedskader falder. Hjelmbrug er blevet politisk korrekt, siger ekspert.
Ski-temaer
Temaer
Rejsemål
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:At køre med hjelm eller ikke køre med hjelm.
Det har været spørgsmålet på skiferien de sidste mange år, men nu ser det ud til, at danskerne er begyndt at vælge hjelmen til i stor stil, når de har alpinski under fødderne.
I hvert fald viser nye tal fra assistanceorganisationen SOS International, at antallet af såkaldte hovedlæsioner faldt fra 87 i sæsonen 2010-11 til 48 i sæsonen 2011-12. Godt nok rejste færre danskere af sted i sidste sæson end sæsonen før, men den samlede skadesprocent lyder på et fald fra 1,2 til 1,0 procent tilskadekomne ud af antallet af rejsende.
LÆS OGSÅDet må du ikke glemme til skiferien
Ifølge Søren Hedegaard Madsen, skadeschef i SOS International, viser de nye tal, at de initiativer, der har været sat i værk de seneste år for at få danske skiløbere til at bære hjelm på pisten, nu viser resultater.
Og den udlægning er formanden for Den Danske Skiskole, Rasmus Lundby, helt på linje med.
»Jeg ser mange, mange flere, der kører med hjelm. Det er eksploderet«, siger han.
LÆS OGSÅDanmark er nordisk mester i skiskader
Rasmus Lundby fortæller, at der tilsyneladende er sket et decideret paradigmeskift i holdningen til at køre med hjelm.
»Det er helt klart blevet politisk korrekt at køre med hjelm. Det er meget få, der ikke gør det, og den gruppe er ikke velset«.
Grunden til, at hjelm på pisten nu er blevet normalen er ifølge skiskoleformanden et udslag af flere forskellige ting.
LÆS OGSÅEr du Jesus eller chartergæst? Dine ski afslører dig
Den folkelige bølge, der fokuserer på hjelmbrug på skiferien er gået hånd i hånd med holdningen til cykelhjelme, men skibutikker og hjelmproducenter har også fået øjnene op for et boomende marked med store kommercielle muligheder, og så har både bedre kvalitet og nyt design gjort hjelmene attraktive.
Og Rasmus Lundby ser ikke umiddelbart, at hjelmene på pisten pludselig forsvinder igen.
»Det er en tendens, der er kommet for at blive. Det er slut med kampagner, fordi majoriteten kører med hjelm«.
Se også
Da Vinci, Woody Allen og Amélie: Gå i filmenes fodspor i Paris
Den franske hovedstad danner i gennemsnit ramme om tre filmoptagelser hver dag. Oplev fem af de mest berømte 'locations' her.
Ø-stat giver turister gratis trådløst internet
Ekspert: Her er Syditaliens fem skjulte skatte
Flytjek: Enkel topmad og pinagtigt skjult kamera
Asiens-satsende Finnair klarer sig også fint på de klassiske ruter i Norden.
Amerikansk lufthavn tager kampen op mod overraskende plage
Eksperterne: Sådan får du sommerens billigste afbudsrejse
Aldrig mere flyskræk: Sådan slap Camilla af med frygten for fly
Politikens journalist Camilla Stockmann kom for et år siden af med sin flyskræk efter et kursus i London. Men skrækken kom igen. Nu prøver hun med hypnose.
Rejsebureauer frygter, at Myanmar bliver et nyt Thailand
Test af SAS' nye koncept: Sådan adskiller Plus sig fra det gamle Business Class
rejsenyt Seneste
Storby og Kultur Seneste
Sol og Strand Seneste
Mest læste
Seneste nyt
ALLE REJSEMÅL
MÅNEDENS REJSEQUIZ - Juni
Turen Går Til på Facebook
HVORHEN / HVORNÅR
Få vores forslag til dit næste rejsemål
ALLE TEMAER
TUREN GÅR TIL-bøgerne
Rejseminder
KOLOFON
Al materiale copyright © 2006-12 ifølge loven om ophavsret.
JP/Politikens Hus
Rådhuspladsen 37
1785 København V